maran-antha mam te same dylematy co Ty - tyle że w odwrotną stronę mam 2 synków i baaardzo marzę o córci:-) ale jak już się zdecyduję to wezmę tym razem pod uwagę fakt że możemy mieć 3 synka:-):-):-) i zaczynam sie powoli oswajać z ta myślą
reklama
Piranha
Fanka BB :)
- Dołączył(a)
- 21 Wrzesień 2010
- Postów
- 4 273
lily, witaj! Nieregularność cykli najczęściej wynika z podwyższonego poziomu prolaktyny, warto sprawdzić w 2-3 dc LH, FSH, estradiol, testosteron i TSH a w połowie fazy lutealnej progesteron i prolaktynę. Acard bierzesz w FL (fazie lutealnej) by zwiększyć szanse na implantację, Duphaston bierzesz też w FL by zwiększyć poziom progesteronu. Ja robiłam wykresy na enpr.pl, dziewczyny robia też na ovufriend.pl. Poczytaj może sobie o badaniach po poronieniu, które warto zrobić, niestety sporo tego :-
Poniżej podajemy zasady postępowania u par, które doświadczyły dwóch lub więcej poronień ciąż.
1. Badania genetyczne
Oboje rodzice powinni poddać się badaniu kariotypu z krwi obwodowej.
Zważywszy na fakt, że jeden z partnerów spośród 3-5% par z poronieniami nawracającymi jest nosicielem zrównoważonej strukturalnej anomalii chromosomów, z których najczęstsza jest translokacja Robertsonowska badanie to uważa się za niezbędne.
Powinno ono być rozszerzone o konsultację genetyczną, uwzględniającą w razie potrzeby rodzinne badania chromosomalne, rokowanie odnośnie kolejnej ciąży oraz wskazania do diagnostyki prenatalnej.
Należy podjąć działania, aby pacjentki z poronieniami nawracającymi miały wykonane cytogenetyczne badania zarodka lub kosmówki w przypadku niepowodzenia kolejnej ciąży. Nawracające poronienia mogą być spowodowane chromosomalnymi nieprawidłowościami zarodka lub jego strukturalnymi wadami. Jednak w miarę wzrostu liczby powtarzających się poronień częstość chromosomalnych nieprawidłowości spada, a nieprawidłowy kariotyp poronionego płodu jest dobrą prognozą dla kolejnej ciąży.
2. Ocena anatomii narządów płciowych.
Ocena ultrasonograficzna macicy należy do podstawowych badań u kobiet z nawracającymi poronieniami. Szczególnie obiecujące są badania macicy przy użyciu ultrasonografii trójwymiarowej. Częstość wad macicy jako przyczyny nawracających poronień określa się od 1,8 do 37,6%. Ta rozbieżność odzwierciedla różnice w kryteriach i stosowanej technice dla ustalenia rozpoznania. Wady macicy są częściej związane z późnym poronieniem i mogą być przyczyną niewydolności cieśniowo-szyjkowej.
Rutynowe stosowanie hysterosalpingografii jako skriningu dla anomalii macicy u kobiet z poronieniami nawracającymi jest dyskusyjne. Uważa się, że nie jest ono bardziej swoiste niż nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne. Jeżeli natomiast wynik badania ultrasonograficznego sugeruje wadę macicy, hysterosalpingografia jest jak najbardziej uzasadniona. W przypadku nieprawidłowego hysterosalpingogramu należy rozszerzyć diagnostykę o hysteroskopię, a w niektórych przypadkach również o laparoskopię. Tylko połączenie tych dwóch metod pozwoli na poprawną klasyfikację wad macicy.
Wszystkim kobietom z poronieniami nawracającymi i stwierdzoną przegrodą w jamie macicy grubości powyżej 10mm należy zaoferować wycięcie przegrody w hysteroskopii. Operacje te zdecydowanie poprawiają rokowanie odnośnie pomyślnego zakończenia kolejnej ciąży. W przypadku macicy dwurożnej nie zaleca się operacji hysteroskopowej, zaś „otwarta” chirurgia macicy jest mało efektywna.
W przypadku klinicznych lub ultrasonograficznych objawów niewydolności cieśniowo-szyjkowej w kolejnej ciąży zaleca się założenie szwu okrężnego na szyjkę macicy.
3. Badania immunologiczne
Czynniki autoimmunologiczne
U wszystkich kobiet z nawracającymi poronieniami należy oznaczyć przeciwciała antyfosfolipidowe, tzn. antykoagulant tocznia lub/i przeciwciała antykardiolipinowe IgG i/lub IgM.
