reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Każda z nas wita styczeń z nadzieją i oczekiwaniem. Myślimy o tym, co możemy osiągnąć, co chcemy zmienić, kogo kochamy i za kogo jesteśmy wdzięczne. Ale niektóre z nas mają tylko jedno pragnienie – przetrwać, by nadal być przy swoich bliskich, by nadal być mamą, partnerką, przyjaciółką. Taką osobą jest Iwona. Iwona codziennie walczy o swoje życie. Każda chwila ma dla niej ogromne znaczenie, bo wie, że jej dzieci patrzą na nią z nadzieją, że mama zostanie z nimi. Każda złotówka, każde udostępnienie, każdy gest wsparcia przybliża ją do zwycięstwa. Wejdź na stronę zbiórki, przekaż darowiznę, podziel się informacją. Niech ten Nowy Rok przyniesie szansę na życie. Razem możemy więcej. Razem możemy pomóc. Zrób, co możesz.
reklama

Kuchnia Listopadówek

reklama
Ja zawsze uwielbiałam słodycze, a teraz mnie od nich odrzuca. Może to i dobrze, mniej zrzucania zbędnych kg po ciąży ;-) Za to rekompensuje sobie owocami - świetny moment na bycie w ciąży.

Zauważyłam parę przepisów na karkówkę, więc dorzucę i swój na karkówkę słodko-kwaśną. Jest banalnie prosty w wykonaniu, ale brzmi co najmniej podejrzanie. Mam nadzieję, że choć jedna osoba się nie zniechęci i spróbuje.

Składniki:
- 1 kg karkówki,
- 1 słoik ogórków kartuskich - może być problem z ich kupieniem, ogólnie chodzi o ogórki konserwowe z papryką i cebulką,
- 1 mały słoik ketchupu włocławek,
- sól, pieprz.

Karkówkę kroimy na kotlety, lekko rozbijamy i oprószamy solą i pieprzem. Mieszamy cały słoiczek ketchupu z zalewą w ogórków. Kotlety wkładamy do worka do pieczenia (opcjonalnie do naczynia żaroodpornego, ale wtedy trzeba wydłużyć czas pieczenia o ok. 45 min) i zalewamy wcześniej przygotowaną miksturą. Można wrzucić do środka kilka pokrojonych ogórków, trochę papryki i cebuli ze słoika - ogórki staną się dość miękkie, więc to kwestia gustu. Pieczemy 1,5h w 180 stopniach.
 
Pierogi gotowane (farsz dowolny, mięsny, grzybowy, owocowy, warzywny, serowy):

3 szkl mąki, jajko, sól i około 3/4 szklanki ciepłej wody.

Pyszne smażone na głebokim tłuszczu pierogi mojej babuni (farsz mięsny, grzybowy, grzybowo-kapuściany)

1kg ziemniaków, obieramy, gotujemy. Po ostudzeniu nalezy przemielić je przez maszynkę, następnie dodajemy jajko i mąkę (tak na oko, aż ciasto będzie sprężyste). Następnie rozwałkujemy je, wydrążamy koła, dodajemy farsz, zaklejamy i wrzucamy na rozgrzany olej do frytownicy. Są naprawdę pyszne, chrupiące a jednocześnie delikatne.

Pierożki drożdżowe do zapiekania w piekarniku (moja babcia robiła je w piecu i były jeszcze pyszniejsze)
4 szkl mąki
1 kostka margaryny (roztopić)
1/2 kostki drożdży
1/4 szkl ciepłego mleka
2 łyżeczki cukru
2 jajka
szczypta soli

Drożdże pokruszyć i wymieszać z ciepłym mleku dodając cukier. Do miski wsypać mąkę, szczyptę soli, jajko i wymieszane drożdże oraz roztopioną margarynę, dokładnie wyrobić ciasto. Przykryć talerzykiem, wstawić na 1 godzinę do lodówki. Ciasto wyrośnie. Następnie rozwałkować ciasto, wykroić kwadraty o boku około 5-6 cm, dodać farsz (tu najlepszy farsz to owocowy), uformować trójkąty, skleić. Formę wyłożyć papierem do pieczenia, położyć na nim pierożki, które należy posmarować mlekiem lub roztrzepanym żółtkiem. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni i wsadzić pierożki na około 15 min, az się zarumienią. Najlepszym dodatkiem do tych pierożków jest zimny kefirek lub koktajl owocowy.
 
Zupa krem z zielonego groszku (ale można też użyć konserwowego)

450-500 gram groszku zielonego lub 2 puszki
ok. 1 litr rosołu
1 średnia cebula, 2 ząbki czosnku, oliwa, sól, pieprz ewentualnie grzanki i śmietana kwaśna

cebulę siekamy, szklimy na oliwie, dodajemy czosnek i jeszcze chwilę szklimy, przerzucamy do garnka z bulionem, dorzucamy groszek i gotujemy przez 10-15 minut aż groszek będzie miękki, doprawiamy do smaku solą, pieprzem, można też dodać tymianek i zmiksować lub przetrzeć przez sito, podawać z grzankami.

To jest taki przepis na dwie osoby..
 
