reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Każda z nas wita styczeń z nadzieją i oczekiwaniem. Myślimy o tym, co możemy osiągnąć, co chcemy zmienić, kogo kochamy i za kogo jesteśmy wdzięczne. Ale niektóre z nas mają tylko jedno pragnienie – przetrwać, by nadal być przy swoich bliskich, by nadal być mamą, partnerką, przyjaciółką. Taką osobą jest Iwona. Iwona codziennie walczy o swoje życie. Każda chwila ma dla niej ogromne znaczenie, bo wie, że jej dzieci patrzą na nią z nadzieją, że mama zostanie z nimi. Każda złotówka, każde udostępnienie, każdy gest wsparcia przybliża ją do zwycięstwa. Wejdź na stronę zbiórki, przekaż darowiznę, podziel się informacją. Niech ten Nowy Rok przyniesie szansę na życie. Razem możemy więcej. Razem możemy pomóc. Zrób, co możesz.
reklama

choroby dzieciaczków :(

reklama
ja nie wiem... może to te piątki idą? w ogóle wczoraj przez cały dzień nic nie chciała jeść - pół banana, 3 łyżeczki obiadku, kilka słonych paluszków, mleka w ogóle nie chciała pić, tylko soczek albo herbatkę :-( -o pólnocy walnęła wielką kupę, potem od 4.30 kręciła się i wierciła, popłakiwała przez sen, o 5.20 podałam jej apap i zasnęła w końcu - więc wygląda tak, jakby coś ją bolało... zaraz zadzwonię do opiekunki i najwyżej pójdziemy po południu do lekarza, jeśli się nie poprawiło - bo niestety musiałam iść do pracy :crazy:
 
ola i jak Weronika????
U nas juz ok, mimo że Julka miała biegunkę to jadła i piła dużo. A trójek jak nie było tak nie ma:wściekła/y::crazy::baffled:
 
dzięki kasiak, już dobrze
wczoraj jeszcze jadła bardzo mało, ale biegunka minęła - dzisiaj już w ogóle ok, chociaż z jedzeniem to jeszcze nie za bardzo :wściekła/y: ile człowiek się musi nadenerwować... teraz śpi, ale ogólnie już całkiem dobrze :tak: ale dzisiaj jej sprawdzałam dziąsła i to raczej nie piątki były... więc nie wiem co... :baffled:
 
Krysia niedawno byla przeziebiona, niby wszystko przeszlo, ale jakis taki kaszel ma paskudny, i to w nocy najczesciej, mysle sobie ze to moze alergia na kurz, bo bylysmy u lekarki, i mowi ze wszystko czyste, krysia spi z pluszakami, ma taka puchata poduszeczke i kocyk, moze powinnam jej to czesciej prac? Albo zmienic na bawelne
wiecie jakie sa sposoby na kurz?
 
DZIEWCZYNY POMóżCIE...!!!!!!!!!!!!!!!!

Adaś tydzien temu dostal wysypki na raczkach. Miedzy palcami. Wygladala podobnie jak grzybica.
Do poniedzialku przeniosla sie na stopki - w postaci malych pojedynczych (krostek czerwonych).
Do srody smarowalam go Clotrinazolem, czy jak mu tam, ale bezskutecznie. W srode pediatra, ktora nie miala pojecia, co to (a zdazylo przeniesc sie juz na lydki i wchodzic na uda) przepisala mi elocom. Na stopkach mial juz krostki pojedyncze, czerwone i "stadka" krostek, z czerwona skora wokol. Elocom nieskuteczny

Dzis poszlam do innej, cieszacej sie wszechwiedza lekarki (pediatry) i tez byla zaskoczona. Wykluczyla alergie i swierzb. Krostki wchodza na brzuszek. Nie swedza. Przepisala mi Puroderm i Sanofil, za 3 dni mam zadzwonic. Zaczynam sie bardzo niepokoic. Czy ktoras ma pojecie, co to moze byc???????????????????????
 
