baby - lekarka powiedziała że mogę nawet te przeciwirusowe maści, tym razem na samym początku parę razy posmarowałam, inaczej chyba byłaby mega wielka, a potem to tylko wysuszanie...
ta wargowa to nie jest raczej groźna
Objawy i przebieg
Znane są dwa szczepy wirusa opryszczki zwykłej HSV-1 i HSV-2. Opryszczkę wargową wywołuje szczep ustno-twarzowy HSV-1. Zmiany chorobowe najczęściej umiejscawiają się w okolicy czerwieni warg lub nosa. W początkowej fazie zakażenia pojawia się swędzenie, pieczenie oraz nadmierne napięcie skóry. Następnie pojawiają się bolesne pęcherzyki wypełnione płynem, które po kilku dniach pękają i tworzą strupki. Największa ilość wirusa znajduje się płynie surowiczym wypełniającym pęcherzyki. Dla kobiet ciężarnych ten szczep wirusa nie stanowi zagrożenia dla dalszego przebiegu ciąży lub rozwoju płodu, pod warunkiem, że nie zostanie on przeniesiony w okolice narządów płciowych. Należy wiedzieć, że wiele osób jest nosicielami wirusa HSV-1 pomimo braku objawów klinicznych. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową. Infekcja wirusem to infekcja nawracająca i przejście incydentu choroby nie powoduje uodpornienia, lecz przejście wirusa w tzw. stan uśpienia. Wirus ten najczęściej uaktywnia się pod wpływem takich czynników jak osłabienie organizmu, obniżenie odporności, gorączka, zmiany hormonalne, przegrzanie lub przemarznięcie organizmu i inne. Często ciąża staje się czynnikiem uaktywniającym wirusa.
Wezwij lekarza, gdy...
W aptekach dostępnych jest wiele specyfików dostępnych bez recepty zmniejszających objawy opryszczki, jednakże ze względu na bezpieczeństwo nie należy stosować żadnych z nich bez konsultacji z lekarzem. Lekarz pomoże wybrać lek, który będzie w pełni bezpieczny w czasie ciąży. Najczęściej są to leki przeciwwirusowe w postaci maści lub kremów do stosowania miejscowego. Nie wolno stosować antybiotyków oraz kortykosteroidów, gdyż przedłuża to czas utrzymywania się zmian chorobowych, jak również zwiększa się ryzyko pozostania zmian przebarwieniowych na skórze.