reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badania Po Poronieniu

Achax ja też mam guzka.. Miałam już dwa razy biospsję w różnych przychodniach..Obie wykazałay, że jest niegroźny i mam się tylko kontrolować co jakiś czas.. Odkąd zmieniłam lekarza tsh i ft4 mam ciągle w normie.. Badania robię co 2-3 miesiące..
 
reklama
Coś spokojnie w tym wątku ;-) Patrzę większość się pobadała i teraz czekanie na wyniki... Wniose trochę swojego wkładu w budowanie "bazy" zwłaszcza dla dziewczyn w Białegostoku. Ciężko jest u nas z antykoagulantem tocznia... W PSK powiedzieli, że wątpią czy w ogóle w naszym mieście da się to zrobić. Znalazłam w "Diagnostyce" na Antoniukowskiej- 75 zł. Przy okazji zrobiłam tam przeciwciała przeciw kardiolipinie- 100 zł za dwie klasy IgG i IgM. Genetyczne póki co odpuszczam, także nawet nie wiem czy u nas można gdzieś je zrobić...
 
Witam,
4 miesiące temu straciliśmy dzidziusia w 10tc, powoli zaczynamy myśleć o drugiej próbie jednak jesteśmy pełni obaw gdyż żona strasznie przeżyła stratę i dlatego chcielibyśmy w maxymalnym stopni zmniejszyć prawdopodobieństwo powtórnego poronienia, robiąc badania. Z tego co wyczytałem na tym forum ilonka26 napisała o takich badaniach:
najważniejsze są: toxoplazmoza, cytomegalia, progesteron, hormony tarczycy (TSH, fT3, fT4), p/c antykardiolipinowe (IgG i IgM), jeśli chodzi o infekcje to (wymaz na mycoplasmę, chlamydię i uraplasmę z szyjki macicu i cewki moczowej)
ja ci wkleję te co ja zrobiłam:
wklejam badania, które zrobiłam:
1. morfologia
2. płytki krwi
3. Ca 125
4. tsh
5. ft3
6. ft4
7. vdrl
8. hbs
9. hcv
10. cytomegalia
11. toxoplazmoza
12. różyczka
13. odczyn coombsa
14. gr krwi i rh
15. cytologia
16. wymaz
17. usg piersi
18. usg miednicy mniejszej
19. antykoagulant tocznia
20.p/c antykardiolipinowe IgG i IgM
21. aptt
22. INR
23. czas protrombinowy
24. wskaźnik protrombiny
25. antytrombina III
26. fibrynogen
27. D-dimer
28.usr
29. p/c anty-TPO
30. kariotypy
31. prolaktyna
32. LH
33. FSH
34. testosteron
35. estradiol

I przyznam się szczerze, że się trochę pogubiłem:zawstydzona/y:. Czy mógłby ktoś uporządkować te badania w jakiejś hierarchii/kolejności do wykonania, pogrupować w jakieś serie. I rozszyfrować niektóre skróty... Byłbym bardzo wdzięczny. I ewentualnie gdzie można je wykonać w Lublinie (z tego co się orientowałem to większość z nich można zrobić w Luxmedzie ale ostatnio słyszałem wiele niepochlebnych opinii na temat ich laboratorium). Czy z waszego doświadczenia z lekarzami trudno jest uzyskac skierowanie na część tych badań? Gdyż lekarze u których byliśmy mówią że po pierwszym poronieniu nie ma sensu robić badań...:szok: Ale jak już pisałem nie wiem czy żona zdecydowałaby się na 3 próbę... Przepraszam za taką ilość pytań i z góry dziękuję za pomoc:-) Pozdrawiam,
 
Poniżej wytłumaczenie i dlaczego badanie - po kolei. Teraz ważne jest zrobienie badania w odpowiednim momencie. Na niektóre badania jest za późno, bo robi się je zaraz po poronieniu. Ważne by teraz żona zaobserwowała swoje cykle i zrobiła badania w odpowiednim momencie - to ważne np. jeśli chodzi o hormony.

