Mecenasowa27
Fanka BB :)
- Dołączył(a)
- 31 Lipiec 2017
- Postów
- 2 618
Będę zaglądać i pisać, póki co dopiero działamy i staramy się o pierwsze dziecko :-) dziękuję za odpowiedź, będzie pomocna mam nadzieję że już niedługo :-)Dziewczyny, bardzo się cieszę, że tyle z Was napisało. Postaram się dokładnie opisać każdy z opisanych powyżej problemów. Na pierwszy rzut idą
Płaskie i wklęsłe brodawki
Przede wszystkim najważniejsza kwestia: KAŻDĄ PIERSIĄ, KAŻDĄ BRODAWKĄ można wykarmić dziecko. Nie ma złych brodawek czy piersi. Są takie, które wymagają innego niż najpopularniejsze podejścia, innych pozycji do karmienia czy innego sposoby przystawiania.
Dziecko, nie zna kształtu idealnej brodawki. Ta z którą się spotyka tuż po porodzie jest jedyną którą zna i z pomocą mamy nauczy się ją prawidło ssać. Dziecko rodzi się z odruchem ssania. Wystarczy mu nie przeszkadzać a samo nauczy się prawidłowo chwytać i ssać nawet wklęsłą brodawkę.
Jeśli macie wątpliwości, podejrzewacie, że Wasze brodawki są wklęsłe, płaskie najlepiej już w ciąży skonsultować się z doradcą lub świadomą (dobrze wyedukowaną, posiadającą aktualną wiedzę) położną. Ona zweryfikuje czy Wasze obawy są uzasadnione. Jeśli tak faktycznie jest możecie się odpowiednio przygotować tak by po porodzie nie mieć problemów z karmieniem naturalnym.
Już w ciąży możecie zakupić nakładki korygujące tzw. Muszle marki Medela (już je polecałam, bo świetnie się sprawdzają przy wsparciu gojenia ran na sutkach).One wyciągają sutki i poprawiają ich elastyczność. Można je nosić kilka godzin dziennie z przerwami.
Tuż po porodzie warto delikatnie stymulować brodawki np. strzykawką. Wystarczy odciąć koniec od strony igły i delikatnie za pomocą tłoka starać się wyciągać brodawkę. To ćwiczenie nie powinno Wam sprawiać bólu ani prowadzić do wypływu mleka. Ma za zadanie jedynie wyciągnąć brodawkę. Stymulacja laktatorem również jest pomocna. Oba sposoby stosujemy po porodzie, raczej nie wcześniej.
Najlepszym lekarstwem na takie brodawki jest częste przystawianie dziecka do piersi. Najlepsza jest pozycja spod pachy, ponieważ najłatwiej jest wtedy kontrolować główkę dziecka i w razie potrzeby korygować przystawienie. Dziecko może mieć problem z odpowiednio głębokim zassaniem brodawki, dlatego korzystne jest również chwytanie piersi dłonią tzw. "chwytem kanapkowym" a nie dwoma palcami (czyli jak papierosa). Wykorzystując taki sposób trzymania piersi a drugą ręką podtrzymując główkę dziecka mama ma największe szanse na prawidłowe przystawienie dziecka do piersi. BARDZO WAŻNE jest to by pamiętać, że to dziecko przystawiamy do piersi a nie pierś do dziecka. Nie wyginajcie się, nie nachylajcie nad dzieckiem by podać mu pierś do budzi. To dziecko ma być "nałożone" na pierś
ZDECYDOWANIE PRZESTRZEGAM przed zastosowaniem i karmieniem w tzw. kapturkach, czyli silikonowych nakładkach. Są często polecane na oddziałach położniczych przez nieświadomy personel. Kobiety karmiące przez takie nakładki w zdecydowanej większości karmiłyby i bez nich pod warunkiem odpowiedniego wsparcia i pomocy na początku, po porodzie.
Stosowanie takich nakładek może mieć negatywny wpływ na samo karmienie bo:
- spłyca chwyt brodawki
- niewystarczająco stymuluje pierś, co może mieć wpływ na zmniejszoną produkcję mleka (co za tym idzie, problemy z przybieraniem na wadze dziecka... potem konieczność podania mieszanki i co za tym idzie skrócenie czasu naturalnego kp)
- mięśnie twarzy i język dziecka nieprawidłowo pracują
Silikonowe nakładki nie wnoszą nic dobrego do procesu karmienia piersią. Maskują na chwilę problem, i przysparzają kolejnych co prowadzi do szybszego zakończenia naturalnego karmienia. Nie pomagają również w gojeniu ran.
Na koniec chciałam podkreślić że ogromne znaczenie dla powodzenia karmienia piersią (nie tylko u mam z trudnymi brodawkami) jest kontakt skóra do skóry tuż po porodzie i możliwie jak najszybsze przystawienie do piersi. Statystycznie rzecz biorąc mamy które przystawiły swoje dzieci do piersi jeszcze na sali porodowej rzadziej miały problemy z przystawieniem i karmieniem naturalnym w przyszłości. Pierwsze godziny mają znaczenie. Uwzględnijcie to w swoim planie porodowym i poinformujcie położną/lekarza obecnego przy porodzie.
Polecam również krótki filmik -> Link do: Badanie właściwości brodawek piersiowych [film]
Mecenasowa27 -> powodzenia. W razie pytań pisz, pomożemy.
Napisane na HUAWEI ATH-UL01 w aplikacji Forum BabyBoom