reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka ? - Poradnik

obejrzalam foteliki o których wspominała Pani nemco :) romer max fix i dualfix sa tylko do 18 kg i choć interesujące modele to jednak sie nie zdecyduje bo za chwile bede musiala kupić nowy fotelik ten izi plus jest fajny ale dosc drogi w porównaniu do reszty.mam coraz wiekszy dylemat :)
 
reklama
Niestety nie ma w tej dziedzinie strzału w dziesiątkę , zawsze trzeba wybrać kilka modeli i przymierzyć do nich dziecko, a sam fotel bezwzględnie do auta. Uspokoję jedynie Panią, że 18kg to jest spory zakres, w tym sensie, ze dziecię będzie teraz rosnąć i przybierać coraz wolniej. Pierwsze pół roku jest takie szalone, później tempo spada. Jak jest z góry siatek centylowych to najpewniej do 3 roku życia sie doturla do 18kg jak nie i 4. Też mam duuuuże dzieci i też przy pierwszym byłam przerażona przybieraniem, wymianom garderoby i perspektywami. Teraz drugi 9kg 6miesięczniak już mnie tak nie bulwersuje ;) I tu wracając do wcześniejszych argumentów- kupowanie fotela zaprojektowanego na użytkowanie przez 10 lat jest bez sensu - nie będzie on do końca optymalny dla takiego malucha na teraz ani dla starszaka (jak coś jest do wszystkiego ..... ;)), w tym czasie zużyje się materiałowo, estetycznie jak i zestarzeje technologicznie, bo inżynierowie nie śpią i z każdym rokiem wypuszczają bezpieczniejsze patenty. Dodatkowo wymieni Pani 3 razy samochód w tym czasie i nie ma gwarancji, że do każdego będzie pasował...... 9-36 jest fajny jako jakiś rezerwowy fotel do drugiego auta, oczywiście pod warunkiem, że do niego pasuje i dziecko ma dobrze ponad rok.

Ja wczoraj przymierzyłam swojego metrowego starszaka do plusa (w poznaniu jest ;)) i jestem pozytywnie zaskoczona. Ma jeszcze jakieś 5-6cm zapasu, gdzie w mobim o takim samym zakresie wagowym wystaje nam już sporo głowy. Posadziłam też w niego ~75cm młodszego dziedzica i również fotel pasował.

nemco czekam na wrażenia i opis przymiarki, no i oczywiście na czym staneło. Osobiście żałuję, że mam tak daleko do wawy ;)
 
Jutro mierzymy, dam znać. Nie wiem, czy jest czego żałować w kwestii odległości do tak zwanej stolicy - Plus w sklepie w Poznaniu jest, w Szczecinie jest, w Zamościu, Wrocławiu, Gdyni, pewnie jeszcze coś pominęłam, a w Warszawie nie ma!!!
 
Co z tego ze jest w sklepie, jak pani sprzedawczyni widziała go, tak jak i ja, pierwszy raz na oczy ;) ....do tego stopnia, że musiałam jej podpowiadać o co chodzi na obrazkach żebyśmy prowizorycznie choć przymontowały go do fotela pokazowego na czas montażu farszu ;) ...w takim wypadku przymiarka do auta jest delikatnie mówiąc ryzykowna :eek:
Na szczęście mam swój sprawdzony sklep w Legnicy i tam się zaopatrujemy w foteliki. I tu i tu mam ponad 100km więc bez różnicy;)
 
Witam, więc tak. Warto było wydać forsę. Pan w punkcie dysponuje szeroką wiedzą oraz doświadczeniem, a przy tym nie jest na usługach żadnej z firm. Mierzyliśmy BeSafe iZi Plusa oraz iZi Combi, a także Romera Max Fixa. Na pierwszy ogień poszła moja Skoda Octavia kombi z 2009r. Od razu mogę powiedzieć, że Max Fix do niej nie pasuje, mimo istnienia Octavii na liście kompatybilnych samochodów. Podobno nie pasuje do wielu aut, gdyż ta owalna rączka, która powinna wciskać się w oparcie kanapy, nie jest regulowana. Natomiast pozycję do spania Romer ma najlepszą z trzech fotelików. Pozostał wybór między BeSafe'ami. Oba siedziały w samochodach na mur (drugi samochód to Mercedes W204 kombi z 2009). Jednak prawdą jest to, co piszą o Combi i Kidzie, mają bardzo pionową pozycję. Nawet po zastosowaniu konwertera, czy jak się to tam nazywa, była różnica blisko 10 stopni pomiędzy Combi a Plusem, a tym bardziej Max Fixem. Montaż Plusa nie jest aż tak różowy, jak wygląda na filmiku w internecie - o wiele trudniej robi się to w samochodzie, niż na luźno stojących krzesłach - ale nie jest skomplikowany i można się go nauczyć. Dwie sugestie pana: pasy mocowane z tyłu fotelika lepiej przyczepić do szyn na podłodze, niż do fotela pasażera, który jest elementem ruchomym, i lepiej te pasy skrzyżować, bo daje to większą stabilność boczną fotelika (producent pokazuje, żeby równolegle). Podpowiedział nam, by dokupić drugie pasy i wtedy łatwiej będzie przemieszczać fotelik między samochodami - nie trzeba ich będzie zawsze mocować, czy do fotela pasażera, czy szyny. Tak więc, ponieważ pozycja spoczynkowa jest dla nas bardzo ważna, wybór pada na BeSafe iZi Plus, mimo że jest bez isofixa. Dodatkowo pan sprawdził montaż aktualnego fotelika - źle go mocowaliśmy! - oraz nasze pasy i zagłówki (środek wysokości zagłówka powinien być na poziomie oczu). Cała akcja zajęła dwie godziny, ale wiemy, na czym stoimy, i nie żal wydanej kasy :-)
 
A, jeszcze fotelik na pasy (nie na isofixa) dobrze jest poprawiać raz na tydzień (podobno możliwe jest, że się minimalnie przesunie, zmniejszając stabilizację). Natomiast foteliki, które wpijają się w oparcie kanapy, luzować, kiedy nie są używane, by nie nadwyrężyło ich naprężenie, i by w kanapie nie zrobił się dołek.
 