Pierwotny zespół antyfosfolipidowy oznacza występowanie przeciwciał antyfosfolipidowych i niepowodzeń ciąży lub zakrzepicy. Niepowodzenia ciąży obejmują: trzy lub więcej następujące po sobie poronienia przed 10 tygodniem ciąży, jeden lub więcej zgonów morfologicznie prawidłowego płodu po 20 tygodniu ciąży, jeden lub więcej zgonów przed 34 tygodniem ciąży, porodów spowodowanych ciężkim stanem przedrzucawkowym, rzucawką lub niewydolnością łożyska. Przeciwciała antyfosfolipidowe są obecne u 15% kobiet z poronieniami nawracającymi, co stanowi dość istotny odsetek w porównaniu z kobietami z małym ryzykiem położniczym, u których częstość występowania przeciwciał antyfosfolipidowych wynosi mniej niż 2%.
Mechanizm, przez który przeciwciała antyfosfolipidowe powodują poronienie nie jest dokładnie poznany. Najbardziej prawdopodobnym jest zahamowanie funkcji i różnicowania trofoblastu, a w późniejszej ciąży zakrzepica w naczyniach maciczno-łożyskowych.
Biochemicznymi wykładnikami pierwotnego zespołu antyfosfolipidowego są dwa pozytywne testy wykonane w odstępie przynajmniej 6 tygodni dla antykoagulanta tocznia lub przeciwciał antykardiolipinowych w zakresie IgG i/lub IgM obecnych w średnich lub wysokich mianach. Za średnie miana przyjęto powyżej 20 jednostek GPL lub MPL, natomiast miana powyżej 80 jednostek GPL lub MPL uznawane są za wysokie.
U kobiet z nawracającymi poronieniami związanymi z antyfosfolipidowym zespołem odsetek żywych urodzeń z ciąż nie leczonych wynosi tylko 10%. Leczenie aspiryną i heparyną istotnie poprawia rokowanie. Badania randomizowane z grupą kontrolną wykazały, że odsetek żywych urodzeń u kobiet z poronieniami nawracającymi i zespołem antyfosfolipidowym po zastosowaniu samej aspiryny wynosił 40%, a po połączeniu niskich dawek aspiryny i heparyny 70%.
Nie wszystkie jednak wyniki badań są tak optymistyczne. Przeważa pogląd, że ciąże związane z zespołem antyfosfolipidowym, mimo leczenia aspiryną i heparyną obarczone są wysokim ryzykiem powikłań podczas wszystkich trzech trymestrów.
Skrining przeciwciał przeciwtarczycowych u kobiet z nawracającymi poronieniami nie jest zalecany.
Czynniki alloimmunologiczne
Kobietom, które doświadczyły kilku, tzn. 4 i więcej następujących po sobie poronień o niewyjaśnionej etiologii można zaproponować wykonywanie następujących badań:
test limfocytotoksyczny
ocena odsetkowej zawartości subpopulacji limfocytów, w tym komórek NK
ocena antygenów HLA klasy I i II u obojga partnerów,
a w przypadku ich nieprawidłowych wyników rozważyć immunoterapię. Należy jednak przedstawić pacjentce aktualne trendy, które nie potwierdzają skuteczności tego rodzaju leczenia. Przegląd 18 randomizowanych badań z grupą kontrolną wykazał, że stosowanie różnych form immunoterapii włącznie z immunizacją limfocytami dawcy lub partnera i dożylnym stosowaniem immunoglobulin u kobiet z niewyjaśnionymi nawracającymi poronieniami nie zapobiega w sposób istotny kolejnym poronieniom. Co więcej pojawiają się głosy, że immunoterapia nie powinna być dłużej oferowana kobietom z niewyjaśnionymi poronieniami nawracającymi, a rutynowe testy dla HLA i przeciwciał przeciwojcowskich powinny być zarzucone.
4. Badania hormonalne
Rutynowa ocena stężenia progesteronu w II fazie cyklu, podobnie jak mikroskopowe badanie błony śluzowej macicy nie są badaniami obligatoryjnymi u kobiet z poronieniami nawracającymi. Nie ma wątpliwości, że niewydolność ciałka żółtego i mała produkcja progesteronu może uniemożliwić implantację lub zaburzyć wczesny rozwój ciąży.
