reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nasze ciala po ciazy

reklama
ZASTRZYK ANTYKONCEPCYJNY

Zastrzyki antykoncepcyjne, to jedna z metod podawania hormonów. W Polsce dostępne są zastrzyki o nazwie Depo ? Provera (do nabycia wyłącznie na receptę lekarską). Jeden zastrzyk wystarcza na trzy miesiące (90 dni). Mechanizm działania polega na hamowaniu jajeczkowania oraz (w mniejszym stopniu) na zagęszczaniu śluzu w kanale szyjki macicy. Zagęszczony śluz powoduje, że plemniki nie mogą przedostawać się do jamy macicy. Ta metoda antykoncepcji zalecana jest przede wszystkim dla kobiet w okresie laktacji (karmiących piersią), trwającym ponad trzy miesiące od urodzenia dziecka. Również inne kobiety, pragnące mieć pewną i wygodną antykoncepcję mogą korzystać z tej metody, tym bardziej że do stosowania Depo-Provery jest znacznie mniej przeciwwskazań niż przy pigułkach antykoncepcyjnych. Zastrzyki antykoncepcyjne są dobrym rozwiązaniem dla kobiet palących papierosy (dla których - jak wiadomo - istnieją przeciwwskazania do przyjmowania klasycznych pigułek antykoncepcyjnych).

Pierwszy zastrzyk powinno się podać nie później niż w trzecim dniu krwawienia miesiączkowego a następne (o ile kobieta chce stosować tę metodę przez dłuższy okres) zastrzyki powinno się wykonywać nie rzadziej niż co trzy miesiące (90 dni). U kobiet karmiących piersią, które jeszcze nie miesiączkują, pierwszy zastrzyk powinno się podać po wykluczeniu ciąży przez lekarza.

Wady

nie możność odstawienia z dnia na dzień,
powrót do całkowitej płodności po zaprzestaniu przyjmowania zastrzyków może trwać nawet do jednego ? dwóch lat,
czasami powoduje obniżenie libido,
u niektórych kobiet powoduje nieznaczny przyrost masy ciała,
nie występowanie typowych krwawień miesiączkowych.

Zalety

prawie stuprocentowa skuteczność przez okres trzech miesięcy od przyjęcia ostatniego zastrzyku,
w większości przypadków zastrzyki te mogą być przyjmowane nawet przez kobiety, u których są przeciwwskazania do przyjmowania pigułek dwuskładnikowych,
duża wygoda stosowania (nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu),
nie zakłóca przebiegu zbliżenia seksualnego,
mogą być stosowane przez kobiety karmiące (hormony zawarte w tym zastrzyku nie mają wpływu ani na ilość ani na jakość pokarmu).

Skuteczność

Bardzo wysoka (wskaźnik Pearla wynosi w granicach 0,2-0,5).

koszt ok 40 zł w zależności od gabinetu i lekarza
jesli chodzi o powrót do płodnosci moj lekarz mówił że ok 2-3 mies nie jak tu piszą dwa lata ( jego obserwacje na pacjętkach)
 
Ja właśnie wzięłam taki zastrzyk i cieszę się, że przez 3 miesiące mam spokój, nie musze pamiętać o pigułkach... i nie mam żadnych skutków ubocznych opisanych w ulotce... Super sprawa!!!
 
Oj z tym seksem to mam problem,chyba za ciasno mnie zszyli,bo boli jak cholera,wszystko trwa chwilkę a ja już ryczę z bólu...:-( Normalnie jakbym na stałe dziewicą była! Nie,no dziewice da się rozdziewiczyć a mnie nie bardzo...:-D
 
Oleńko z czasem przejdzie ,ja tak samo miałam po pierwszym dziecku ,czasami aż płakałam że nie dam rady i z czasem przeszło .Ale może przejdź się do lekarza ,na pewno coś przepisze .
 
ja jeszcze okresu nie dostalam, a juz prawie 7 tyg po porodzie, a karmie butla, wiec juz powinnam. no i lipa z sexem, bo musze czekac do miesiaczki zeby zaczac antykoncepcje ( plastry), a juz sie tak chce:-) , chociaz z tym bolem to mnie troche nastraszylysmy, ale jak mowicie ze to wszystko dojdzie do normy, to ok, jakos i przez to przebrniemy.
a mam jeszcze pytanko, czy ktoraz z was ma lub miala spirale, bo to tez biore pod uwage, tylko sie troche obawiam, ze dyskomfort bedzie...
 
reklama
Do góry