Standard postępowania na sali porodowej po porodzie uwzględnia nieprzerwany kontakt skóra do skóry oraz przystawienie do piersi by dziecko miało szansę łyknąć choć kilka kropel siary.
Każdy ma prawo mieć swoje zdanie, jednak własne zdanie a badania i fakty naukowe to drugie. Rezygnacja z przystawienia dziecka na sali porodowej, nie karmienie w pierwszych dobach życia pozbawia dziecko dawki przeciwciał, bakterii, komórek macierzystych oraz całej masy innych dobroczynnych substancji wpływających na jego zdrowie w bliskiej i dalekiej przyszłości. Dzieci karmione piersią rzadziej chorują w okresie niemowlęcym (jest to bezdyskusyjny fakt potwierdzony badaniami), mają mniejszą skłonność do otyłości, chorób cywilizacyjnych w przyszłości (również potwierdzone badaniami na dużej grupie rodziców i dzieci przez ok 20 lat), mają wyższy iloraz inteligencji, rzadziej cierpią z powodu alergii. Statystyki pokazują że dzieci te rzadziej są hospitalizowane, zmniejsza się ryzyko śmierci łóżeczkowej, częściej kończą studia i na koniec zwykle zajmują wyższe i lepiej opłacalne stanowiska.
Ktoś może się z tym zgadzać lub nie, może być oburzony, może twierdzić, że jego dziecko rozwija się świetnie ale takie są FAKTY.
Aż 97% kobiet podejmuje próbę karmienia piersią po porodzie ale tylko 4 % karmi wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia jak zaleca WHO. MM i rezygnacja z karmienia naturalnego zadziała się na przestrzeni ostatnich mniej więcej 100 lat. W tym samym czasie odnotowano znaczący wzrost chorób autoimmunologicznych, w tym cukrzycy, nowotworów, chorób o podłożu alergicznym, nietolerancji pokarmowych. Świat naukowy jest przerażony problemami zdrowotnymi najmłodszych wynikającymi ze złego odżywiania i stylu życia. Karmienie piersią ma ogromny wpływ na programowanie metaboliczne, które dzieje się w ciągu pierwszych 2-3 lat życia dziecka i tego czasu nie da się cofnąć, odwrócić, wynagrodzić podając zdrowe, ekologiczne posiłki, zachęcając do aktywności fizycznej. Pozwala na prawidłowe dojrzewanie jelit, uszczelnienie a jelita jak już wiemy odgrywają najważniejszą rolę w kształtowaniu układu immunologicznego. W mleku matki znajdują się komórki macierzyste, które (wciąż trwają badania na ten temat) mogą odgrywać rolę w procesach leczenia gdy takie jest potrzebne zanim jeszcze choroba da o sobie znać. Czy naprawdę uważacie że to jest tak zupełnie obojętne czy przystawicie do piersi czy nie?
Możecie mieć swoje zdanie, jednak podejmując taką decyzję decydujecie o potencjalne zdrowotnym własnego dziecka. Podejmujcie tą decyzję świadomie.