Brak jest jednak wiarygodnych metod, które pozwoliłyby zdiagnozować niewydolność ciałka żółtego we wczesnej ciąży. Oceniono, że niewydolność ciałka żółtego i defekt fazy lutealnej dotyczy od 23 do 50% kobiet z poronieniami nawracającymi, jednak w większości stężenie progesteronu i stan endometrium były badane w cyklu niekoncepcyjnym. Wiadomo również, że przynajmniej 50% przypadków defektu fazy lutealnej rozpoznanego badaniem mikroskopowym współistnieje z prawidłowym stężeniem progesteronu. Z drugiej strony nie ma dowodów na to, iż suplementacja progesteronem we wczesnej ciąży zapobiega poronieniu, podobnie jak nie ma przekonywujących badań odnośnie korzystnego efektu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej na rozwój ciąży u kobiet z poronieniami nawracającymi.
Mikroskopowa ocena endometrium powinna być zarezerwowana dla kobiet z podejrzeniem zaburzenia receptywności endometrium. Aby uzyskane informacje były wiarygodne, endometrium należy pobrać w tzw. oknie implatacyjnym, tzn. między 7 a 9 dniem po owulacji. Obecnie zaleca się pozyskiwanie błony śluzowej przy pomocy pipelli, co nie wymaga ani znieczulenia, ani hospitalizacji.
Nie potwierdzono również aby supresja wysokiego stężenia LH przed kolejną ciąża u kobiet z poronieniami nawracającymi i zespołem policystycznych jajników zwiększała odsetek żywych urodzeń.
Nie ma też wystarczających dowodów na to, że hyperprolaktynemia stanowi ryzyko poronień nawracających.
5. Ocena czynnika infekcyjnego
Skrining i leczenie bakteryjnej waginozy oraz zakażenia Chlamydia trachomatis we wczesnej ciąży u kobiet, które wcześniej doświadczyły utraty ciąży w drugim trymestrze lub przedwczesnego porodu może zmniejszyć ryzyko tych powikłań.
Natomiast rutynowe badania w kierunku toxoplazmozy, różyczki, cytomegalowirusa i wirusa opryszczki nie są pomocne w procesie diagnostyczno-terapeutycznym u kobiet z nawracającymi poronieniami.
6. Badania w kierunku trombofilii wrodzonej
U wszystkich kobiet z powtarzającymi się poronieniami należy przeprowadzić wywiad w kierunku trombofilii. Obejmuje on występowanie choroby zakrzepowo-zatorowej, udarów, zawałów, zakrzepicy żylnej oraz choroby wieńcowej zarówno u pacjentki, jak i u jej krewnych pierwszego stopnia. Dodatni wywiad obliguje do wykonania badań w kierunku mutacji typu Leiden czynnika V, mutacji genu protrombiny, stężenia antytrombiny oraz poziomu białka C i białka S.
Leczenie kobiet z poronieniami nawracającymi i trombofilią wrodzoną polega na stosowaniu aspiryny i heparyny przed zajściem w kolejną ciążę i przez wszystkie trymestry ciąży.
W etiologii poronień duże znaczenie ma czynnik psychoemocjonalny, dlatego troskliwa opieka nad ciężarną, która doświadczyła położniczych niepowodzeń może przyczynić się do pomyślnego zakończenia ciąży.
Diagnostyka i leczenie nawracających poronień powinno mieć miejsce w ośrodkach referencyjnych.
Nuuuśka, znalazłam w powyższym tekście informację, że defekt fazy lutealnej może być wynikiem nie tylko niskiego stężenia progesteronu, ale także nieprawidłowej odpowiedzi endometrium na progesteron. Miałaś kiedyś sprawdzaną grubośc endometrium w połowie FL? Może da radę w tym cyklu? Super, że masz taki zapasik, spróbujemy w tym cyklu może jeszcze dorzucić małą daweczkę Estrofemu w FL. Acard bierz jednak dopiero od 1 dpo, ok? Wczytałam się w temat i faktycznie kwas acetylosalicylowy może zaburzyć owulację.
Many new studies being reported in the world’s most prestigious medical journals are reporting a direct link between the use of anti-inflammatory analgesics such as aspirin, Tylenol and Motrin and a failure to ovulate and get pregnant. Research is now showing that these non-steroidal anti-inflammatory over-the-counter medications (also known as NSAIDs), can actually prevent the follicles in the ovaries from bursting and releasing eggs for fertilization. Often referred to as luteinizing unruptured follicle syndrome (LUF or LUFS), this can result in an inability to get pregnant.