Nie mam zielonego pojęcia :-(

Odra:
Zwykle wystepuje tylko u dzieci.
Objawy: 3-4 dni gorączka , suchy "szczekający" kaszel, zapalenie spojówek "oczy królicze" i katar. Następnie u ustach , po stronie policzków i podniebienia pokazują się białe plamki, gorączka szybko opada i znów szybko się podnosi nawet do 40stopni C, wraz z nią pojawia się wysypka w postaci ciemnoczerwonych grudek ("lampart"), zlewających się później ze sobą (bywają ceglastoczerwone), skóra jest przebarwiona przez 2-3 tygodnie. Najpierw za uszami pojawiają się grudki, następnie na twarzy, szyji i kolejno tułów, ręce, nogi. Po 4-7dniach wysypka ustępuje w tej samej kolejności w jakiej się pojawiła. Zdarza się, że skóra się lekko łuszczy. I
Okres wylęgania: 8-13 dni od zakażenia do wystąpienia gorączki lub 9-14 dni od zakażenia do pojawienia się wysypki
Okres zarażliwości: 5 dni przed i 3 dni po wystąpieniu wysypki.

[FONT=Arial CE, Arial, Helvetica, Helvetica CE][SIZE=-1]Różyczka

Jest chorobą wirusową, źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie następuje drogą kropelkową, a okres wylęgania trwa 14-21 dni. Dziecko zakaża już na 7 dni przed wystąpieniem wysypki i trwa jeszcze 14 dni od momentu jej pojawienia się. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial CE, Arial, Helvetica, Helvetica CE][/FONT]
[FONT=Arial CE, Arial, Helvetica, Helvetica CE][SIZE=-1]Różyczka

Jest chorobą wirusową, źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie następuje drogą kropelkową, a okres wylęgania trwa 14-21 dni. Dziecko zakaża już na 7 dni przed wystąpieniem wysypki i trwa jeszcze 14 dni od momentu jej pojawienia się. [/SIZE][/FONT]
  • [FONT=Arial CE, Arial, Helvetica, Helvetica CE][SIZE=-1]
  • Objawy - Umiarkowana gorączka. Stan dziecka dobry. Wysypka drobna, różowa, grudkowa na całym ciele. Charakterystyczne jest powiększenie węzłów chłonnych potylicznych oraz powiększenie śledziony.
  • Przebieg - najczęściej jest lekki i nie wymaga leczenia.
    [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial CE, Arial, Helvetica, Helvetica CE][SIZE=-1]Płonica:
[/SIZE][/FONT]Po bezobjawowym okresie wylęgania 2-5 dni choroba zaczyna się nagle. Do wstępnych objawów klinicznych zalicza się gorączkę, bóle brzucha, wymioty oraz ból gardła. Lekarz badający dziecko w tym okresie stwierdza anginę (stan zapalny gardła lub jamy nosowo-gardłowej) o różnym nasileniu oraz powiększenie węzłów chłonnych, głównie szyjnych. Wysypka pojawia się równocześnie z gorączką lub 24 godz. później. Jest ona drobnoplamista, czerwona, zlewająca się na tułowiu, w zgięciach łokciowych i podkolanowych. Najwyraźniejsza jest na piersiach, brzuchu, pośladkach i w pachwinach. Wysypka wygląda tak, jakby ktoś pokaleczył skórę uderzając w nią szczotką. Na policzkach jest rumień, jednak skóra wokół ust i nosa pozostaje blada (tzw. trójkąt Fiłatowa). Ponadto stwierdza się wzmożoną łamliwość drobnych naczyń, co wyraża się liniami Pastii w naturalnych fałdach (pachy, pachwiny, podbrzusze). Intensywność i czas trwania wysypki jest różny (od 24 godz. do kilku dni). Język początkowo obłożony (pokryty białym nalotem), potem przybiera wygląd "malinowy" (żywoczerwone, powiększone brodawki smakowe). Po kilku dniach od ustąpienia wysypki występuje grubopłatowe łuszczenie się skóry, najwyraźniejsze na stopach i dłoniach (gdy nie zauważono wysypki, to charakterystyczne łuszczenie się skóry pozwala na wsteczne rozpoznanie płonicy).

