reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Ciąża bliźniacza

reklama
Cześć dziewczyny..
dawno nic nie naskrobałam bo jakoś weny nie miałam.Strasznie dalej dokucza mi kręgosłup,a raczej rwa kulszowa więc ciężko u mnie z poruszaniem,schylaniem itp a to dopiero 16 tc:( Na szczęście za tydzień mam wizytę i myślę że mój gin coś na to poradzi.

Czytając(podglądając);-) Wasze ostatnie posty dotyczące porodów hmmm mnie ciężko cokolwiek napisac- bliźnięta to moja pierwsza ciąża, aczkolwiek moja ciocia rodziła bliźniaki sn:-)

maga30- z tego0 co mi wiadomo czy dzieciaczki są jedno czy dwujajowe mozna to określić dopiero po porodzie.Jednojajowe to ta sama płeć, a dwujajowe parka. Owodnie i kosmówki o tym nie świadcza,przy najmniej tyle sie dowiedziałam od mojega gina,bo moje dzieciaczki są dwuowodniowe jednokosmówkowe.

Mam nadzieje że Małgoń dochodzi już do siebie, a jej dzieciaczki na pewno są duże,zdrowe i silne:-) Trzymamy kciuki
 
karola88- tak jeśli podczas badania usg podczas ciąży nie ma widocznych wskaźników np. błona oddzielająca dwa worki owodniowe
(wtedy tylko badanie makroskopowe może to potwierdzić lub nie), a już totalną bzdurą jest że jednojajowe są tej samej płci, pracuje z ciężarnymi i bardzo ważne jest określenie zygotyczności bliźniąt czyli czy sa dwu czy jedno juz na początku ciąży a potem jeszcze ważniejsza jest kosmówkowość (za względu na TTS i inne zaburzenia).
Jedną z cech dwujajowej ciąży jest pięknie widoczna przegroda w usg która oddziela "domek" każdego z dzidziusiów a która nie występuje w jednojajowej ciąży.Ciążę bliźniaczą można stwierdzić podczas badania usg, najwcześniej w 5.-6. tygodniu od ostatniej miesiączki. Wtedy też można z dużą pewnością rozpoznać, czy to bliźnięta jedno-, czy dwujajowe. Czasem jeden pęcherzyk ciążowy zanika i dalej rozwija się tylko jeden zarodek.
No to tyle i prosze nie uważać mnie za przemądrzalską, całuje mocno i pozdrawiam
 
Witajcie kochane
Ja właśnie wrociłam z wizyty. Plan jest taki że w środę kładę się do szpitala, bo lekarz stwierdził ze za dużo płynów gromadzi się w organizmie i boi się żeby zatrucia ciążowego nie było. I jeśli wytrzymam to cc będzie koło 27 stycznia bo później wyjeżdża a wolałby sam ciąć. Czyli w planie jest oczekiwanie na 39 tydzień.
 
maga30 absolutnie nie uważam Cię za przemądrzalską:-) dzięki Twoim informacjom jestem trochę bogatsza w wiedze:-) u mnie doskonale widać tą przegrodę między dwoma woreczkami owodniowymi.Czyli wychodzi na to że moje maluszki są dwujajowe?? Ma się to jakoś to płci?bo szczerze to bardzo bardzo jestem ciekawa co nam się objawi u szkrabów a 16 -17 tydzień to pewnie jeszcze za szybko żeby stwierdzić płec-nop chyba że na badaniu 3D.

Pozdrawiam ciepło i dziękuję za dokładniejsze info;)
 
a już totalną bzdurą jest że jednojajowe są tej samej płci


hmmm, ciekawe - pierwsze słyszę,:szok:

Reasumując:
Ciąża bliźniacza jednozygotyczna (jednojajowa) - powstała wyniku zapłodnienia pojedynczej komórki jajowej przez jeden plemnik. Płody mają ten sam materiał genetyczny czyli taką samą płeć. I tu wyróżniamy (w zależności od czasu w którym doszło do podziału zygoty):
dwukosmówkowa dwuowodniowa
jednokosmówkowa dwuowodniowa
jednokosmówkowa jednoowodniowa

ciąża bliźniacza dwuzygotyczna (dwujajowa) - Powstaje gdy dojdzie do zapłodnienia dwóch odrębnych komórek jajowych przez dwa osobne plemniki. Dzieci urodzone z takiej ciąży nie są do siebie podobne.


Mam nadzieję że trochę wyjaśniłam :)

ps. Bardzo ładne imiona wybrałaś :))
 
Ostatnia edycja:
Jednojajowe czyli identyczne, identyczne od stóp do głow, łacznie z tym co mają w majtkach. Mówi samo za siebie, skoro jedno jajo i jeden plemik-jednojajowe, a jesli dwujajowe- dwa jaja i dwa plemniki to podobieństwo i płeć jak u rodzeństwa.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Z reszta czy to ma znaczenie ta płeć wazne zeby byly całe zdrowe i dobrze sie rozwijaly. Pozdrawiam Wszystkie mamunie z rana!!!!


 
Ostatnia edycja:
Do góry