reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Kochani, niech te Święta będą chwilą wytchnienia i zanurzenia się w tym, co naprawdę ważne. Zatrzymajcie się na moment, poczujcie zapach choinki, smak ulubionych potraw i ciepło płynące od bliskich. 🌟 Życzę Wam Świąt pełnych obecności – bez pośpiechu, bez oczekiwań, za to z wdzięcznością za te małe, piękne chwile. Niech Wasze serca napełni spokój, a Nowy Rok przyniesie harmonię, radość i mnóstwo okazji do bycia tu i teraz. ❤️ Wesołych, spokojnych Świąt!
reklama

Kto po in vitro?

A ja znalazłam taką oto informację na stronie producenta kwasu foliowego: "Nie przyjmuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Dotyczy to także preparatów multiwitaminowych, ponieważ przedawkowanie witamin jest równie groźne, jak ich niedobór."
Produkty bogate w kwas foliowy:

  • drożdże piwne
  • pomarańcze, banany
  • fasola, soczewica, soja
  • zielone liściaste warzywa, zwłaszcza szpinak, sałata, natka pietruszki
  • szparagi, brukselka, brokuły, groszek
  • rzepa, buraki
  • ryż, jęczmień, pszenica i zarodki pszenicy
  • żółtka jaj,
  • wątróbka
  • orzeszki ziemne
  • sery
 
reklama
lawendowy sen ja biorę i będę brać femibion natal clasic, kwas foliowy, dodatkowo: selen, cynk, koenzym q10.
Zaraz jadę do apteki dokupić brakujących pierwiastków.
 
[h=1]Znaczenie kwasu foliowego dla rozwoju płodu
st_new.php
[/h] Kwas foliowy jest jednym z ważniejszych składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju płodu. Jest to proces, w którym – w związku z intensywnym podziałem komórek – nasila się wytwarzanie kwasów DNA, a to znacznie zwiększa zapotrzebowanie na foliany. Według norm amerykańskich dzienne spożycie kwasu foliowego przez kobiety ciężarne powinno wynosić 600 μg (3), a według polskich – 450 μg (1).

Niedobór kwasu foliowego ma szczególne znaczenie w okresie poprzedzającym ciążę i w pierwszych jej tygodniach. Sprzyja on powstawaniu wrodzonych wad cewy nerwowej u płodu. Należą do nich bezmózgowie, przepukliny układu nerwowego i rozszczep kręgosłupa. Są to wady letalne lub wiążące się z poważnym kalectwem (6). Polska należy do krajów o największej w Europie umieralności niemowląt z powodu wrodzonych wad cewy nerwowej. Według danych EUROCAT występowanie wrodzonych wad cewy nerwowej w Wielkopolsce wynosiło w 2002 r. 10,83 na 10 000 noworodków (żywych i martwych) (7). W 2001 r. wady wrodzone stanowiły przyczynę 34% wszystkich zgonów niemowląt w Polsce. Wady wrodzone układu nerwowego to druga co do częstości przyczyna zgonów niemowląt z powodu wad wrodzonych (8).

Zapobieganie omawianym wadom jest możliwe dzięki stosowaniu suplementacji kwasem foliowym. Suplementacja zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się tych wad o 58 do 100% (w zależności od badania), zwłaszcza u kobiet, które już wcześniej urodziły dziecko z wrodzoną wadą cewy nerwowej (6).

Spożywanie produktów będących dobrym źródłem kwasu foliowego nie zapewnia organizmowi optymalnej jego ilości, bardziej efektywne jest spożywanie kwasu foliowego zawartego we wzbogaconej żywności. Istotne zwiększenie zawartości kwasu foliowego w erytrocytach stwierdza się u kobiet przyjmujących suplementy tej witaminy i spożywających wzbogacaną żywność. Jest to prawdopodobnie spowodowane lepszą biodostępnością syntetycznej formy witaminy niż witaminy pochodzącej z żywności. Należy jednak podkreślić, że zwyczajowe, wieloletnie, duże spożycie warzyw znacznie poprawia stan wysycenia organizmu folianami i może ułatwić uniknięcie ich niedoborów podczas ciąży (6).

Ponieważ właściwa podaż kwasu foliowego jest tak ważna, w wielu krajach (również w Polsce) opracowano zalecenia dotyczące suplementacji diety tą witaminą. Wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, zwłaszcza przed planowaną ciążą, powinny przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, nie więcej jednak niż 1 mg. Kobiety, które uprzednio urodziły dzieci z wadami cewy nerwowej, przed planowaną ciążą powinny przyjmować, pod kontrolą lekarską, kwas foliowy w dawce 4,0 mg dziennie. Suplementacja powinna trwać do 12 tyg. po zapłodnieniu (9).

W Polsce od 1997 r. prowadzony jest Program Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej, mający na celu upowszechnienie spożycia kwasu foliowego przez wszystkie kobiety w wieku rozrodczym (8). Również Narodowy Plan Zdrowia na lata 2004–2013 przewiduje zapobieganie wadom cewy nerwowej (10).

