reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności

Dziewczyny - help! Jestem obecnie na zasiłku macierzyńskim (miałam umowę przedłużoną do porodu i już nie pracuje w tej firmie a zasiłek mi ZUS wypłaca). Co jest w takim wypadku dowodem ubezpieczenia zdrowotnego???? No bo wcześniej to miałam RMUA, ale ostatnią to ja mam z września, więc trochę nieaktalna. A w poniedziałek idę do ortopedy bo cos mam nie tak z kręgosłupem. Jak ktoś wie to niech szybciutko napisze - pliiis:)
 
reklama
nice mam taką samą sytuację i mi wbili w zusie w książeczce, że jestem ubezpieczona do końca zasiłku macierzyńskiego
 
Dziewczyny mam pytanie.Jak się sprawdza,czy należy sie wychowawczy.Tzn czyje i z jakiego okresu zarobki bierze się pod uwagę?Moje i męża czy tylko meża?Zupełnie sie pogubiłam,prosze mnie oświecić :-)))
 
Dziewczyny mam pytanie.Jak się sprawdza,czy należy sie wychowawczy.Tzn czyje i z jakiego okresu zarobki bierze się pod uwagę?Moje i męża czy tylko meża?Zupełnie sie pogubiłam,prosze mnie oświecić :-)))

Przedstawiasz zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach twoich i męża. Ale twój dochód będzie potraktowany jako "utracony", czyli nie będzie brany pod uwagę. A dochody przedstawiasz z 2009 roku. Będą jeszcze inne dokumenty potrzebne,ale najpierw sprawdź, czy należy ci się wychowawczy. Pamiętaj,że dochód netto na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 504 zł. Wtedy też dostajesz zasiłek rodzinny i właśnie ten"wychowawczy".
 
Bardzo dziękuję za odpowiedź.Czyli mnie się będzie chyba należał,bo mąż ma na umowie najniższą krajową. Jeśli moje zarobki nie będą brane pod uwage to wyjdzie dużo mniej niż 504 zł na osobę.Zapytam jeszcze o jedno....A to zaświadczenie gdzie przedstawiam i kto mi placi zasiłek i wychowawczy?
 
Zaświadczenie przedstawiasz do MOPS lub GOPS zależy gdzie się mieszka i to oni ci wypłacają ten zasiłek.
natolin jak będziesz na bezrobociu i będziesz miała zasiłek z UP to ci go wezmą pod uwagę jak dochód przy ustalaniu zasiłku rodzinnego, bo wychowawczego nie możesz.
 
reklama
dzięki, to właśnie tak myślałam, że wychowawczego mieć nie mogę, a ten zasiłek rodzinny to strasznie śmieszne pieniądze, nie?? a zasiłek z up to nie wiem czy będzie mi przysługiwał, w ogóle o tym nie myślałam, bo to chyba jakieś wytyczne trzeba spełniać
 
Do góry