reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Kto po in vitro?

U nas genetyk był w cenie ale sama decyzja należała do nas. Natomiast Przybycien przy niskim AMH i wielu 35+ zawsze mocno sugeruje badania i u mnie mimo braku wcześniejszych wad genetycznych miały sens: 3 zarodki i tylko 1 był zdrowy.
To badanie po 35 roku naprawdę ma sens, zwłaszcza jak się ma dużo blastocyst, np. 6 i więcej, to teraz zgaduj, który zarodek poprawny 🤷‍♀️
 
reklama
No tak, ja miałam na myśli badanie pgs, jeśli ktoś wie, że przytrafiły się wcześniej losowe wady zw. z odpowiednią ilością chromosomów - powodem np. jest wiek, to nie widzę celu takiej wizyty. Jeżeli ktoś jest nosicielem danej choroby, wie o tym, i zdaje sobie sprawę, że musi wykonać badanie genetyczne, to warto byłoby skorzystać z wizyty z genetykiem. Mi mój lekarz prowadzący powiedział jak wygląda badanie pgs, co daje i kazał podjąć decyzję...
No u mnie kariotypy poprawne i na niektóre pytania ginekolog nie był w stanie odpowiedzieć. Może to wygoda z ich strony:-) my tez rozważaliśmy PGS nie PGD bodajże Pgt-a, ale tam tez wybiera się ilość chorób itp. U nas tez nie chcieli zrobić PGS. A teraz gdy pozno jest tez się nie zgadzają bo zarodki się zniszczą. Ofkorz jak się uprzemy to zrobią, ale podważany zdanie „autorytetu”. Ja tam mam autorytety w doopie wiec jak się uprę to zrobię nawet teraz :-) ale serio czasem utrudniają.
 
To badanie po 35 roku naprawdę ma sens, zwłaszcza jak się ma dużo blastocyst, np. 6 i więcej, to teraz zgaduj, który zarodek poprawny 🤷‍♀️
No dokładnie, u mnie te najwyżej oceniane były akurat chore. Mam jeszcze 3 i jak się teraz nie uda to tez zbadam. Ostatnio koleżanka miała 8 i wysyłali po 3 do badań i dopiero ostatnie 2 były zdrowe (czyli te według embriologow „najbrzydsze”)
 
No dokładnie, u mnie te najwyżej oceniane były akurat chore. Mam jeszcze 3 i jak się teraz nie uda to tez zbadam. Ostatnio koleżanka miała 8 i wysyłali po 3 do badań i dopiero ostatnie 2 były zdrowe (czyli te według embriologow „najbrzydsze”)
kurcze u mnie zdrowe tylko 5AA a juz 5BB , 5BC chore. wlasnie zastanawialam sir jak sie to przeklada, morfologiq na genetyke
 
To badanie po 35 roku naprawdę ma sens, zwłaszcza jak się ma dużo blastocyst, np. 6 i więcej, to teraz zgaduj, który zarodek poprawny 🤷‍♀️
Ma sens jak liczysz na szybki sukces. Jak jesteś kobietą, która miała późne poronienia w wywiadzie. Bo wadliwe zarodki nie powinny się implantować, albo powinny być wcześnie porobione. Bywa tak, ze o ironio macica jest bardzo przyjazna dla każdego zarodka nawet wadliwego i wtedy PGS to dobry wybór.
 
kurcze u mnie zdrowe tylko 5AA a juz 5BB , 5BC chore. wlasnie zastanawialam sir jak sie to przeklada, morfologiq na genetyke
jak widać nijak :D też mnie to interesuje, ale właśnie przytaczacie przykłady, że morfologia to nie wszystko. U mnie 5bbx2 i 6bb dobre (z 5 i 6 doby); a z 7 doby 6.2.3 wadliwe.
 
No u mnie kariotypy poprawne i na niektóre pytania ginekolog nie był w stanie odpowiedzieć. Może to wygoda z ich strony:-) my tez rozważaliśmy PGS nie PGD bodajże Pgt-a, ale tam tez wybiera się ilość chorób itp. U nas tez nie chcieli zrobić PGS. A teraz gdy pozno jest tez się nie zgadzają bo zarodki się zniszczą. Ofkorz jak się uprzemy to zrobią, ale podważany zdanie „autorytetu”. Ja tam mam autorytety w doopie wiec jak się uprę to zrobię nawet teraz :-) ale serio czasem utrudniają.
Tak masz rację.. Ja uważam, że jeżeli jest potrzeba to należy zaproponować wizytę u genetyka, a jeżeli nie to po jakiego grzyba... Mój lekarz ma wpisana naszą historię leczenia, wie że przyczyną są losowe wady genetyczne więc nie wysyła mnie do genetyka, bo po co 🤷‍♀️przynajmniej nie wspomniał, że trzeba...dostalam już tabletki anty i mam się zgłosić z aktualnymi badaniami, zwłaszcza męża i będzie wysyłał embriologom inf, jaką on proponuję metodę zapłodnienia oraz umieści inf. o badaniu pgs. No chyba, że na kolejnej wizycie przypomni mu się , że muszę mieć papiery od genetyka, noo to utłukę dziada 😂😂😂
 
Ma sens jak liczysz na szybki sukces. Jak jesteś kobietą, która miała późne poronienia w wywiadzie. Bo wadliwe zarodki nie powinny się implantować, albo powinny być wcześnie porobione. Bywa tak, ze o ironio macica jest bardzo przyjazna dla każdego zarodka nawet wadliwego i wtedy PGS to dobry wybór.
No i oby się znalazł u mnie choćby 1 zdrowy 🙏🙏 moja macica przyjmie z chęcią 😁bo jest ona otwarta na każdego 😁
 
reklama
jak widać nijak :D też mnie to interesuje, ale właśnie przytaczacie przykłady, że morfologia to nie wszystko. U mnie 5bbx2 i 6bb dobre (z 5 i 6 doby); a z 7 doby 6.2.3 wadliwe.
ale patrz te najlepsze morfologicznie z calej puli byly tez genetycznie ok, czyli jsk u mnie. niesamowite jest to ze u kazdego jest inaczej i wlasnie te najbrzydsze sa dobre
 
Do góry