Pomimo dużej skuteczności poprawiania wysycenia organizmu kwasem foliowym suplementacja jest jednak mało efektywną metodą zapobiegania występowaniu wrodzonych wad cewy nerwowej w populacji, gdyż znaczna liczba ciąż nie jest planowana. Wiele kobiet, które nawet świadomie decydują się na macierzyństwo, nie zasięga porady personelu medycznego przed zajściem w ciążę. Suplementację kwasem foliowym przed ciążą stosują więc tylko niektóre kobiety. Wyniki badań brytyjskich sugerują, że zaledwie 30% kobiet ciężarnych stosuje się do oficjalnych zaleceń (11). W Polsce w 2003 r. tylko 12% kobiet w wieku 20–34 lat, nie będących w ciąży, przyjmowało kwas foliowy. Jedynie 17% ciężarnych deklarowało, że stosowało suplementację kwasem foliowym przed ciążą (7).

W ostatnio opublikowanym międzynarodowym badaniu retrospektywnym, w którym wykorzystano dane pochodzące z 13 rejestrów wad wrodzonych, stwierdzono, że same rekomendacje dotyczące suplementacji kwasem foliowym nie mają znaczącego wpływu na częstość występowania wrodzonych wad cewy nerwowej. Dla zmniejszenia występowania tych wad konieczne wydaje się wzbogacanie (fortyfikacja) żywności (12). Prawdopodobnie jest to jedyna potencjalnie skuteczna metoda zapobiegania pojawianiu się wad cewy nerwowej. W Stanach Zjednoczonych Ameryki fortyfikacja mąki obowiązuje od początku 1998 r. (13). Po jej zastosowaniu zaobserwowano zmniejszenie – o 26% – występowania wad cewy nerwowej w populacji amerykańskiej. Zmniejszyła się głównie ilość przypadków rozszczepu kręgosłupa (14). W Nowej Szkocji wprowadzenie rekomendacji dotyczących suplementacji kwasem foliowym oraz fortyfikacji żywności zmniejszyło występowanie wrodzonych wad cewy nerwowej o 41% (15).

Niedobór kwasu foliowego podczas ciąży stwarza również inne niebezpieczeństwa. Małe jego spożycie wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka z małą masą urodzeniową. Wyniki niektórych badań sugerują również, że u dzieci matek spożywających podczas ciąży niedostateczne ilości tej witaminy częściej występują neuroektodermalne guzy mózgu (6).

Obowiązujące od 2000 r. w Stanach Zjednoczonych Ameryki zalecane dzienne spożycie kwasu foliowego podczas ciąży, wynoszące 600 μg, wiąże się z koniecznością stosowania suplementacji lub spożywania żywności wzbogaconej (3).
 
[h=1]Profilaktyka wad wrodzonych
st_new.php
[/h] W Polsce i na świecie realizowane są programy profilaktyki Wad Cewy Nerwowej, mające na celu upowszechnienie spożycia kwasu foliowego wśród młodych kobiet, które mogą zostać matkami.

Niedobór kwasu foliowego ma szczególne znaczenie w okresie poprzedzającym ciążę i w pierwszych jej tygodniach. Niedobór kwasu foliowego sprzyja powstawaniu wad wrodzonych cewy nerwowej, takich jak bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa i przepukliny ośrodkowego układu nerwowego. Wady te powstają w 2 - 4 tygodniu po zapłodnieniu, gdy kobieta najczęściej jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka. Polska należy do krajów o największej w Europie częstości występowania wad cewy nerwowej, a ze względu na wysoką letalność WCN i ograniczone efekty leczenia chirurgicznego, bardzo ważna jest z punktu medycznego - profilaktyka pierwotna.

Wyniki randomizowanych badań prowadzonych w wielu ośrodkach na świecie wykazały, że podawanie kwasu foliowego w okresie przedkoncepcyjnym i pierwszym trymestrze ciąży kobietom z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia WCN, obniżyło o 72 % liczbę wad cewy nerwowej u potomstwa (MRC Vitamin Study Research Group, Lancet 1991). Obserwacyjne badanie kohortowe na populacji 250 tys. kobiet nie obciążonych urodzeniem dziecka z wadą cewy nerwowej prowadzone przez CDC (Atlanta) potwierdziły natomiast, że suplementacja kwasem foliowym w dawce 0,4 mg w okresie okołokoncepcyjnym zmniejsza ryzyko wystąpienia wady cewy nerwowej o 79% w rejonie o wysokiej częstości występowania tych wad, a o 41% w rejonie, gdzie wady te są rzadkie (Berry, N Engl J Med. 1999).

Na podstawie wyników badań międzynarodowych Ministerstwo Zdrowia w Polsce zaleciło aby wszystkie kobiety w wieku rozrodczym spożywały 0,4 mg kwasu foliowego dziennie w celu zmniejszenia ryzyka urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej. Kobiety, które urodziły już dziecko z wadą cewy nerwowej, powinny spożywać 10 krotnie większą dawkę kwasu foliowego tj. 4 mg, pod kontrolą lekarską, zaczynając na miesiąc przed poczęciem dziecka i przez pierwsze 3 miesiące ciąży.

