reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kto po in vitro?

A widziałaś epikryze? Bo to co piszesz nic nie mówi. Grunt to zobaczyć ile było pęcherzyków i ile komórek w fazie MI i MII to świadczy o jakości komórek jajowych ( czyli o biologii albo stymulacji)
Jakość komórek jajowych to ocena przedjadrzy i rozwój zarodków do 3 doby. Ile było blastomerów, jakiej klasy? Potem ocenia się czynnik męski, czy są morule, czy kompaktują.
Zarodek się rozwija na potencjale obojga rodziców i tak dobre komórki jajowe są w stanie poprawić morfologię.
Jeżeli mieliście separacje magnetyczną to ten czynnik męski nie jest aż takim problemem. Przy ciężkim czynniku męskim nie da się zrobić separacji.
Jakie dokładnie były zarodki w 3 dobie? I ile miały przedjadrzy 24h po zapłodnieniu.
Normalnie dostajesz taki papier i tam wszystko masz wypisane.
We wszystkich podejściach każda komórka MII, w 1 dzień 2pn, 2 dnia już zaczęły się różnie dzielić tzn. Niektóre 3 blastomery, niektóre 4,5 w ocenie I lub II. 3 dnia czesc pozostała na etapie 4 blastomery, część była 6 lub zdarzało się 8 również w ocenie I-II.do 4 i 5 doby jak już wspomniałam wcześniej udało się dotrwać tylko 1 zarodkowi i dwie morule, reszta degeneracja
 
reklama
We wszystkich podejściach każda komórka MII, w 1 dzień 2pn, 2 dnia już zaczęły się różnie dzielić tzn. Niektóre 3 blastomery, niektóre 4,5 w ocenie I lub II. 3 dnia czesc pozostała na etapie 4 blastomery, część była 6 lub zdarzało się 8 również w ocenie I-II.do 4 i 5 doby jak już wspomniałam wcześniej udało się dotrwać tylko 1 zarodkowi i dwie morule, reszta degeneracja
Z tego co piszesz jeżeli było 10 pęcherzyków i komórek w nich, aż 10 w fazie MII to rzadko się zdarza. To znaczy, ze stymulacja zrobiona była dobrze. Ale coś jest z tymi komórkami, bo w 3 dobie przy czynniku męskim wszystkie zarodki u was powinny być 8 blastomerowe klasy I lub II czyli 8A albo 8B. Napewno 4A/B czy 6A/B świadczy o słabym potencjale rozwojowym komórki. Gdyby było tragicznie to byłoby 4C czyli klasa III.
Do tego dochodzi czynnik męski i dodatkowo jest gorzej bo komórki zwalniają.
Gdy jest odwrotnie, albo trafi się dobry plemnik to potrafi takie 8B wyciągnąć nawet na AA. Bywa, ze C wyciągane jest na B ( 8C i z tego rodzi się dziecko zdrowe).
U was zarodki zwalniały z podziałem przed 3 dobą ( czesc nie wszystkie) a potem przez czynnik męski.
Ja bym pomyslala nad zmianą protokołu, bo jeden może powodować więcej wad w RNA od drugiego. No, ale to koszt jak coś pójdzie nie tak i obecny chyba dobrze działa. Wtedy zwiększyć ilość komórek, przy silnym czynniku męskim ( wysokiej chromatynie) zapladnia się po 15 a czasem 20 komórek by mieć jedno dziecko.
Po kolejne separacja magnetyczna i IMSI razem w jednej procedurze powinny dać same ( w większości poprawne plemniki) - czyli dobrze mówiłaś.
A i hodowla do 5 doby jest trudna, wiec może zmiana kliniki. Wtedy szukaj takiej co robi PGS bo materiał może być pobrany tylko w 5 dobie. Czyli się znają na hodowli. A i nie wykluczone ze może PGS będzie potrzebne.
Robiliscie kariotypy? Czasem jest to wynik niepoprawnego kariotypu jednego z rodziców.
Jeszcze dodam, ze morula to tez zarodek z którego rodzą się dzieci. Tylko moruli się nie mrozi, Ani nie podaje tylko hoduje do 6-7 doby i wtedy transfer. W poprawnym czasie czyli w 5 dobie. Dajemy jej te kilka dni, których natura jej nie dała. Obecne badania pokazują, ze te zarodki są zdrowe genetycznie.
A i na forum były dzieci z moruli w 5 dobie czy wczesnych blastek w 5 dobie ( 1BB) a to czasem tylko 5 minut:-) między jednym a drugim stadium rozwoju.
 
Kurczak dziewczyny, byłam dzisiaj na monitoringu przed transferem na cyklu naturalnym i mega wolno rosną te moje pecherzyki. Pierwszy raz mam taką sytuacje i nie wiem czy to dlatego że po punkcji mi się rozregulował cykl czy co się stało ale mam 14dc a pecherzyki po 12mm :( Czy któraś miała taki problem? Albo czy ja je mogę czymś „zmobilizować” 🤣
 
Mam 28 lat, u mnie wszystko ok. U nas czynnik męski. Nie ma tragedii ale parametry słabe. Jeżeli chodzi o stymulacje to każda przebiegała raczej okej. Z każdej około 10 komórek i 10 zapladnialo się prawidłowo. Rozwijały się ładnie i zawsze od 3 dnia się przestawały rozwijać jedne szybciej inne później. Dopiero po zastosowaniu dodatkowych precedur separacji itp uzyskaliśmy 1 blastocyste ale mimo to słabszej klasy 2.1.3 i mam takie poczucie (może mylne) że embriolodzy mogli się bardziej postarać
A metoda MACS? Zapytaj czy to mają,
Wydaje mi sie ze u nas to cos dalo - lepsze zarodki w 4 stymulacji gdzie zastosowano MACS vs 3 poprzednie icsi i imsi…
 
Kurczak dziewczyny, byłam dzisiaj na monitoringu przed transferem na cyklu naturalnym i mega wolno rosną te moje pecherzyki. Pierwszy raz mam taką sytuacje i nie wiem czy to dlatego że po punkcji mi się rozregulował cykl czy co się stało ale mam 14dc a pecherzyki po 12mm :( Czy któraś miała taki problem? Albo czy ja je mogę czymś „zmobilizować” 🤣
Ja miewam bardzo dlugie cykle. Czasem owu dopiero 22 dc… zdecydowanie po stymulacji sie rozjezdza. Moze jeszcze troche odczekac i odpoczac? Ja zdecydowanie polecam i robic bede juz tylko na cyklu sztucznym.
 
Wróciłam z pierwszego w życiu podglądu kurnika. Dziś 6dc i 6 dzień stymulacji. Mam 19 komórek. Wszystkie na tym samym etapie. Z jednej strony jest ogromna radość, z drugiej strach. Jak one wszystkie tak bardzo dojrzeją to hiperka gwarantowana?? Jak nic wyląduje w szpitalu. Pytałam i o to ile będzie zapłodnionych i wszystkie. W poniedziałek kolejny podgląd. W środę punkcja.
Nie bój się na zapas ja tez miałam 19 komórek. Hiperka leciutka byla
 
Ja miewam bardzo dlugie cykle. Czasem owu dopiero 22 dc… zdecydowanie po stymulacji sie rozjezdza. Moze jeszcze troche odczekac i odpoczac? Ja zdecydowanie polecam i robic bede juz tylko na cyklu sztucznym.
Tylko u mnie to pierwszy raz tak :( wiec nawet się nad sztucznym nie zastanawialiśmy. I w sumie punkcja była w październiku wiec doczekałam cykl… a ty próbowałaś na naturalnym już ?
 
reklama
Do góry