1. morfologia – podstawowe badanie krwi
2. płytki krwi
3. Ca 125
4. tsh - tarczyca
5. ft3 - tarczyca
6. ft4 - tarczyca
7. vdrl - jest to badanie serologiczne, wykrywające przeciwciała swoiste dla bakterii wywołującej kiłę. Wynik powinien być ujemny.
8. hbs - to antygen wirusowego zapalenia wątroby typu B (tzw. żółtaczki wszczepiennej). Brak kontaktu z wirusem wywołującym tę chorobę, wynik będzie ujemny.
9. hcv – wirusowe zapalenie wątroby typu C
10. cytomegalia - wirus cytomegalii jest najczęstszą wirusową przyczyną wewnątrzmacicznego zakażenia płodu
11. toxoplazmoza – choroba zakaźna pasożytnicza, powinno się zrobić IgG i IgM
12. różyczka – jak przechodziła w dzieciństwie, niby nie można być 2 razy chorym
13. odczyn coombsa – służy do wykrycia przeciwciał w układzie immunologicznym krwi
14. gr krwi i rh – podstawowe badanie
15. cytologia – badanie ginekologiczne
16. wymaz – badanie ginekologiczne
17. usg piersi -
18. usg miednicy mniejszej
19. antykoagulant tocznia – badanie układu krzepnięcia
20.p/c antykardiolipinowe IgG i IgM - wykonuje się w celu wykrycia zespołu antyfosfolipidowego będącego przyczyną zaburzeń krzepnięcia (nadkrzepliwości krwi) i nawracających poronień.
21. PTT - wykonywane w przypadkach epizodów krwawień lub zakrzepicy, przed operacją w celu oceny możliwości wystąpienia krwawień, a także podczas monitorowania leczenia przeciwkrzepliwego heparyną.
22. INR – krzepliwość krwi
23. czas protrombinowy
24. wskaźnik protrombiny
25. antytrombina III
26. fibrynogen - stwierdzenia czy stężenie fibrynogenu jest wystarczające dla zachowania prawidłowego krzepnięcia krwi
27. D-dimer - diagnostyka choroby zakrzepowo - zatorowej oraz innych stanów, którym towarzyszą zaburzenia krzepnięcia krwi.
28.usr -
badanie służy do wykrywania w surowicy krwi obecności przeciwciał świadczących o zakażeniu lub przebytej infekcji kiłowej – odczyn Wassermana
29. p/c anty-TPO
30. kariotypy – to robią oboje partnerzy
31. prolaktyna – hormony, wydzielana przez przysadkę mózgową
32. LH - hormon luteinizujący, wykonuje się aby ocenić czynność przysadki mózgowej, szczególnie w związku z zaburzeniami płodności.
33. FSH - Hormon folikulotropowy, wykonuje się aby ocenić czynność przysadki mózgowej, szczególnie w związku z zaburzeniami płodności.
34. testosteron – hormony, wykonywane w celu określenia czy poziom testosteronu jest prawidłowy, co może być pomocne w wyjaśnieniu przyczyn niepłodności
35. estradiol - stężenia estradiolu wykonuje się w 3dc (razem z FSH) w celu oszacowania rezerwy jajnikowej, w późnej fazie pęcherzykowej
 
W osobnym poście by było czytelnie ;-)

Pierwsze pytanie - 10tc czy żona zdążyła zrobić jakiekolwiek badania? Robiliście badania histopatologiczne? Co tam napisali Wam?

Bardzo często zdarza się tak, że pierwsze poronienie to właśnie taki przypadek, często nazywane naturalną selekcją niestety, dla nas kobiet zjawisko niewytłumaczalne. Myślę, że na początek warto zrobić te badania, tak naprawdę kolejne warto gdyby starania nie wyszły albo nastąpiłoby kolejne poronienie, czego nie życzę. Trudno będzie dostać skierowanie na badania, często po drugiej stracie je uzyskać. Warto spróbować u rodzinnego, może chociaż na część wypisze.

  1. morfologia
  2. badanie moczu
  3. toxoplazmoza IgG i Igm
  4. tsh, zrobiłabym od razu ft3, ft4
  5. cytologia – o ile nie miała robionej ‘przed chwilą’
  6. wymaz
  7. wszystkie hormony

Ale na dzień dobry udałabym się na Twoim miejscu by zbadać nasienie, ruchliwość wojowników, to ważne.

EDIT: Niestety musisz tez brać pod uwagę, że zrobienie badań nie uchroni Was przed ewentualną stratą, badania pomagają szukać przyczyny, nie jest powiedziane, że się ją znajdzie - niestety :-(
 
Ostatnia edycja:
Ja po drugim poronieniu zrobiłam sobie już chyba wszystkie możliwe badania, Pytam lekarza czy może mąż powinien powtórzyć spermiogram, bo w robionym ponad rok temu było białko obecne a on na to - może nie męczmy męża. Ja mam ręce całe poorane od pobierania krwi, jestem po różnych ryzykownych testach hormonalnych a ten nazywa badanie spermiogramu męką...Jestem oburzona:-)..
 