It's an NSAID and even though it's low dose it can cause luteinzed unruptured follicle syndrome which is where your body indicates O, but the egg never actually released.
Czyli kwas acetylosalicylowy może spowodować LUF - organizm zachowa się jak gdyby była owulka ale komórka jajowa nie zostanie uwolniona.
Ja też czekam na @, chyba jutro mnie dopadnie więc będziemy w tym samym dc ;-) Gince powiedz o pozytywnych testach, w sumie nie będzie to kłamstwo ale możesz te testy w słowach bardziej podkolorować ;-), może faktycznie ginkę to ruszy.
Olusia, czytałam by kwas acetylosalicylowy przyjmować w cyklu staraniowym lub cykl wcześniej, może nie odstawiaj skoro transfer tuż tuż a te przeciwciała miałaś podwyższone? Według mnie warto zrobić te badania dla dobra blastusia
zakręcona, z dzisiejszych wieczornych działań na pewno będzie śliczna dzidzia, zobaczysz :-)
ilaczek, nie zmieniaj koloru czcionki bo na pewno przyniesie Ci szczęście
Poniżej podajemy zasady postępowania u par, które doświadczyły dwóch lub więcej poronień ciąż.
1. Badania genetyczne
Oboje rodzice powinni poddać się badaniu kariotypu z krwi obwodowej.
Zważywszy na fakt, że jeden z partnerów spośród 3-5% par z poronieniami nawracającymi jest nosicielem zrównoważonej strukturalnej anomalii chromosomów, z których najczęstsza jest translokacja Robertsonowska badanie to uważa się za niezbędne.
Powinno ono być rozszerzone o konsultację genetyczną, uwzględniającą w razie potrzeby rodzinne badania chromosomalne, rokowanie odnośnie kolejnej ciąży oraz wskazania do diagnostyki prenatalnej.
Należy podjąć działania, aby pacjentki z poronieniami nawracającymi miały wykonane cytogenetyczne badania zarodka lub kosmówki w przypadku niepowodzenia kolejnej ciąży. Nawracające poronienia mogą być spowodowane chromosomalnymi nieprawidłowościami zarodka lub jego strukturalnymi wadami. Jednak w miarę wzrostu liczby powtarzających się poronień częstość chromosomalnych nieprawidłowości spada, a nieprawidłowy kariotyp poronionego płodu jest dobrą prognozą dla kolejnej ciąży.
2. Ocena anatomii narządów płciowych.
Ocena ultrasonograficzna macicy należy do podstawowych badań u kobiet z nawracającymi poronieniami. Szczególnie obiecujące są badania macicy przy użyciu ultrasonografii trójwymiarowej. Częstość wad macicy jako przyczyny nawracających poronień określa się od 1,8 do 37,6%. Ta rozbieżność odzwierciedla różnice w kryteriach i stosowanej technice dla ustalenia rozpoznania. Wady macicy są częściej związane z późnym poronieniem i mogą być przyczyną niewydolności cieśniowo-szyjkowej.
Rutynowe stosowanie hysterosalpingografii jako skriningu dla anomalii macicy u kobiet z poronieniami nawracającymi jest dyskusyjne. Uważa się, że nie jest ono bardziej swoiste niż nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne. Jeżeli natomiast wynik badania ultrasonograficznego sugeruje wadę macicy, hysterosalpingografia jest jak najbardziej uzasadniona. W przypadku nieprawidłowego hysterosalpingogramu należy rozszerzyć diagnostykę o hysteroskopię, a w niektórych przypadkach również o laparoskopię. Tylko połączenie tych dwóch metod pozwoli na poprawną klasyfikację wad macicy.
Wszystkim kobietom z poronieniami nawracającymi i stwierdzoną przegrodą w jamie macicy grubości powyżej 10mm należy zaoferować wycięcie przegrody w hysteroskopii. Operacje te zdecydowanie poprawiają rokowanie odnośnie pomyślnego zakończenia kolejnej ciąży. W przypadku macicy dwurożnej nie zaleca się operacji hysteroskopowej, zaś „otwarta” chirurgia macicy jest mało efektywna.
W przypadku klinicznych lub ultrasonograficznych objawów niewydolności cieśniowo-szyjkowej w kolejnej ciąży zaleca się założenie szwu okrężnego na szyjkę macicy.
