reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

lutówki w kuchni - przepisy godne polecenia :)

1477379637-1d1mld.jpeg

Zrobiłam z tego przepisu, polecam! Jest pyszna!

5djy3e3kpgua6zwe.png
 
reklama
Drożdżówki z czekoladą: Link do: Drożdżówki z czekoladą | Kwestia Smaku


Składniki
20 sztuk
  • 500 g mąki pszennej
  • 25 g świeżych drożdży
  • 200 ml mleka
  • 100 g masła
  • 90 g cukru
  • szczypta soli
  • 3 jajka
Nadzienie
  • 150 g czekolady*
  • do posmarowania: żółtko + 1 łyżka mleka
Przygotowanie
  • Drożdże włożyć do kubka, wlać 50 ml ciepłego mleka. Dodać łyżeczkę cukru, 3 łyżki mąki pszennej i wymieszać. Odstawić na ok. 10 minut do wyrośnięcia.
  • Do reszty ciepłego mleka dodać pokrojone w kosteczkę masło i delikatnie podgrzać (ma być lekko ciepłe).
  • Do dużej miski wsypać mąkę, dodać sól, cukier, wymieszać. Zrobić w środku wgłębienie, wlać rozczyn z drożdży i zacząć delikatnie mieszać składniki.
  • Dodać jajka, następnie stopniowo wlewać ciepłe mleko z masłem cały czas wolno mieszając łyżką.
  • Ciasto wyrabiać ręką w misce przez około 10 - 15 minut aż będzie gładkie i elastyczne. Do wyrobienia ciasta można użyć miksera planetarnego. Przykryć ściereczką i odstawić na ok. 45 minut do wyrośnięcia.
  • Ciasto wyjąć na oprószoną mąką stolnicę i połączyć w gładką kulę. Podzielić na 4 części. Kolejno rozwałkowywać na prostokąty ok. 15 x 20 cm. Posypać 1/4 posiekanej czekolady i zwinąć roladkę wzdłuż dłuższego boku. Pokroić na 5 kawałków.
  • Odkładać na 2 blachy wyłożone papierem do pieczenia z zachowaniem odstępów. Odstawić na ok. 20 minut do podrośnięcia. W międzyczasie za pomocą pędzelka posmarować wierzch roztrzepanym żółtkiem z mlekiem.
  • Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Wstawić pierwszą blaszkę z drożdżówkami i piec na złoty kolor przez ok. 20 minut. Następnie upiec pozostałe bułeczki.
  • Można posypać cukrem pudrem, lukrem lub skropić polewą (roztopiona połamana na kosteczki czekolada razem ze śmietanką i masłem).
Propozycja podania
wierzch: cukier puder / lukier / polewa: 50 g czekolady + 2 łyżki śmietanki + 1 łyżka masła

Wskazówki
* Zamiast czekolady można użyć nutelli. Rozsmarować 2 łyżki na każdej rozwałkowanej części ciasta, zwinąć i pokroić jak jest opisane w przepisie.
 
Drożdżówki z czekoladą: Link do: Drożdżówki z czekoladą | Kwestia Smaku


Składniki
20 sztuk
  • 500 g mąki pszennej
  • 25 g świeżych drożdży
  • 200 ml mleka
  • 100 g masła
  • 90 g cukru
  • szczypta soli
  • 3 jajka
Nadzienie
  • 150 g czekolady*
  • do posmarowania: żółtko + 1 łyżka mleka
Przygotowanie
  • Drożdże włożyć do kubka, wlać 50 ml ciepłego mleka. Dodać łyżeczkę cukru, 3 łyżki mąki pszennej i wymieszać. Odstawić na ok. 10 minut do wyrośnięcia.
  • Do reszty ciepłego mleka dodać pokrojone w kosteczkę masło i delikatnie podgrzać (ma być lekko ciepłe).
  • Do dużej miski wsypać mąkę, dodać sól, cukier, wymieszać. Zrobić w środku wgłębienie, wlać rozczyn z drożdży i zacząć delikatnie mieszać składniki.
  • Dodać jajka, następnie stopniowo wlewać ciepłe mleko z masłem cały czas wolno mieszając łyżką.
  • Ciasto wyrabiać ręką w misce przez około 10 - 15 minut aż będzie gładkie i elastyczne. Do wyrobienia ciasta można użyć miksera planetarnego. Przykryć ściereczką i odstawić na ok. 45 minut do wyrośnięcia.
  • Ciasto wyjąć na oprószoną mąką stolnicę i połączyć w gładką kulę. Podzielić na 4 części. Kolejno rozwałkowywać na prostokąty ok. 15 x 20 cm. Posypać 1/4 posiekanej czekolady i zwinąć roladkę wzdłuż dłuższego boku. Pokroić na 5 kawałków.
  • Odkładać na 2 blachy wyłożone papierem do pieczenia z zachowaniem odstępów. Odstawić na ok. 20 minut do podrośnięcia. W międzyczasie za pomocą pędzelka posmarować wierzch roztrzepanym żółtkiem z mlekiem.
  • Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Wstawić pierwszą blaszkę z drożdżówkami i piec na złoty kolor przez ok. 20 minut. Następnie upiec pozostałe bułeczki.
  • Można posypać cukrem pudrem, lukrem lub skropić polewą (roztopiona połamana na kosteczki czekolada razem ze śmietanką i masłem).
Propozycja podania
wierzch: cukier puder / lukier / polewa: 50 g czekolady + 2 łyżki śmietanki + 1 łyżka masła

Wskazówki
* Zamiast czekolady można użyć nutelli. Rozsmarować 2 łyżki na każdej rozwałkowanej części ciasta, zwinąć i pokroić jak jest opisane w przepisie.
A robiłaś je kiedyś z serem albo owocami?

Napisane na SM-A300FU w aplikacji Forum BabyBoom
 
Nie, tych próbowałam pierwszy raz, mam też inny przepis na drożdżówki z marmoladą lub serem. Akurat teraz miałam w domu tylko gorzką czekoladę, ani sera, ani marmolady..
 
Ja się właśnie nie mogę zdecydować z czym chce :D dla męża na pewno zrobię z czekolada ale ja nie przepadam to dla siebie musze coś innego wymyślić

Napisane na SM-A300FU w aplikacji Forum BabyBoom
 
Nadzienie z gorzkiego kakao (10 bułek) jest banalne. Po rozwałkowaniu ciasta trzeba posmarować jakimś tłuszczem (olej, olej kokosowy, sklarowane maslo). W misce zmieszać gorzkie kakao z cukrem w dowolnej proporcji, w zależności jakie słodkie ma być (robiłam na oko ale było około 2 łyżek kakao i 3 brązowego cukru) i rozsmarowac na ciescie.
Nadzienie z sera na 10 bułek: 250g sera białego (najlepiej kilka razy zmielony), 1 żółtko, 1cukier waniliowy i można dodać cukier puder do smaku ile kto lubi :) Ja z serem zrobiłam bułki w kształcie kopert :)

Napisane na SM-A300FU w aplikacji Forum BabyBoom
 
Ostatnia edycja:
reklama
Do góry