Ostatnia edycja:
Rolada serowa z kurczakiem
składniki:
4 jajka
3 łyżeczki majonezu
30 dag startego sera żółtego (garść odłożyć)
50 dag pieczarek
pierś z kurczaka
wykonanie:
Jajka ubić dodać majonez i starty ser, posolić. Wylać na blachę i piec 20min w 150 stopniach.
Pieczarki umyć, pokroić drobno i usmażyć na maśle ostudzić, posolić.
łączenie:
ostudzony placek (ale nie zimny) położyć na rozciętym rękawie. Na placek wyłożyć pieczarki i posypać reszta sera żółtego na to rozłożyć rozbitą pierś z kurczaka. Po zwinięciu rolady zawinąć ja z rękaw i związać jak cukierek. Przełożyć do blachy i piec jeszcze przez 45min.

Rolada nadaje się jako ciepła i zimna podawana jako przekąska. SMACZNEGO!!!
wa3w.jpg
 

Załączniki

  • ahlo.jpg
    ahlo.jpg
    27,5 KB · Wyświetleń: 72
  • wa3w.jpg
    wa3w.jpg
    27,7 KB · Wyświetleń: 73
Przepis na sok z truskawek:
2 kg truskawek
0,5 kg cukru

Truskawki zasypuje cukrem i zostawiam minimum na noc, w każdym razie, żeby tak minimalnie 10 godzin postaly. Potem dolewam pól/ szklankę wody mineralnej i gotuje ok 10. min. Następnie przecedzam sok przez sitko, truskawki wyrzucam, bo już są jak wydmuszki. Jak ktoś chce słodszy sok, to można jeszcze doslodzic i zagotowac. Potem do wyparzonych butelek lub słoikow, ja zazwyczaj soki pasteryzuje, chociaż niektórzy odwracają tylko do góry dnem (tak robię z dzemami :) Mam nadzieje, ze przepis się przyda :)
 
Zaległy przepis na naleśniki ;)

Na cztery naleśniki starczy jeden duży pomidor i jedna duża lub dwie małe piersi z kurczaka.

Naleśniki robimy w tradycyjny sposób.
Piersi z kurczaka drobno kroimy, posypujemy przyprawą do gyrosa i smażymy na oleju. Zdejmujemy z patelni i odsączamy w papierowym ręczniku.
Pomidory kroimy drobno i posypujemy lekko oregano.
Kurczaka i pomidory zawijamy w naleśniki.
Naleśniki układamy w naczyniu żaroodpornym, wyłożonym papierem do pieczenia. Kładziemy na nie paseczki sera żółtego. Następnie pieczemy w piekarniku aż ser się rozpuści :)

Sos czosnkowy:

proporcje jogurty naturalnego/śmietany i majonezu 1:1. Do tego przez praskę wyciskami ząbki czosnku (to zależy ile kto lubi, ja na łyżkę majonezu i jogurtu daję 2 ząbki) i doprawiamy pieprzem. Przed podaniem wkładamy na 30 min. do lodówki.

Wyjęte z piekarnika naleśniki polewamy sosem. Smacznego! :)
 
Udka w piwie:)
Udka umyć i osuszyć. Natrzeć marynatą (ja daję taką zwykłą do kurczaka), pozostawić w lodówce na ok. godzinę. Następnie wyłożyć do naczynia żaroodpornego. Na wierzch położyć plasterki boczku. całość podlać szklanką piwa. Wstawić do gorącego piekarnika na ok. 200 st. piec 1-1,5 h. (w zależności od wielkości udek) od czasu do czasu podlewając resztą piwa.
Nie wiem czy napisałam to składnie, ale ja nie umiem tłumaczyć ani pisać przepisów:-D ale udka mogę szczerze polecić, bo są mega soczyste
 
Ciasto z wiśniami
Biszkopt:

4 jajka
1szkl mąki
1 szkl cukru
1 mały cukier waniliowy
3 łyżeczki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia.

Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywna pianę, stopniowo dodajemy cukier i cukier waniliowy. Mieszamy z żółtkami. Mąkę przesiewamy z proszkiem i kakao , wsypujemy o masy, mieszamy.
Ciasto wylewamy do blachy 25x40, pieczemy30-40min w temp 180st.

Masa:
3/4L mleka
2budynie czekoladowe( w sumie na 1L mLeka)
3 łyżki cukru
1/2-3/4 kostki masła- w zależności jaką gęsta masę chcemy mieć.
Budynie gotujemy na mleku z dodatkiem cukru, studzimy i ucieramy stopniowo z masłem.

2galaretki wiśniowe rozpuszczamy w 1 l wrzątku studzimy, ja wiśni dodałam tak na oko, jak galaretka już zaczynała tężec to wrzuciłam wiśnie i dość dużo ich wyszło. Wiśnie miałam wypestkowane.

Na wystudzone ciasto dajemy masę, na to wylewamy galaretkę z owocami.
 

Załączniki

  • 20130707_203524.jpg
    20130707_203524.jpg
    25,5 KB · Wyświetleń: 76
Ostatnia edycja:
reklama
Domowa czekolada
1 kostka masła lub margaryny
2 szkl cukru
0,5 szkl wody
4 łyżki kakao
3,5 szkl mleka w proszku
bakalie lub herbatniki

Masło rozpuszczamy w garnku, dodajemy wodę i cukier, po rozpuszczeniu się cukru dodajemy kakao i dokładnie mieszamy. Następnie stopniowo dodajemy mleko w proszku i dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy bakalie lub pokruszone herbatniki, po wymieszaniu przelewamy do formy, po ostygnięciu do lodówki.
Można również dodać zamiast bakalii lub herbatników - solony popcorn.
 
Do góry