reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamusie ze Stanów

domiska - chyba ze ostatnio cos w tej kwestii zostalo zmienione poniewaz ja sie bardzo szczegolowo interesowalam tym tematem (gdy lecialam do pl na amerykanskim paszporcie) i pokazano mi nawet paragraf jakiegos przepisu mowiacy o tym ze polak ma prawo do posiadania wylacznie jednego obywatelstwa, co wiecej, moj wujek (brat ojca) kiedy wracal do polski po blisko 20 letnim pobycie w usa widzac jego amerykanski paszport kazali mu sie zrzekac polskiego obywatelstwa oczywiscie dokladajac niemala opate do tego procesu. Wierze ze cos sie moglo zmienic w tym kierunku bo przeciez to co robili do tej pory brzmi absurdalnie.
 
reklama
w polsce bylam w 2003 roku kiedy to probowano mi udowodnic na podstawie wymachiwania przed oczami pismami prawnymi ze moge byc tylko albo polska albo amerykanka wedle wyboru:) sprawa wujka natomiast dotyczyla okresu sprzed 2000 roku - bodajze 10 lat temu z tego co pamietam.
 
Tak jak pisalam wczesniej krecka mozna dostac z tymi obywatelstwami. Chcialbym,zeby Natalka miala i takie i takie obywatelstwo, bo nigdy w zyciu nic nie wiadomo. Moze trzeba bedzie wracac do Polski i wtedy nie bedzie zadnych problemow meldunkowych:-):-):-)
 
kasiu naprawde nie musisz sie tym martwic :D moja mala ma automatycznie dwa obywatelstwa jedno po tacie jedno po mnie i nigdy nie bylo z tym problemow.. ja bede w tym roku robila obywatelstwo amerykanskie i nadal moge sobie pozostawic polskie :)

Pawimi a jakie ty masz obywatelstwo? podpisywalas cos ze sie zrzekasz polskiego obywatelstwa?
 
Moj brat ma 2 obywatelstwa i jakos nigdy mu na granicy nie robili przeskod. Ale oczywiscie w Polsce co urzednik to inna interpretacja przepisow:wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y:
 
Pawim, tak kiedys bylo,ze straszne problemy robili z tego...pewnie teraz tez moglabys natrafic na jakiegos celnika, ktory by sie mogl doczepic.
nasze dzieciaczki maja prawo do podwojnego obywatelstwa.bez dwoch zdan.
Problemem jest, ze jesli jestes obywatelem danego kraju powinnas sie legitymowac paszportu tegoz kraju...czyli jesli biore Skye do Polski to mam miec ze soba paszport polski....W sumie to nie powinno stanowic zadnego problemu legitymowanie sie amerykanskim....ale w dalszym ciagu celnicy robia problemy z tego.....Dlatego tez bylam ciekawa, czy jak przylatujecie do Polski to macie polskie paspzorty( zwlaszcza z dziecmi...)
Kolejna kwestia, nasza mala ma paszport amerykanski 5 letni....polski ma tymczasowy na rok....bo podobno, ze jak wyrobisz 5 letni takiemu dzidziusiowi to takze robia problemy na granicy ze nie rozpoznaja 2 letniego dziecka ze zdjecia ,ktore zrobione zostalo jak mala miala 2 miesiace:D Ambasada Polska wyrabia paszporty piecioletnie dla takich malych dzieci,ale nie bierze odpowiedzialnosci za to,ze dziecko moze byc nie przepuszczone na granicy hahahaha pokrecone to...Takze doradzaja wyrabianie paszportu co roku do piatego roku zycia.....Nie chce mi sie w to zbytnio bawic....
Pawim w odpowiedzi na Twojepytanie, mala urodzila sie w Aberdeen ,Szkocji.Zawsze lece do Katowic( jestem ze Slaska) i chyba zmienie na Krakow LOL :D W katowicach celnicy zawsze sie do nas doczepiaja....niesamowite....chyba jakos podejrzanie wygladam...bo dziecko malutkie chcieli mi rozebrac do naga.....Tak sie doczepiaja,ze to jakas paranoja.Jak do Stanow lecielismy( mala miala 5 meisiecy) spala sobie slodko to nawet jej nie ruszali....

no i takie male porownanie....5 letni amerykanski paszport mala dostala w ciagu pieciu dni roboczych....( nie wspomne ze wyrabialismy go w Szkocji).
Polski roczny paszport tymczasowy- miesiac. A jakbym chciala wyrabiac 5 letni dla malej to nawet do pol roku!!!! Masakra!!!

A wy jak dziewcyzny, macie wyrobione paszporty polskie dla waszych dzieci?

pozdrawiam goraco
 
Jilly ja tez jestem ze slaska i tez latam do katowic ale powiemci strasznieee pozytywnie zawsze sie celnicy zachowuja zreszta w krakowie tez :)

moja mala ma tylko amerykanski paszport bo niestety wlasnie wyrobienie polskiego tak dlugo trwa ale nastepnym razem w polsce bedac wyrobimy jej tez polski :D
 
reklama
moje dzieci obecnie maja tylko amerykanskie paszporty, najstarszy syn mial polski bo w polsce sie urodzil i mial 2 miesiace jak tu przylecial aczkolwiek nigdy go nie odnowilismy bo wczesniej otrzymal amerykanski i stwierdzilam ze narazie mu wystarczy...oczywiscie moze sobie zrobic kiedy zechce jako rodowity polak :)
Jilly a kiedy przylatujecie?
Domiska jak tam przygotowania na floryde? Pakujesz sie juz? :))))
 
Do góry