anufifi
tęsknię...
Cześć moje kochane kobietki...
Przepraszam was najmocniej że się wczoraj nie odezwałam, nie miałam sił żeby co kolwiek napisać.
Otóż wróciłam załamana... torbiela nie ma..ale mam struktura moich jajników wskazuję na PCO, przy czym ginek był zdziwiony bo zazwyczaj kobiety które cierpią na tę dolegliwość są chude, łysiejące lub zarośniete... a ja jestem normalną kobietą.. owszem mam troszkę wałków ale bez przesady...akceptuję swoje ciałko.. dał mi skierowanie na Prolaktynę, Morfologię, Płytki krwi, Glukozę, TSH, LH, FSH.... i bardzo was proszę..czy mogłybyście mi powiedzieć co to jest to LH i FSH? A załamana jestem dlatego bo jak wyniki wyjdą ok to muszę iśc na Laparoskopię, a tego boję się strasznie...
Ten ginek był wspaniały, pierwszy lekarz który mnie nie dołwał i mówił do mnie że jestem jeszcze młoda i na pewno będę mieć nie jedno dziecko a 2 .. po wynikach badań będziemy wiedzieć czy coś z moimi hormonami nie tak... Czy faktyczni laparoskopia wyjaśni wszysto...
Badanie LH często wykonuje się razem z innymi badaniami laboratoryjnymi (FSH, testosteron, estradiol, progesteron) w ocenie niepłodności męskiej i kobiecej. Jest ono też przydatne w diagnostyce nieregularnego miesiączkowania, zaburzeń dotyczących przysadki oraz chorób jąder lub jajników. Oznaczenie LH w moczu może służyć do wykrycia przedowulacyjnego szczytu wydzielania LH poprzedzającego owulację o 1-2 dni.
U dzieci FSH i LH bada się diagnozując opóźnione lub przedwczesne dojrzewanie płciowe.
Czasem mierzy się poziom LH po stymulacji hormonem uwalniającym gonadotropiny (gonadoliberyną, GnRH), aby zróżnicować pierwotne i wtórne zaburzenia osi podwzgórzowo-przysadkowej. GnRH jest hormonem wytwarzanym w podwzgórzu, który pobudza uwalnianie LH i FSH przez przysadkę. W teście z GnRH po pobraniu pierwszej próbki krwi wstrzykuje się pacjentowi GnRH. Kolejne próbki krwi pobierane są w odpowiednich odstępach czasu, a następnie we wszystkich próbkach oznacza się poziom LH. Test ten pomaga zróżnicować choroby jajników lub jąder (zaburzenia pierwotne) od chorób przysadki lub podwzgórza (zaburzeń wtórnych).
Wykorzystywany jest też w ocenie przedwczesnego lub opóźnionego dojrzewania płciowego.
FSH u kobiet pobudza dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i wydzielanie estrogenów w komórkach ziarnistych pęcherzyków jajnikowych. Zwiększa również aktywność aromatazy (enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie androgenów do estrogenów).
U mężczyzn powoduje powiększenie cewek nasiennych, pobudza spermatogenezę (wytwarzanie plemników) oraz zwiększa wytwarzanie białka wiążącego androgeny, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania testosteronu.
Buzia