bertha
Fanka BB :)
- Dołączył(a)
- 3 Sierpień 2015
- Postów
- 7 662
Dzięki!@bertha tu annemarie to super wyjaśniła.
Ja NK mam 14,5. Mialam scratching i encorton 10. I pierwszy raz doszło do implantacji
Jak scratching wyglada i e której fazie cyklu miałaś robione? Ja miałam teraz biopsje robiona i mi tak właśnie drapał w macicy i się zastanawiam czy to nie spełniło tez roli scratchingu. Miałam w 7dc.
[/QUOTE]Czesc Babeczki
wyjasnie wam co z tymi KIRAMI bo widze,ze wam gdzies dzwoni,tylko nie wiecie w ktorym kosciele(zarcik)
KIRy sa genami ktore sa umiejscowione na NK, komorkach ukladu odpornosciowego. Ich zadaniem w przypadku wystapienia ciazy jest " komunikacja" pomiedzy cialem matki(endometrium) a Embrionem. Jesli brakuje jednego ,dwoch ,czy wiecej Kirow ,stanowi to przeszkode w tej komunikacji, co prowadzi do braku rozwoju zarodka, braku implantacji,i w koncu jego obumarcia. Kirow jest w sumie 17,kazde z nich oprocz tej podstawowej KOMUNIKACJI ma jeszcze swoje pod zadania,dlatego sa one ponumerowane.Nazywane sa one rowniez Rezeptorami,im wiecej ich brakuje tym sytuacja staje sie bardziej dramatyczna,bo nie sa wysylane impulsy ktore maja aktywowac wzrost i implantacje embrionu.W momencie kiedy tych impulsow brakuje( brak paru Kirow),musza one byc zastapione lekami ,ktore maja je wywolac .Tutaj do gry wchodza Granocyty.
Sa to Leki ,ktore zawieraja "Faktor wzrostu" G-CSF ( jest to kolonia Granocytow ktora go pobudza)
G-CSF znajduje sie praktycznie we wszystkich tkankach naszego ciala,pobudza budowe i podzial komorek,jak rowniez powoduje implantacje i rozwoj dalszy embrionu.Jest rowniez produkowany w komorkach ktore znajduja sie w wysciolce macicy (endometrium) i pobudza pozytywny rozwoj embrionu (dalszy podzial) co jest podstawa do pozytywnej implantacji .
U pacjentek ,u ktorych dochodzi do czestych poronien badz nie dochodzi do implantacji ,mozna podejrzewac brak KIRow.
Naukowcy nie sa pewn z czego brak KIRow wynika ,natomiast na podstawie dokonanych badan wszystko wskazuje na uwarunkowania genetyczne.
G- CSF nie jest niestety jedynym faktorem wzrostu ,ktory odgrywa wielka role w powodzeniu ciazy, natomiast jest w tej chwili jedynym lekiem ,przy pomocy ktorego mozna probowac "ratowac sytuacje"
Nie wolno go brac na wlasna reke ,tylko i wylacznie pod kontrola lekarza,jest uzywany w neuropenii (brak czucia w konczynach) ktora czesto wystepuje po chemioterapii.
I ostatnie ,co was na pewno najbardziej interesuje,czy pomaga???
niestety niezawsze...znam dziewczyny ,ktore braly tego mase ,lacznie z intralipidem i encortonem,w ciaze nie zaszly,jest tez pare takich ,ktorym przy nastym transferze sie udalo i trzecia grupa z brakujacymi KIRami ,ktore zaszly w ciaze nie biorac niczego z w/w lekow.
W Polsce lekarze przepisuja Accofil ,inne nazwy to:Neupogen, Zarzio, Granulokine, Biograstim, Nivestim, Ratiograstim, Tevagrastim, Grastofil. Wszystkie zawieraja Filgrastim .Sa to w sumie leki ktore stymuluja produkcje bialych krwinek.Podawany jest tez przy leczeniu bialaczki.
Wczoraj ktoras z Was pytala czy mozna go brac z encortonem? Mozna bo kazdy z tych lekow ma inne dzialanie.Powiedzialabym ze wrecz trzeba ,bo bardzo czesto jest tak ,ze jesli brakuja Kiry ,sa podwyzszone NK komorki.
Sa jeszcze rozne genotypy Kirow ,ale moze na dzisiaj juz wystarczy
Dzięki za wyjaśnienia! A wracam do pytania o nazwę badania. Jak się może nazywać to badanie w laboratorium? Np nk można znaleźć w badaniu: subpopulacje limfocytów, profil limfocytarny, test imk, komórki nk.
A kir? We Wrocławiu nie znalazłam nigdzie takiego badania, wiele już o tym czytałam na wątku immunologicznym ale wciąż nie znam nazwy badania. Dostałam już jedna nazwę "genotyp hla". Czy są inne nazwy?
Np w testDNA.pl w pakiecie badań po poronieniu, jest m.in. poza trombofilia:
występowanie genów HLA-DQ2,2 i/lub HLA-DQ2,5 lub/i HLA-DQ8. Czy to to? Czy to tylko cześć z Kirów?