3. Badania immunologiczne
Czynniki autoimmunologiczne
U wszystkich kobiet z nawracającymi poronieniami należy oznaczyć przeciwciała antyfosfolipidowe, tzn. antykoagulant tocznia lub/i przeciwciała antykardiolipinowe IgG i/lub IgM.
Pierwotny zespół antyfosfolipidowy oznacza występowanie przeciwciał antyfosfolipidowych i niepowodzeń ciąży lub zakrzepicy. Niepowodzenia ciąży obejmują: trzy lub więcej następujące po sobie poronienia przed 10 tygodniem ciąży, jeden lub więcej zgonów morfologicznie prawidłowego płodu po 20 tygodniu ciąży, jeden lub więcej zgonów przed 34 tygodniem ciąży, porodów spowodowanych ciężkim stanem przedrzucawkowym, rzucawką lub niewydolnością łożyska. Przeciwciała antyfosfolipidowe są obecne u 15% kobiet z poronieniami nawracającymi, co stanowi dość istotny odsetek w porównaniu z kobietami z małym ryzykiem położniczym, u których częstość występowania przeciwciał antyfosfolipidowych wynosi mniej niż 2%.
Mechanizm, przez który przeciwciała antyfosfolipidowe powodują poronienie nie jest dokładnie poznany. Najbardziej prawdopodobnym jest zahamowanie funkcji i różnicowania trofoblastu, a w późniejszej ciąży zakrzepica w naczyniach maciczno-łożyskowych.
Biochemicznymi wykładnikami pierwotnego zespołu antyfosfolipidowego są dwa pozytywne testy wykonane w odstępie przynajmniej 6 tygodni dla antykoagulanta tocznia lub przeciwciał antykardiolipinowych w zakresie IgG i/lub IgM obecnych w średnich lub wysokich mianach. Za średnie miana przyjęto powyżej 20 jednostek GPL lub MPL, natomiast miana powyżej 80 jednostek GPL lub MPL uznawane są za wysokie.
U kobiet z nawracającymi poronieniami związanymi z antyfosfolipidowym zespołem odsetek żywych urodzeń z ciąż nie leczonych wynosi tylko 10%. Leczenie aspiryną i heparyną istotnie poprawia rokowanie. Badania randomizowane z grupą kontrolną wykazały, że odsetek żywych urodzeń u kobiet z poronieniami nawracającymi i zespołem antyfosfolipidowym po zastosowaniu samej aspiryny wynosił 40%, a po połączeniu niskich dawek aspiryny i heparyny 70%.
Nie wszystkie jednak wyniki badań są tak optymistyczne. Przeważa pogląd, że ciąże związane z zespołem antyfosfolipidowym, mimo leczenia aspiryną i heparyną obarczone są wysokim ryzykiem powikłań podczas wszystkich trzech trymestrów.
Skrining przeciwciał przeciwtarczycowych u kobiet z nawracającymi poronieniami nie jest zalecany.
Czynniki alloimmunologiczne
Kobietom, które doświadczyły kilku, tzn. 4 i więcej następujących po sobie poronień o niewyjaśnionej etiologii można zaproponować wykonywanie następujących badań:
test limfocytotoksyczny
ocena odsetkowej zawartości subpopulacji limfocytów, w tym komórek NK
ocena antygenów HLA klasy I i II u obojga partnerów,
a w przypadku ich nieprawidłowych wyników rozważyć immunoterapię. Należy jednak przedstawić pacjentce aktualne trendy, które nie potwierdzają skuteczności tego rodzaju leczenia. Przegląd 18 randomizowanych badań z grupą kontrolną wykazał, że stosowanie różnych form immunoterapii włącznie z immunizacją limfocytami dawcy lub partnera i dożylnym stosowaniem immunoglobulin u kobiet z niewyjaśnionymi nawracającymi poronieniami nie zapobiega w sposób istotny kolejnym poronieniom. Co więcej pojawiają się głosy, że immunoterapia nie powinna być dłużej oferowana kobietom z niewyjaśnionymi poronieniami nawracającymi, a rutynowe testy dla HLA i przeciwciał przeciwojcowskich powinny być zarzucone.
4. Badania hormonalne
Rutynowa ocena stężenia progesteronu w II fazie cyklu, podobnie jak mikroskopowe badanie błony śluzowej macicy nie są badaniami obligatoryjnymi u kobiet z poronieniami nawracającymi. Nie ma wątpliwości, że niewydolność ciałka żółtego i mała produkcja progesteronu może uniemożliwić implantację lub zaburzyć wczesny rozwój ciąży.