Z tego co się orientuję rodzinny nie wypisze skierowania na hormony.. Tylko gin może.. ja ostatnio robiłam hormony na gina z przychodni, którego na oczy nie widziałam..Tak samo z badaniami tarczycy.. Tsh przepisze rodzinny a ft3 i ft4 są płatne..

Tofika nie przejmuj się.. Ja juz mam chyba na stałe rany po igłach ...tyle badań ciągle robię.. A o nasieniu mojego męża żaden lekarz nie wpomniał.. Gdzie takie badanie można zrobić? ile kosztuje? da radę na NFZ ?
 
Ostatnia edycja:
W osobnym poście by było czytelnie ;-)

Pierwsze pytanie - 10tc czy żona zdążyła zrobić jakiekolwiek badania? Robiliście badania histopatologiczne? Co tam napisali Wam?

Bardzo często zdarza się tak, że pierwsze poronienie to właśnie taki przypadek, często nazywane naturalną selekcją niestety, dla nas kobiet zjawisko niewytłumaczalne. Myślę, że na początek warto zrobić te badania, tak naprawdę kolejne warto gdyby starania nie wyszły albo nastąpiłoby kolejne poronienie, czego nie życzę. Trudno będzie dostać skierowanie na badania, często po drugiej stracie je uzyskać. Warto spróbować u rodzinnego, może chociaż na część wypisze.

  1. morfologia
  2. badanie moczu
  3. toxoplazmoza IgG i Igm
  4. tsh, zrobiłabym od razu ft3, ft4
  5. cytologia – o ile nie miała robionej ‘przed chwilą’
  6. wymaz
  7. wszystkie hormony

Ale na dzień dobry udałabym się na Twoim miejscu by zbadać nasienie, ruchliwość wojowników, to ważne.

EDIT: Niestety musisz tez brać pod uwagę, że zrobienie badań nie uchroni Was przed ewentualną stratą, badania pomagają szukać przyczyny, nie jest powiedziane, że się ją znajdzie - niestety :-(

Bardzo dziękuję za odpowiedź naprawdę dużo mi rozjaśniłaś w temacie:-).
Co do badania histopatologicznego to było takowe robione zaraz po łyżeczkowaniu jednak nie mam wyniku i nie wiem co tam napisali.
Oczywiście zdajemy sobie sprawę że "pozytywne" wyniki wszystkich badań nie ochronią Nas przed ewentualnością kolejnego poronienia jednak warto je zrobić.
Z tego co żona mi powtórzyła to ginekolog powiedział jej aby "monitorowała" cykl żeby ustalić kiedy wykonać badania, czyli pewnie hormony (ale nie jestem pewien). A co do ewentualnej przyczyny poronienia to powiedział tak jak napisałaś, że najprawdopodobniej była to naturalna selekcja... serduszko nie zabiło więc tak miało być.
Jeszcze raz dzięki za odpowiedź i POZDRAWIAM.
 
anniunia, mi skierowanie do szpitala na badania wszelkich możliwych hormonków wypisał endokrynolog, a do endokrynologa dostałam skierowanie od internistki. Jedynym wskazaniem do tych badań były poronienia, nie mam żadnych problemów zdrowotnych związanych z hormonami, miesiączki regularne, itd. Co do badania nasienia jest to jedyne badanie na jakie nie udało nam się dostać skierowania w ramach nfz..To dziwne bo nawet z badaniami genetycznymi nie było problemu a są to chyba najdroższe badania wykonywane w ramach diagnostyki niepowodzeń położniczych.
Badanie spermiogramu można zrobić w wielu laboratoriach. Wystarczy w necie troszkę poszukać. My robiliśmy we frydzie-25zł(mniej więcej bo dokładnie nie pamiętam) ale tam jest mało parametrów i teraz będziemy robić w diagnostyce-50zł.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Apropo nasienia- jak we wtorek robiłam w laboratorium badania na przeciwciała antykardiolipinowe to zwróciłam uwagę na plakat reklamujący akcję "Tata- najważniejsze słowo dla mężczyzny". Faktycznie była nawet w tv jakiś czas temu reklama tej akcji- Bezpłatne badania nasienia | w kilku ośrodkach w Polsce. Trwała od 13 września 2010, ciekawe czy limit badań się już wyczerpał, o terminie zakończenia nie wspominają.

Mam pytanko do zaznajomionych z tematem- czy jest sens robić badania nasienia po poronieniu w 12 tc prawidłowo rozwijającej się ciąży? Plemnik chyba nie ma nic do rzeczy, kiedy serce nagle przestaje bić 3 miesiące po zapłodnieniu...
 
Do góry