Bardzo istotne jest, by każda młoda kobieta, nawet wtedy gdy nie planuje potomstwa w bliskiej przyszłości, zanim zajdzie w ciążę, codziennie dostarczała organizmowi odpowiednią ilość kwasu foliowego. Ponad 50% ciąż w Polsce jest nadal nieplanowanych i przypadkowych. Dlatego tak ważne jest uświadomienie kobiet o codziennym, profilaktycznym zażywaniu kwasu foliowego przed ciążą, jak i w czasie jej trwania.

Przyszłe matki powinny codzienne, profilaktycznie przyjmować kwas foliowy w małej, bezpiecznej dawce 0,4 mg.
 
LOLITKA a dlaczego kwasy omega 3, a 6 nie? Ja biore teraz Prenatal DHA, zawira 600mg DHA. Z tego, co tu wynika, są własnie tylko kwasy omega 3. Oprocz DHA jest jeszcze troche EPA.
 
aisha - nie, omegi 6 nie przy staraniach. tylko 3 trzeba walnac. DHA spokojnie mozna jesc cala ciaze lacznie z karmieniem po ciazy. gratuluje kochana - w koncu sie udalo. zrob se ciazowy suwak:)

madzialanek
- nie przedobrzyj z tymi witaminami. to nie jest tak ze im wiecej tym lepiej bo jest pewiem prog graniczny powyzej ktorego branie dodatkowych witamin nie przynosci pozytku a raczej szkody. jesli bierzesz natal classic - to nie potrzebny dodatkowy cynk i selen. te pierwiastki dobre i owszem ale w rozsadnych ilosciach i bardziej M w wiekszych ilosciach a nie tobie. jest tam juz tez kwas foliowy wiec nie trzeba juz folika. normalnie nie trzeba brac wiecej niz 0.8 choc zaleca sie nawet 0.4

lawendowy sen - trzeba brac kwas foliowy a czy on bedzie w foliku czy z mutliwitaminach czy jakies inne nazwie to nie ma znaczenia. wazne zeby byla zalecana dawka 0.4

gotadora - za duzo chyba bierzesz tych witamin wedlug mnie. jestes juz w trakcie stymulki? bo jesli nie to odstaw aspiryne. nie jest ona przed rozpoczeciem cyklu potrzebna. ponadto selen 2 razy dzienie w dawce 100 to troszke przy duzo. w zupelnosci wystarczy 1 tabletka. to samo z witaminami b6. jesli bierzesz Ladeevit - to juz tam wsio masz i nie ma potrzeby brac wiecej. za duzo chemii nie jest zdrowo wiec ja bym usunela polowe tych dodatkowych tabletek jakie bierzesz (jest w niej i folik, i witamin i mineraly). kontynuowalabym jedynie z koenzymem, moze propolis... ale decyzja nalezy do ciebie
herbatki sroki tylko do wyciszania - potem trza odstawic. propolis rozumiem ze na wzmocnienie jajek? niby sa artykuly ze moze on pomoc ale nie ma na to twardych dowodow
 
Ostatnia edycja:
dziękuje Lolitka, nie będe stymulowana, wracam po moje - jak je nazywa mój mąż - zmarźlaczki. Taką porcje witamin wybrałam według porady wcześniejszej, jest tam dawka selenu raz dziennie 200ug, a ze mam tabletki w mniejszej dawce dlatego 2 x po 100...
a o propolisie napisano tam: Propolis- 1x500mg naturalny antybiotyk,pozbywa się bakterii niekoniecznie niekorzystnych dla nas,ale mogących uszkodzić zarodek.Badania wskazują,że
dzięki propolisowi odsetek ciąż wzrósł z 20 do 60%.Pomaga kobietom z
endometriozą,wspomaga podział komórek po zapłodnieniu.
 
gotadora - za duzo selenu. takie konskie dawki to na poprawe nasienia a nie dla zdrowej kobity. ponadto ty juz masz komorki zamrozone wiec wszystko jest juz 'zrobione'. nie mozesz nic 'poprawic' bo co juz jest to bedzie. mozesz jedynie zadbac o te rzeczy ktore maja zwiazek z transferem, podzialem komorek, implantacja.
jesli wracasz po zmarzlaki to koenzym caly czas, aspiryne od poczatku cyklu w ktorym masz transfer. propolis ogolnie jest antybakteryjny. co do uszkodzenia zarodka to jakies bujdy na resorach. uszkodzenie zarodka moze nastapic jesli immunologia nawala a propolis to nic nam nie pomoze. to samo z podzialek komorek. na to jest wlasnie koenzym ktory poprawia energie komorek.
 
reklama
lolitka200 ja mam teraz femibion natal 1 (dla kobiet planujących ciążę i do końca 12 tygodnia ciąży)a tam nie ma selenu ani cynku dlatego biorę oddzielnie. Pomyliłam się piszą clasic. Dodatkowo biorę koenzym Q10. Powiedz do kiedy mam brać te witaminy i składniki mineralne? Za ponad m-c zaczynam stymulację.
 
Do góry