Super, dzięki za relację. I ciekawe porównanie w kwestii pozycji spoczynkowej. U mnie w plusie jak podejdzie do auta będzie jeździło tez młodsze dziecię od Twojego, więc te max 45st jest oczekiwane.Teraz chyba jasne dlaczego żałuję, że mam daleko do stolycy ;) I to chyba pewne, że to dobrze zainwestowane pieniądze ;)
A co do isofixa nie ma czego żałować jeśli opanujemy montaż na pasy. Mam bazę cybexa do 0-13 którą można montować na iso lub pasy i zdecydowanie lepiej jest na pasach mimo, że na iso też jest bezbłędnie. Z pasami jest pancernie i ruszając bazą ruszam całym autem, a ta ani drgnie w stosunku do kanapy ;)
 
Witam.
Trafiłam w dobry moment dyskusji, gdyż w dniu dziejszym zapakowałam moje 6 miesięczne dziecko w fotelik 0-13 (Recaro) i obydwoje przeszliśmy katusze. Decyzja zapadła. Koniecznie kupujemy wiekszy fotelik. Syn waży juz z 9 kg ale jeszcze sam nie siedzi i chyba zdecyduje się na zakup fotelika 0-18, najchętniej na iso fix. W toku poszukiwań trafiłam na Concord Ultimax Isofix. Cenowo jest ok, tak na visus mi się podoba, tylko nie moge znaleźć informacji na temat testów bezpieczeństwa i rzetelnych opinii profesjonalistów. Czy ktoś z Państwa jest mi w stanie ten fotelik polecić lub z jakiś względów odradzić?
Będę wdzięczna za opinie.
 
Dziwne w sumie bo Recaro jest jednym z większych 0-13. Usunęła Pani wkładkę zmniejszającą? Może za grubo dziecię ubrane??? Lepiej przykryć na wierzch ciepłym kocykiem, a zostawić w bluzie niż upychać do fotelika z kombinezonem czy kurtkami. Jeśli są konieczne można kurtkę założyć tył na przód po zapięciu uprzęży lub zapiąć uprząż na rozpiętej kurteczce i dopiero zapiąć zamek - To tak z praktyki, bo różnica w dopasowaniu uprzęży jest ogromna, a pod wpływem nacisku w trakcie gwałtownego hamowania wypełnienie się sprasuje więc uzyskamy dziecko ledwie zapięte narażone na wyślizgnięcie się z pasów.

Ultimax dostal w tym roku 4* fotelik.info :: testy :: foteliki samochodowe z grupy wagowej 0-18 kg :: sortowanie wg kryterium ocena Jedyny minus to to, że jest tyłem do 13 kg nie 18kg więc bez szału. Przymierzałam go do focusamk1 i był dość pionowy,wg mnie zbyt pionowy dla tak małego dziecka, więc koniecznie trzeba sprawdzić jak będzie w Pani aucie. Sirona lub MaxFix są ciekawsze pod tym względem, bo do 18 tyłem. No i jeśli dziecko będzie już stabilniejsze w siedzeniu można przymierzać 9-18(25) TYŁEM, więc inne BeSafy (izi Kid, izi Combi) i Britaxy wchodzą w grę. Montaż na pasy też nie jest czymś strasznym więc nie ma się co ograniczać do samego iso-fixa (IZI Plus)
 
reklama
Dziękuję za odpowiedź. Nie miałam pojęcia że recaro jest duzy. Wrecz odwrotnie, patrząc wokół na innych posiadaczy fotelikow-nosidelek wszystkie wydają mi sie większe. Konkretnie szersze. Najwiekszy problem mamy wlasnie w ramionach. Jak sie go tam wsadzi całe ubranie idzie do góry. Sama bym się denerwowala jakby mi tak kazali siedzieć wiec nie dziwie się jego placzom. Dziecię za grubo ubrane nie jest. Do tej pory był to dresowy kombinezon a pod spod dlugi rekaw i rajstopy no ale teraz zrobilo sie zimniej wiec zalozylam mu kombinezon ortalion+polar i to juz byla masakra a gdzie jeszcze do prawdziwych zimowych kombinezonow?? Moje auto to mondeomk4 więc wielkosciowo poziom wyżej. Szczerze to mialam nadzieje na wstrzymanie do przedziału 9-18 (25) myslalam ze sie przemeczymy ale po wczorajszej przejazdzce kiepsko to widzę. Ogladalam wczoraj w necie BeSafy, sugerując się nazwami ktore padaly w powyzszej dyskusji. Fajna propozycja. A jak Pani zdaniem ma sie pojedynek MaxFix a np Izi Plus. Jesli przedział konczy sie na tym samym poziomie wagowym to co zyskuje czekajac az dziecko nada się do Izi Plusa, a nie kupujac MaxFix juz teraz?
 
Do góry