Atopowe zapalenie skóry (wyprysk dziecięcy) jest zaliczane do przewlekłych postaci wyprysku i może występować wraz ze skłonnościami alergicznymi (atopia). Chorobami atopowymi są także astma i katar sienny. Przyczyny powstawania wyprysku mogą być różnorodne. Obserwuje się go często u dzieci uczulonych na mleko krowie (skaza białkowa). Wyprysk jest częstą chorobą, która przede wszystkim dotyka dzieci i niemowlęta.

ZALECENIE
px.gif
px.gif
Ta postać alergii jest zasadniczo rozpoznawana i leczona przez lekarza, w lżejszych postaciach możesz samodzielnie łagodzić objawy.

px.gif
px.gif

Objawy
px.gif
px.gif
U niemowląt wyprysk występuje w postaci zaczerwienionych, łuszczących się skupisk pęcherzyków, przede wszystkim w obrębie głowy (czoło, uszy) i na tułowiu. U dzieci w wieku powyżej 2 lat zmiany umiejscawiają się głównie w okolicy łokci i kolan. Jeśli dziecko się drapie (co jest prawie nie do uniknięcia), skupiska te przekształcają się w sączące lub krwawiące rany, które czasami ulegają zakażeniu. W trakcie gojenia tworzą się grube strupki, które dziecko znowu zaczyna drapać. Powstaje błędne koło: drapanie - swędzenie - zakażenie - krostki - swędzenie. Często objawy są bardziej nasilone w okresie jesienno-zimowym niż w lecie.
 
Rodzaje wysypek:

Swędzące czerwone grudki, które mogą się pojawić w każdym miejscu na ciele z towarzyszącym obrzękiem warg, języka, osłabieniem, skróceniem oddechu, potami i przyspieszonym biciem serca.- przyczyna - wstrząs alergiczny (uczuleniowy), czyli groźna, ogólna reakcja organizmu na uczulający pokarm, lek czy jad owada czy gada;- co robić ? - wezwać natychmiast pogotowie !
Grudkowata ciemnoczerwona lub purpurowa wysypka z towarzyszącym silnym bólem głowy, sztywnością karku, wysoką gorączką i światłowstrętem.- przyczyna - zapalenie opon mózgowych- co robić ? - wezwać natychmiast pogotowie
Swędzące czerwone lub różowe grudki albo plamki, często białawe w części centralnej, które mogą się pojawić w każdym miejscu na ciele.- przyczyna - pokrzywka uczuleniowa (reakcja organizmu na wniknięcie uczulającego alergenu, np. pokarmu, leku, jadu owada czy insekta, słońca lub odmrożenia) - zapamiętaj, że stres nasila objawy pokrzywki !- co robić ? - zażywaj wapno (rozpuszczalne) - jeśli objawy nie ustępują, a zwłaszcza, gdy towarzyszą im zawroty głowy i trudności w oddychaniu zgłoś się niezwłocznie do lekarza.
Plamista wysypka o kształcie motyla obejmująca policzki i nos z towarzyszącą gorączką, szybkim męczeniem się, obrzękiem i bólami stawów.- przyczyna - liszaj rumieniowaty - ogólnoustrojowa choroba należąca do grupy tzw. chorób z autoagresji (choroby o nieznanym pochodzeniu, w których organizm atakuje i niszczy własne tkanki i narządy)- co robić ? - jak najszybciej udaj się do lekarza specjalisty, najlepiej reumatologa.
Czerwona plamista wysypka pojawiająca się na stwardniałej, ocieplonej skórze kilka-kilkanaście cm od miejsca ukąszenia kleszcza z towarzyszącą gorączką i dreszczami.- przyczyna - borelioza - choroba wywoływana przez bakterie z gatunku Borelia, które dostają się do krwiobiegu człowieka w czasie ukąszenia przez kleszcze- co robić ? - udaj się do lekarza, a w razie ukąszenia przez kleszcza pod żadnym pozorem nie wygniataj go lub nie wykręcaj, a spróbuj usunąć za pomocą pincety.
Pęcherzykowata czerwona wysypka z towarzyszącym piekącym i “rwącym” bólem skóry pojawiająca się na jednej stronie tułowia, na twarzy lub pośladkach.- przyczyna - półpasiec - choroba wywołana wirusem opryszczki- co robić - zgłosić się natychmiast do lekarza (zalecane jest bezwzględne leżenie)
Plamista lub pęcherzykowa swędząca wysypka bez żadnych towarzyszących objawów.- przyczyna - zapalenie skóry lub tzw. egzema skóry (kontaktowa na skutek zetknięcia się z czynnikiem uczulającym np. metalem biżuterii lub podrażnieniowa po zadziałaniu na skórę czynników drażniących takich jak detergenty czy chemikalia w miejscu pracy)- co robić ? - zgłosić się do lekarza dermatologa
Czerwona plamista swędząca wysypka pokryta białymi łuskami pojawiająca się na łokciach, kolanach i skórze głowy.- przyczyna - łuszczyca (choroba skóry o nieznanej etiologii)- co robić ? - zgłosić się do lekarza dermatologa
Drobne pęcherzykowate wykwity wypełnione ropą pojawiające się na skórze owłosionej w miejscu mieszków włosowych.- przyczyna - zapalenie mieszków włosowych - infekcja bakteryjna, bardzo często pojawiająca się na skutek zaniedbań higienicznych (przepocona i brudna odzież, używanie zabrudzonej maszynki do golenia)- co robić ? - zastosuj mydło antybakteryjne, a po umyciu antybakteryjną maść, jeśli infekcja pogarsza się lub utrzymuje dłużej niż dwa tygodnie zgłoś się do lekarza dermatologa
Swędząca, łuszcząca się, czerwona plamista wysypka pojawiająca się w określonym miejscu (np. na stopach, genitaliach lub na skórze głowy)- przyczyna - grzybica skóry (infekcja zakaźna do której dochodzi przez kontakt z zakażoną osobą lub wspólne używanie ręczników, obuwia, a także w przypadku stóp poprzez kontakt z zarodnikami grzyba na drewnianych podłogach np. w saunie lub pod prysznicem)- co robić ? - zastosuj dostępne w aptece maści lub pudry przeciwgrzybicze - jeżeli objawy nasilają się lub trwają dłużej niż dwa tygodnie zgłoś się do lekarza dermatologa
Wybitne swędzenie, nasilające się zwłaszcza w nocy z towarzyszącym zaczerwienieniem skóry pojawiające się pomiędzy palcami, na dłoniach i w fałdach skóry (np. na brzuchu, pod biustem, między pośladkami)- przyczyna - świerzb (zakaźna, pasożytnicza choroba skóry, którą można zarazić się od człowieka i zwierzęcia np. kota)- co robić ? - zgłoś się do lekarza dermatologa, który przepisze odpowiednią maść zwalczającą świerzb. Pamiętaj, że pościel, garderoba i ręczniki powinny być dokładnie wyprane i wyprasowane gorącym żelazkiem.
 