Brak jest jednak wiarygodnych metod, które pozwoliłyby zdiagnozować niewydolność ciałka żółtego we wczesnej ciąży. Oceniono, że niewydolność ciałka żółtego i defekt fazy lutealnej dotyczy od 23 do 50% kobiet z poronieniami nawracającymi, jednak w większości stężenie progesteronu i stan endometrium były badane w cyklu niekoncepcyjnym. Wiadomo również, że przynajmniej 50% przypadków defektu fazy lutealnej rozpoznanego badaniem mikroskopowym współistnieje z prawidłowym stężeniem progesteronu. Z drugiej strony nie ma dowodów na to, iż suplementacja progesteronem we wczesnej ciąży zapobiega poronieniu, podobnie jak nie ma przekonywujących badań odnośnie korzystnego efektu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej na rozwój ciąży u kobiet z poronieniami nawracającymi.
Mikroskopowa ocena endometrium powinna być zarezerwowana dla kobiet z podejrzeniem zaburzenia receptywności endometrium. Aby uzyskane informacje były wiarygodne, endometrium należy pobrać w tzw. oknie implatacyjnym, tzn. między 7 a 9 dniem po owulacji. Obecnie zaleca się pozyskiwanie błony śluzowej przy pomocy pipelli, co nie wymaga ani znieczulenia, ani hospitalizacji.
Nie potwierdzono również aby supresja wysokiego stężenia LH przed kolejną ciąża u kobiet z poronieniami nawracającymi i zespołem policystycznych jajników zwiększała odsetek żywych urodzeń.
Nie ma też wystarczających dowodów na to, że hyperprolaktynemia stanowi ryzyko poronień nawracających.
5. Ocena czynnika infekcyjnego
Skrining i leczenie bakteryjnej waginozy oraz zakażenia Chlamydia trachomatis we wczesnej ciąży u kobiet, które wcześniej doświadczyły utraty ciąży w drugim trymestrze lub przedwczesnego porodu może zmniejszyć ryzyko tych powikłań.
Natomiast rutynowe badania w kierunku toxoplazmozy, różyczki, cytomegalowirusa i wirusa opryszczki nie są pomocne w procesie diagnostyczno-terapeutycznym u kobiet z nawracającymi poronieniami.
6. Badania w kierunku trombofilii wrodzonej
U wszystkich kobiet z powtarzającymi się poronieniami należy przeprowadzić wywiad w kierunku trombofilii. Obejmuje on występowanie choroby zakrzepowo-zatorowej, udarów, zawałów, zakrzepicy żylnej oraz choroby wieńcowej zarówno u pacjentki, jak i u jej krewnych pierwszego stopnia. Dodatni wywiad obliguje do wykonania badań w kierunku mutacji typu Leiden czynnika V, mutacji genu protrombiny, stężenia antytrombiny oraz poziomu białka C i białka S.
Leczenie kobiet z poronieniami nawracającymi i trombofilią wrodzoną polega na stosowaniu aspiryny i heparyny przed zajściem w kolejną ciążę i przez wszystkie trymestry ciąży.
W etiologii poronień duże znaczenie ma czynnik psychoemocjonalny, dlatego troskliwa opieka nad ciężarną, która doświadczyła położniczych niepowodzeń może przyczynić się do pomyślnego zakończenia ciąży.
Diagnostyka i leczenie nawracających poronień powinno mieć miejsce w ośrodkach referencyjnych.
Nuuuśka, znalazłam w powyższym tekście informację, że defekt fazy lutealnej może być wynikiem nie tylko niskiego stężenia progesteronu, ale także nieprawidłowej odpowiedzi endometrium na progesteron. Miałaś kiedyś sprawdzaną grubośc endometrium w połowie FL? Może da radę w tym cyklu? Super, że masz taki zapasik, spróbujemy w tym cyklu może jeszcze dorzucić małą daweczkę Estrofemu w FL. Acard bierz jednak dopiero od 1 dpo, ok? Wczytałam się w temat i faktycznie kwas acetylosalicylowy może zaburzyć owulację.
Many new studies being reported in the world’s most prestigious medical journals are reporting a direct link between the use of anti-inflammatory analgesics such as aspirin, Tylenol and Motrin and a failure to ovulate and get pregnant. Research is now showing that these non-steroidal anti-inflammatory over-the-counter medications (also known as NSAIDs), can actually prevent the follicles in the ovaries from bursting and releasing eggs for fertilization. Often referred to as luteinizing unruptured follicle syndrome (LUF or LUFS), this can result in an inability to get pregnant.
