Jak działa implant?
Implant umieszczony podskórnie za pomocą jednorazowej aplikacji hamuje jajeczkowanie przez 2,5 roku i zapewnia ochronę antykoncepcyjną przynajmniej przez 3 lata. Nie większy od zapałki (4 cm długości i 2 mm grubości) z 6 kapsułkami silikonowo – gumowymi, uwalnia hormony (progestagen), utrzymując stały poziom hormonów we krwi przez parę lat. Zapobiega on jajeczkowaniu oraz zagęszcza śluz szyjkowy, przez co utrudnia plemnikom dotarcie do jamy macicy i zapłodnienie. To odpowiednia metoda dla aktywnych seksualnie kobiet, które potrzebują stałej, długotrwałej formy antykoncepcji. Implant zapobiega ciąży skuteczniej niż sterylizacja - wskaźnik Pearla 0,01.
Jak zakłada się implant?
Wiele kobiet może przerażać zabieg chirurgiczny towarzyszący zakładaniu implantu. Niepotrzebnie. Wykonywany jest on pod znieczuleniem miejscowym i trwa 15 minut. Implant podskórny może zostać założony w dowolnej fazie cyklu miesiączkowego. Miejsce, w którym ma się znajdować, możemy wybrać sobie same, kierując się czynnikami estetycznymi lub praktycznymi (implant widoczny jest na początku, a u bardzo chudych kobiet z napiętymi mięśniami, może zostać widoczny cały czas). Najczęściej wybieranymi miejscami (oraz proponowanymi przez lekarza) są uda, przedramiona i ramiona. Nacięcie skóry wykonane podczas zabiegu jest niewielkie i szybko się goi. Pozostawia małą bliznę, zazwyczaj trudno dostrzegalną ze względu na wielkość i lokalizację. Większość kobiet z czasem przestaje zwracać uwagę na obecność implantu. U pacjentek z ciemną karnacją skóra nad implantem może jeszcze trochę ściemnieć, lecz efekt ten ustępuje po jego usunięciu. Po prawidłowym przeprowadzeniu zabiegu, usunięcie implantu w przyszłości, nie powinno sprawić lekarzowi większej trudności.
Zalety implantu
Implanty są bezpieczną, skuteczną i długoterminową metodą antykoncepcji. Działanie implantu (w przeciwieństwie do np. zastrzyków antykoncepcyjnych) można szybko odwrócić, wyjmując go. Korzystając z tej metody, nie trzeba zmagać się z problemem pominiętych tabletek, pękniętych prezerwatyw czy opóźnionych zastrzyków. Implanty są także idealnym sposobem antykoncepcji dla kobiet karmiących. Możną go wszczepić od razu po porodzie. Nie wpływa to na jakość i ilość pokarmu ani na wzrost dziecka.
Wady implantu
Jak każda metoda antykoncepcyjna, ta również ma swoje wady. Implanty zakłócają regularność krwawień, co dla niektórych kobiet i ich partnerów może okazać się niemożliwe do zaakceptowania. Implanty nie chronią przed chorobami przenoszonymi droga płciową (zakażenia wirusem opryszczki, HIV czy brodawczakiem). Kolejnym problemem może okazać się sposób zakładania implantu. Wymaga to zabiegu chirurgicznego, co przeraża niektóre panie.
Gdzie możemy kupić implant antykoncepcyjny?
Implanty antykoncepcyjne (Norplant lub Implanon) dostępne są wyłącznie w dobrych gabinetach ginekologicznych i przychodniach planowania rodziny. Muszą być one zakładane przez lekarza albo wykwalifikowaną pielęgniarkę.Cena ok.900 zl w Polsce.W UK za darmo