reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża, a zwolnienie lekarskie

Madziakk26

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
7 Listopad 2019
Postów
34
Hej. Kilka dni temu dowiedziałam się że jestem w 5 tygodniu ciąży. Mam umowę na okres próbny i umowa kończy mi się ostatniego listopada. Od 1 grudnia dostanę nowa umowę na pół roku albo na rok. Jak mam to zrobić żeby było ok? Pracować jeszcze kilka dni na nowej umowie i iść na L4 ? Prace mam dość ciężką, ale powinnam wytrzymać te 3 tygodnie. A jak pójdę na l4 na okresie próbnym to zostaje bez niczego, tak?
 
reklama
Rozwiązanie
Skoro masz umowę do końca przyszłego roku, to w dowolnym momencie możesz iść na L4.
W chwili, gdy byłam na l4 pracodawca przedłużył mi umowę. Prawdopodobnie mogę przez całą ciąże być na zwolnieniu, bo ta ciąża jest zagrożona i mam zalecenia żeby leżeć. Nie mogę się przemęczać. Już raz trafiłam do szpitala z krwotokiem. Więc do pracy raczej nie wrócę.
Myślę, że ludzie się denerwują bo przez kobiety, które dzień po pozytywnym teście lecą po L4 w końcu zmienią przepisy i wtedy osoby, które naprawdę mają problemy w ciąży np. skracająca się szyjka i nakaz leżenia, będą faktycznie dostawały te 80 %. Tak samo było z działalnością gospodarczą - masa oszustów (bo inaczej tego nazwać nie mogę) zakładała działalność na ostatni miesiąc ciąży i waliła najwyższe składki, więc zmienili przepisy tak, że teraz zasiłek na dg to jakieś szaleństwo. Plus kontrole robią takie, że strach. Reasumując - cwaniactwo jednych kończy pociąga za sobą konsekwencje dla innych. Później płacz, że kobiet w wieku rozrodczym nikt nie chce zatrudniać, szczególnie na lepiej płatnych stanowiskach. Nie mi oceniać czy w 5 tygodniu niezagrożonej ciąży można pracować w mięsnym, to taka ogólna refleksja.
W 8-9 tc moja szyjka 24 mm...
Zalezy na czym polega praca... Jesli fizyczna typu dzwiganie, to nie jest odpowiednie stanowisko dla kobiety w ciazy. Autorka pisala ze jej praca jest ciezka.
Z tego co ja sie orientuję, to rzadko kiedy udaje sie kobiete w ciazy przeniesc na bezpieczny dla niej etat, łatwiej jest wlasnie odeslac ją na odpoczynek, zachowuje ona wtedy prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.
Po raz kolejny wspomne, ze to jest zycie. Na kazdym szczeblu zycia bytu ludzkiego spotykamy ludzi uczciwych i kombinatorow. Wielu, ktorzy znajdują luki w prawie, systemie i wykorzystuja na swoja korzysc... A traca na tym inni, zazwyczaj uczciwi.
 
reklama
Pamiętaj tylko, że przy krótkiej umowie napewno zapuka radośnie ZUS i będzie weryfikował, czy naprawdę pracowałaś, czy stosunek pracy był pozorny. Ja miałam umowę na piśmie 1,5 mc. Zweryfikowali, udowodniłam, że pracowałam, świadczenia otrzymuje. No ale dochodzenie trwa od 60-90 dni jeśli trafi im się ciężki przypadek.
Przed zwolnieniem, najlepiej zbierz dowody swojej pracy. Chodzi o:-
dowód otrzymywanego wynagrodzenia od firmy
-listy obecności
- imiona i nazwiska współpracowników, których potem będą pytać, czy byłaś tam naprawdę zatrudniona i przychodziłaś
-sporządzone przez Ciebie dokumenty
-kopia umowy
-wysyłane np przez Ciebie maile służbowe

Co do tej wizyty zusu to nie zawsze. Ja pracowałam i byłam na umowie zlecenie, zaszła w ciążę w kwietniu a w czerwcu dostałam umowę na czas określony i po dwóch tygodniach powiedziałam że jestem w ciąży i kierowniczka kilka dni później kazała mi iść na zwolnienie. Kontroli nie miałam ani razu 😉
 
Co do tej wizyty zusu to nie zawsze. Ja pracowałam i byłam na umowie zlecenie, zaszła w ciążę w kwietniu a w czerwcu dostałam umowę na czas określony i po dwóch tygodniach powiedziałam że jestem w ciąży i kierowniczka kilka dni później kazała mi iść na zwolnienie. Kontroli nie miałam ani razu 😉
A prywatna firma czy państwówka? Bo prywaciarze są szczególnie sprawdzani. Mnie nikt nie odwiedził tylko po 33 dniach dostałam list miłosny, że mam udowodnić, że pracowałam;)
 
Hej,
dziewczyny mam pytanie, dopiero co dowiedziałam się o ciąży (5 tydzień), zaszłam będąc na L4 od psychiatry (początek października), zaczęłam się leczyć dopiero co na nerwicę lękową, tabletki oczywiście jak najszybciej odstawiłam, na szczęście nie minął nawet miesiąc od ich brania...wiadomość o ciąży totalnie nas zaskoczyła, przez 9 msc nie mogłam zajść, w końcu postanowiłam "zadbać" o siebie, a tu wielki boom się szykuje:) ale teraz powiedzcie mi jak rozwiązać sytuację z L4? jak przejść z L4 zwykłego na to ciążowe i najlepiej kiedy?
 
No jeśli nie chcesz wracać do pracy, to najlepiej jak najszybciej. Nie wiem, na ile masz to L4 teraz, ale przy kolejnym już poproś o ciążowe (z kodem B), bo wtedy masz płatne 100%, a nie 80%. Tak więc finansowo lepiej na tym wyjdziesz.
 
reklama
Do góry