It's an NSAID and even though it's low dose it can cause luteinzed unruptured follicle syndrome which is where your body indicates O, but the egg never actually released.
Czyli kwas acetylosalicylowy może spowodować LUF - organizm zachowa się jak gdyby była owulka ale komórka jajowa nie zostanie uwolniona.
Ja też czekam na @, chyba jutro mnie dopadnie więc będziemy w tym samym dc ;-) Gince powiedz o pozytywnych testach, w sumie nie będzie to kłamstwo ale możesz te testy w słowach bardziej podkolorować ;-), może faktycznie ginkę to ruszy.
Olusia, czytałam by kwas acetylosalicylowy przyjmować w cyklu staraniowym lub cykl wcześniej, może nie odstawiaj skoro transfer tuż tuż a te przeciwciała miałaś podwyższone? Według mnie warto zrobić te badania dla dobra blastusia
zakręcona, z dzisiejszych wieczornych działań na pewno będzie śliczna dzidzia, zobaczysz :-)
ilaczek, nie zmieniaj koloru czcionki bo na pewno przyniesie Ci szczęście
Ostatnia edycja:
roszpunka aaaaaaaaa to ja tez polecam !! sama stosowalam kapuste na cyce i na prawde rewelacja, prawda jest ze sciaga wszystkie infekcje i wszystko co zle super ze moja lista staraczkowa za niedlugo bedzie w 100% pelna :-)
ilaczek hah nie no to u Nas bylo jedzenie moreli na endo, Ł. tez kazalam bo co ja sama bede sie faszerowac ?? a nie lubie suszonych owocow, ale wiesz co ?? do nich o dziwo sie przyzwyczailam na prawde smaczne :-)
piranha Slonce musialabym przewertowac wykresy, poczekaj. hah czyli Acard zostawiamy na po owulacji tak ? chce troche pokoloryzowac gince, bo jak jej powiem ze mialam bledziochy to moze mi powie ze to moje omamy byly
przewertowalam na szybko i patrzac od wrzesnia to tak
Cykl wrzesien/pazdziernik - cykl z CLO+ Luteina - usg w 7dc : endo 4,7mm 14dc : 6,8mm, 21dc : 8,7mm ( gdzie byl to 4dpo).
Cykl pazdziernik/listopad - cykl z Estrofemem od 10-19dc. usg w 9dc : endo 4,3mm 16dc : 7,6mm 24dc : 10,7mm ( gdzie był to 3dpo).
Cykl listopad/grudzien - cykl z Estrofemem ( od 10-13dc i 17-21dc ) i Duphastonem usg w 10dc : 4,7mm 12dc : 5,8mm 15dc : 8mm 17dc : 7,5mm ( gdzie byl to 1dpo ).
Spisalam wszystkie usg od wrzesnia no i porownania sa na pewno przy braniu Estrofemu, ale w polowie FL nie mialam nigdy usg A co to ten kwas acetylo.. ? w czym to jest ?? Bo ja chyba znowu nie doczytalam :C
Starających się :7
Oczekujących na staranka : 8
STYCZEŃ 2014 :
anias2 - termin @ 31.01 ( 4 cykl starań)
LUTY 2014 :
matik2012 - termin @ 06.02 ( 9 cykl starań )
zakrecona - termin @ 09.02 ( 3 cykl starań )
Kiraa - termin @ 16.02 ( 4 cykl starań )
krystianmartin - termin @ 19-23.02 ( 22 miesiąc starań )
Annette - termin @ 24.02 ( 3 cykl starań )
Nuuuśka - termin @ .02 ( 10 cykl starań )
W OCZEKIWANIU NA STARANKA :
maggie2205 ( luty 2014 )
milla ( marzec 2014 )
kate18 (wiosna 2014 )
roszpunka ( wiosna/lato 2014 )
Airfix ( lato 2014 )
ania_g21 ( lato 2014 )
małe liski ( sierpień 2014 )
Dorcia ( I połowa 2014 )
ilaczek hah nie no to u Nas bylo jedzenie moreli na endo, Ł. tez kazalam bo co ja sama bede sie faszerowac ?? a nie lubie suszonych owocow, ale wiesz co ?? do nich o dziwo sie przyzwyczailam na prawde smaczne :-)
piranha Slonce musialabym przewertowac wykresy, poczekaj. hah czyli Acard zostawiamy na po owulacji tak ? chce troche pokoloryzowac gince, bo jak jej powiem ze mialam bledziochy to moze mi powie ze to moje omamy byly
przewertowalam na szybko i patrzac od wrzesnia to tak
Cykl wrzesien/pazdziernik - cykl z CLO+ Luteina - usg w 7dc : endo 4,7mm 14dc : 6,8mm, 21dc : 8,7mm ( gdzie byl to 4dpo).