Z wysypkowych chorób wirusowych, które mogą wymagać różnicowania z wysypkami alergicznymi, można wymienić:
1. Ospę wietrzną - pierwsze wykwity pojawiają się na tułowiu i wewnętrznych powierzchniach ud i szerzą się na skórę twarzy, głowy i proksymalne części kończyn. Wysypka jest najbardziej nasilona na tułowiu, a wysiew wykwitów przebiega rzutami w nieregularnych odstępach czasu w okresie około tygodnia, stąd obserwowany jest pleomorfizm wykwitów (pęcherzyk, grudka, krosta z pępkowatym wgłębieniem). Wysypce bardzo często towarzyszy świąd, często bardzo uciążliwy. Pacjent z towarzyszącymi zaburzeniami odporności jest w sposób szczególny narażony na wyjątkowo ciężki i przedłużający się przebieg ospy wietrznej. Charakter wysypki u takiego pacjenta może być również nietypowy
2. Mononukleozę zakaźną - wysypka występuje najczęściej w 2. tygodniu choroby i ma charakter grudkowo-plamisty, jest trudna do różnicowania z różyczką. W odróżnieniu od różyczki jest nasilona głównie na skórze klatki piersiowej. W przebiegu mononukleozy zakaźnej nieprawidłowo rozpoznanej (np. jako angina paciorkowcowa) i leczonej antybiotykami (penicyliną) u ok. 60% chorych występuje różnego typu wysypka, której przyczyną jest nadwrażliwość na polimery antybiotyków.
3. Odrę - po okresie objawów nieżytowych, które jednak nie zawsze występują, wysypka pojawia się w pierwszej kolejności za uszami i na granicy owłosionej skóry głowy i szybko obejmuje całą twarz (pierwsza doba), szerząc się stopniowo w dół (drugi i trzeci dzień). Kierunek pojawiania się wysypki może ułatwiać rozpoznanie i różnicowanie z wysypkami polekowymi, często łudząco podobnymi. Wysypka odrowa ustępuje w kolejności, w jakiej się pojawiała.
4. Różyczkę - mimo że typowa wysypka różyczkowa, na którą składają się drobne różowe plamki, jest łatwa do odróżnienia od zlewającej się ciemnoczerwonej, plamisto-grudkowej wysypki odrowej, różnice te nie zawsze są tak wyraźne. O rozpoznaniu decyduje wówczas obecność powiększonych węzłów karkowych i badania serologiczne w kierunku różyczki.
5. Zakażenia wirusami ECHO - rozpoznawane są rzadko. Występować może delikatna plamista wysypka, która dość szybko znika na tułowiu, ale jest bardziej wyraźna i utrzymuje się długo na skórze twarzy, mając czasem wybroczynowy charakter.
6. Zakażenia wirusami Coxackie - również rozpoznawane są rzadko. Wysypka w przebiegu zakażeń tymi wirusami może mieć charakter plamisto-grudkowy, wybroczynowy, pęcherzykowy. Najczęściej spotykaną postacią jest wysypka pęcherzykowa obejmująca dłonie i stopy.
7. Zakażenia Parvovirus B19 - u dzieci choroba ma przebieg łagodny. U dorosłych przebieg choroby jest ciężki, do częstych powikłań należy zapalenie stawów i objawy otępienia. Wysypka o charakterze plamistym występuje na twarzy, przypominając ślady spoliczkowania (zespół uderzonego policzka), oraz na tułowiu i kończynach. Wygląd jej może być różny; odropodobny, pierścieniowaty, polekowy lub zlewający. Wysypka może też przypominać koronkę, ponieważ między wykwitami widoczne są przejaśnienia. Zmiany mogą również pojawiać się i znikać przez okres tygodnia lub dłużej. Nawrót wysypki przyspiesza gorąca kąpiel, wysiłek fizyczny lub zdenerwowanie. U dzieci z reguły nie stwierdza się innych objawów.
8. WZW - może wystąpić pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy. Wysypki o charakterze rumieniowym, grudkowym lub pęcherzykowym występują u 5% chorych w okresie przedżółtaczkowym. Rzadko, szczególnie jednak u dzieci, występują zmiany grudkowe o typie acrodermatitis papulosa (zespół Gianotti-Crosti - wyraz kompleksemii) na kończynach, policzkach i pośladkach z odczynowym powiększeniem regionalnych węzłów chłonnych.
 
reklama
Do góry