Cykl pazdziernik/listopad - cykl z Estrofemem od 10-19dc. usg w 9dc : endo 4,3mm 16dc : 7,6mm 24dc : 10,7mm ( gdzie był to 3dpo).
Cykl listopad/grudzien - cykl z Estrofemem ( od 10-13dc i 17-21dc ) i Duphastonem usg w 10dc : 4,7mm 12dc : 5,8mm 15dc : 8mm 17dc : 7,5mm ( gdzie byl to 1dpo ).
Spisalam wszystkie usg od wrzesnia no i porownania sa na pewno przy braniu Estrofemu, ale w polowie FL nie mialam nigdy usg A co to ten kwas acetylo.. ? w czym to jest ?? Bo ja chyba znowu nie doczytalam :C
Starających się :7
Oczekujących na staranka : 8
STYCZEŃ 2014 :
anias2 - termin @ 31.01 ( 4 cykl starań)
LUTY 2014 :
matik2012 - termin @ 06.02 ( 9 cykl starań )
zakrecona - termin @ 09.02 ( 3 cykl starań )
Kiraa - termin @ 16.02 ( 4 cykl starań )
krystianmartin - termin @ 19-23.02 ( 22 miesiąc starań )
Annette - termin @ 24.02 ( 3 cykl starań )
Nuuuśka - termin @ .02 ( 10 cykl starań )
W OCZEKIWANIU NA STARANKA :
maggie2205 ( luty 2014 )
milla ( marzec 2014 )
kate18 (wiosna 2014 )
roszpunka ( wiosna/lato 2014 )
Airfix ( lato 2014 )
ania_g21 ( lato 2014 )
małe liski ( sierpień 2014 )
Dorcia ( I połowa 2014 )
Ostatnia edycja:
Piranha
Fanka BB :)
- Dołączył(a)
- 21 Wrzesień 2010
- Postów
- 4 273
Nuuuśka, na wszelki wypadek lepiej tak Ginka nie może mówić o omamach, powiesz, że była blada kreseczka w terminowym czasie, nie może tego zignorować. Jaka szkoda, że nie znamy grubość endo z tego cyklu, może w tym uda się załapać na USG w okolicy owulki i w połowie FL :-) Kwas acetylosalicylowy to składnik Acardu.
Kaja mi przed chwilą weszła w internet w telefonie i jakąś grę chciała pobrać ;-) Uciekam zrobić kolację dzieciaczkom i położyć je spać bo chcę dziś obejrzeć ostatni odcinek Breaking Bad
Kaja mi przed chwilą weszła w internet w telefonie i jakąś grę chciała pobrać ;-) Uciekam zrobić kolację dzieciaczkom i położyć je spać bo chcę dziś obejrzeć ostatni odcinek Breaking Bad
krystianmartin
Fanka BB :)
- Dołączył(a)
- 1 Luty 2013
- Postów
- 1 211
miłego wieczorku:-d:-d:-d:-d:-d:-d:-d
Ostatnia edycja:
Piranha
Fanka BB :)
- Dołączył(a)
- 21 Wrzesień 2010
- Postów
- 4 273
anias, a który dziś dpo? Niestety nawet zdrowe pary działając w najpłodniejszy dzień (przeddzień owulacji) mają tylko 26% szans, trzeba poczekać na odpowiedni moment choć wiem, że to czekanie jest dołujące i często skrzydła podcina. A nie ma szans by M zrobił raz jeszcze badanie żołnierzyków by zobaczyć czy coś zmieniło się w tym długim (balansującym na granicy normy) upłynnianiu?
AniaS wiele z nas zadaje sobie to pytanie ...niektóre co miesiąc niestety !!! Następnym razem się uda...ale pamiętaj...póki nie ma @ - jest nadzieja !!!
Spokojnej nocki...nie mam mocy...idę się rzytulić do podusi i do męża ( niestety tylko przytulić )
Spokojnej nocki...nie mam mocy...idę się rzytulić do podusi i do męża ( niestety tylko przytulić )
reklama
Podziel się: