reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Kochani, niech te Święta będą chwilą wytchnienia i zanurzenia się w tym, co naprawdę ważne. Zatrzymajcie się na moment, poczujcie zapach choinki, smak ulubionych potraw i ciepło płynące od bliskich. 🌟 Życzę Wam Świąt pełnych obecności – bez pośpiechu, bez oczekiwań, za to z wdzięcznością za te małe, piękne chwile. Niech Wasze serca napełni spokój, a Nowy Rok przyniesie harmonię, radość i mnóstwo okazji do bycia tu i teraz. ❤️ Wesołych, spokojnych Świąt!
reklama

Archiwum

Wybieramy moderatora Mam będących w domu

  • Dowikla

    Głosów: 5 19,2%
  • Medeuska

    Głosów: 13 50,0%
  • Justa_82

    Głosów: 8 30,8%

  • Wszystkich głosujących
    26
  • Ankieta zamknięta .
Dodam ze swojej strony,że...
w sprawie marnowania żywności to mam trochę doświadczenia. W przeszłości często w ciągu tygodnia z lodówki wyrzucałam torbę lub dwie popsutych produktów. I za każdym razem powtarzałam sobie, że to był ostatni raz, ale niestety. Teraz jest inaczej.. Zaczęłam robić spis obiadów na cały tydzień i na tej podstawie tworzę listę zakupów. Co tydzień robię większe zakupy, a na codzień dokupuję drobne rzeczy, których akurat zabraknie. I u mnie sprawdza się to. W moim koszu przestały lądować popsute produkty i myslę, że w ten sposób nie marnujemy naszych pieniędzy
 
reklama
witam.mam na imię joanna.jestem w 5 tygodniu ciąży.kochani mam pytanko od ktorego tygodnia ciąży jest wyczuwalne tętno dzidziusia?u lekarza byłam tydzięń temu i wystraszył mnie:szok:
 
Proponuję żebyś zadała to pytanie na wątku o ciąży:sorry2: Tam jest na to miejsce.

Serduszko na usg można zobaczyć po 8 tygodniu dopiero. Śpij spokojnie :-)
 
:-):-)Witajcie :-);-):-)
myślę, ze to jest bardzo dobry pomysł, bo i u nas też zawsze ląduje w koszu coś co sie popsuło a mogłobybyć wykorzystane:-);-) bardzo często się tak zdaża:-);-)Ewcia81 całkiem niezły pomysł pozdróweczki:-);-)
 
Nie marnuj energii!
Wyłączaj komputer, jeśli wychodzisz z domu.
Wyjmij z kontaktu ładowarkę do telefonu, jeśli z niej nie korzystasz.
Nie pozostawiaj drukarki, telewizora czy wieży w stanie czuwania (gdy pali się czerwona lampka „stand-by” urządzenie cały czas pobiera prąd!).


Pamiętaj, że nawet niewielkie ilości zaoszczędzonej energii – bez uszczerbku dla komfortu naszego życia –mogą zmniejszyć emisję CO
2. (Gdyby tylko połowa urządzeń elektrycznych w polskich domach była wyłączana, zamiast pozostawać w trybie czuwania, rocznie emitowalibyśmy 1 mln ton CO2 mniej!).



Oświetlenie
1. Korzystaj z coraz popularniejszych świetlówek kompaktowych. Dobrze oddają one kolory naturalne
i - co ważne - pozwalają na spore oszczędności energii elektrycznej. Do ich zalet należą:
• niskie zużycie energii (około pięć razy mniejsze niż w przypadku żarówki tradycyjnej),
• długi „okres życia” – świetlówka kompaktowa, w zależności od producenta jest od 5 do 10 razy trwalsza niż żarówka tradycyjna.



2. Jeśli używasz świetlówek kompaktowych, wyłączaj światło tylko wtedy, gdy wychodzisz z pomieszczenia
na dłużej niż 6 minut, bo częste włączanie skraca trwałość świetlówki. W pomieszczeniach,gdzie z oświetlenia korzystasz przez krótki czas, lepiej pozostawić żarówki tradycyjne.


Przycisk stand-by jest najbardziej podstępnym pożeraczem prądu, którego wpływ na klimat możemy zredukować bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych Czerwona dioda przycisku stand-by, sygnalizująca stan czuwania urządzenia, świadczy o tym, że cały czas z sieci pobierany
jest prąd. Zazwyczaj w naszych mieszkaniach występuje po kilka urządzeń, które posiadają funkcję stand-by. Moc
urządzeń w czasie czuwania waha się w granicach od 0,5W do 35W. Średnio w Polsce w gospodarstwie domowym są 4 urządzenia o łącznej mocy ok. 20W. Prowadzi to do zużycia łącznie 2 mln 300 tys. MWh
energii, wartej 831 mln zł (czyli tyle, ile wytwarza średniej wielkości elektrownia, jak np. Elektrownia Ostrołęka B). Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączana z sieci, a nie pozostawiana w stanie czuwania, w skali kraju można byłoby zaoszczędzić 293,2 mln złotych i wyemitować 1 mln ton

CO
2 mniej.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Komputery i drukarki​
1. Nie zostawiaj włączonego komputera w nocy lub na weekend. Przygotuj się do pracy zanim go włączysz,tak aby wykonać zaplanowane zadania przy minimalnym czasie włączonego urządzenia.
2. Jeżeli nie będziesz używał komputera dłużej niż 16 minut, wyłącz go. 16 minut pracy równoważyilość energii potrzebną do ponownego włączenia.
3. Włączaj drukarkę dopiero gdy przygotujesz całość materiału do wydrukowania. Drukarka włączonanon-stop do 93% energii zużywa na tryb czuwania (stand-by), a tylko 7% na samo drukowanie!
4. Nie drukuj e-maili, jeżeli to nie jest bezwzględnie konieczne.
5. Większość komputerów ma funkcje zarządzania energią. Upewnij się, że aktywowałeś takie funkcje.
6. Ustaw tryb automatycznego przełączania monitora w stan uśpienia po 10 minutach bezczynności
komputera i wyłączania monitora po 30 minutach bezczynności. Najlepszy „wygaszacz ekranu”to wyłączony monitor.
7. Staraj się sprawdzać dokumenty na ekranie, zamiast je drukować. Jeżeli drukujesz wstępne wersje– użyj uprzednio używanych kartek.
8. Przy zakupie nowej drukarki lub kopiarki, zwróć uwagę, czy posiada ona funkcję dwustronnego drukowania, tzw. „duplex”.
9. Staraj się kupować papier makulaturowy do drukowania.
10. Pamiętaj, że drukarki atramentowe, chociaż są wolniejsze, zużywają 80-90% mniej energii niż drukarki laserowe.
 
Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym i dzięki temu mniej płacić za prąd...?
Właściwe korzystanie z urządzeń elektrycznych pozwala na znaczne obniżenie wysokości rachunków. Poniżej przedstawiamy praktyczne porady, który pozwolą na bardziej efektywne użytkowanie sprzętów zasilanych energią elektryczną, wykorzystywanych w gospodarstwie domowym.

KUCHNIE ELEKTRYCZNE
  • należy gotować w małej ilości wody w zamkniętych naczyniach
  • do potraw o długim czasie gotowania powinno się wykorzystywać szybkowar (zaoszczędzamy w ten sposób 70% czasu i około 40% energii)
  • garnki, patelnie powinny mieć dno gładkie i dobrze przewodzące ciepło
  • wielkość garnka winna być dopasowana do wielkości płyty grzejnej (średnica garnka powinna być o 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej)
  • można wykorzystać już dostarczoną energię cieplną i wyłączać płytę grzejną już na 10 min. przed końcem gotowania
LODÓWKA, CHŁODZIARKA, ZAMRAŻARKA
  • lodówkę należy często odmrażać
  • należy dbać o prawidłowy stan uszczelek
  • zamrażarki nie powinno się otwierać zbyt często
  • lodówka powinna być ustawiona z dala od wszelkich źródeł ciepła i nie powinna być narażona na bezpośrednie promieniowanie słoneczne
  • do lodówki wkładamy tylko potrawy ochłodzone i w miarę możliwości w szczelnych pojemnikach
  • krata skraplacza lodówki nie może być przykryta
  • kupując chłodziarko-zamrażarkę w klasie energetycznej B zamiast w C możesz zaoszczędzić około 26% energii elektrycznej
DROBNY SPRZĘT AGD
  • małe ilości wody należy ogrzać grzałką elektryczną lub czajnikiem elektrycznym
  • usuwając systematycznie kamień w naczyniach do gotowania wody można zaoszczędzić około 10% energii
  • należy gotować tylko taką ilość wody, jaka jest aktualnie potrzebna
  • przygotowanie kawy czy herbaty w ekspresie wymaga mniejszej ilości energii niż gotowanie wody w czajniku na płycie grzewczej lub kuchni gazowej
OŚWIETLENIE
  • w miejscach, gdzie przez dłuższy czas korzystamy z oświetlenia (powyżej 2 godzin) należy stosować żarówki energooszczędne (lampy fluorescencyjne i kompaktowe są bardziej ekonomiczne od normalnej żarówki)
  • przy krótkim czasie świecenia należy stosować tradycyjne żarówki
PRALKA
  • pranie wstępne należy stosować tylko wtedy, gdy pranie jest mocno zabrudzone
  • przy mniejszej ilości prania pralka pobiera tyle samo energii, co przy pełnym bębnie
  • w przypadku, gdy pralka posiada programy ekonomiczne, należy z nich korzystać wg zaleceń producenta
  • przy mało zabrudzonym praniu najlepiej stosować temperaturę 60o C
ZMYWARKA
  • przed włożeniem naczyń do zmywarki należy usunąć resztki jedzenia
  • należy uruchamiać zmywarkę, gdy jest pełna
  • jeśli płuczesz naczynia przed włożeniem ich do zmywarki korzystaj z chłodnej wody
  • należy ustawiać naczynia zgodnie z instrukcją producenta zmywarki
  • należy używać oszczędnego programu suszenia
PRZEPŁYWOWY PODGRZEWACZ WODY
  • moc podgrzewacza należy dopasować do potrzeb
  • należy instalować przepływowy podgrzewacz wody w pobliżu wanny lub prysznica
  • używając przepływowych podgrzewaczy wody można zaoszczędzić do 20% energii i wody
GRZEJNIKI ELEKTRYCZNE
  • przy wykorzystywaniu odbiorników elektrycznych do ogrzewania pomieszczeń należy korzystać z urządzeń sterujących ich pracą głównie programatorów cyfrowych. Urządzenia te umożliwiają automatyczne załączanie i wyłączanie odbiorników elektrycznych oraz pozwalają zaprogramować cykl pracy urządzenia w określonych godzinach doby np.: pobór energii elektrycznej w tańszej strefie. Najbardziej efektywne są nowoczesne piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem.

Zanim kupisz nowe urządzenie elektryczne, sprawdź, które pobiera mniej mocy - jest to podane w watach np. urządzenie o mocy 1 000W zużywa w ciągu godziny 1kWh prądu, a urządzenie o mocy 500W tylko 0,5kWh. Gdy kupujesz nowy sprzęt AGD zwróć uwagę na jego pobór mocy, litera "A" oznacza najniższy, zaś "G" najwyższy.
 
reklama
43 SPOSOBY NA OSZCZĘDZANIE WODY
WEWNĄTRZ
  • Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania
  • Sprawdź czy Twoje instalacje wodociągowe nie mają przecieków. Odczytaj swój wodomierz przed i po dwugodzinnym nie korzystaniu z wody. Jeżeli nie wykazuje dokładnie tego samego, masz przeciek.
  • Napraw kapiące krany wymieniając uszczelki. Jeżeli kran kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę można oczekiwać utraty 11935 litrów wody rocznie. Zostanie to dodane do kosztów Twojego rachunku za wodę i ścieki.
  • Sprawdź, czy nie wycieka woda ze zbiornika Twojej toalety. Dodaj do zbiornika barwnik spożywczy. Jeżeli występuje przeciek barwnik pojawi się w ciągu 30 minut. Sprawdź, czy nie ma tam zużytych, zardzewiałych czy zepsutych części. Większość z nich jest niedroga, dostępna i łatwa w montażu.. (Spuść wodę od razu po teście, aby barwnik nie zabarwił zbiornika)
  • Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci wynieś raczej do kosza na odpadki, niż do toalety.
  • Bierz szybki prysznic. Zastąp natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem.
  • Używaj małej ilości wody do kąpieli. Napełniaj wannę w 1/3 , a przedtem zatkaj odpływ korkiem. Początkowy napływ zimnej wody może być ogrzany przez dodatnie później gorącej.
  • Nie pozwól , aby woda była odkręcana, kiedy golisz się lub myjesz twarz.
  • Zmień wszystkie nie oszczędzające wody krany, przez zainstalowanie napowietrzaczy (aeratorów) z ogranicznikiem strumienia.
  • Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, kiedy ją uzupełnisz lub ustaw na program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.
  • Kiedy zmywasz ręcznie napełnij jedna komorę zlewu lub miskę wodą z płynem. Spłukuj szybko po niewielkim strumieniem bieżącej wody.
  • Przechowuj wodę do picia w lodówce, a nie odkręcaj jej za każdym razem, kiedy chcesz się napić zimnej wody.
  • Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Odmrażaj jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce.
  • Aby dobrze spłukać odpady ze zlewozmywaka potrzeba dużo wody. Jeśli masz taką możliwość załóż kompostownik na odpadki jedzenia, gdyż nawet kosz na śmieci nie jest do tego odpowiednim miejscem.
  • Rozważ zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie odkręcać wody, czekając na jej podgrzanie. To obniży koszty w Twoim gospodarstwie.
  • Zaizoluj rury. Będziesz miał szybciej ciepłą wodę i unikniesz jej marnowania, kiedy się podgrzewa.
  • Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień spróbuj go zmniejszać.
  • Jeżeli rączka przy zbiorniku toaletowym zacina się i pozwala wodzie nieustannie lecieć, wymień ją lub wyreguluj.
NA ZEWNĄTRZ
  • Trawnik podlewaj oszczędnie. Ogólną regułą jest to, że trawa potrzebuje podlewania latem co 5 - 7 dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do 2 tygodni.
  • Podlewaj trawniki wczesnym rankiem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania.
  • Nie mocz ulicy, podjazdu i chodnika. Ustaw zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i kwiaty, a nie miejsca wybetonowane.
  • Używaj najbardziej ekonomicznego zraszacza.
  • Podnieść ostrza kosiarki co najmniej o 3 cm . Nóż usytuowany wyżej powoduje, że trawa jest lepiej ukorzeniona i lepiej utrzymuje wilgotność niż trawnik krótko przystrzyżony.
  • Unikaj zbyt dużej ilości nawozów, bo zwiększają zapotrzebowanie trawy na wodę. Stosuj te, które zawierają wolno uwalniające się nierozpuszczalne w wodzie formy azotu.
  • Okrywaj ziemię korą dla zachowania wilgotności. To pomaga kontrolować chwasty, które konkurują z roślinami o wodę.
  • Niektóre trawy, skalniaki, krzewy i drzewa nie potrzebują zbyt częstego podlewania i zazwyczaj mogą przetrwać okresy suszy bez podlewania. Grupuj razem rośliny o podobnym zapotrzebowaniu na wodę.
  • Nie myj wężem wjazdu czy chodnika - używaj szczotki co zaoszczędzi setki litrów wody.
  • Wyposaż swój wąż w zamykaną końcówkę, która pozwala regulować strumień wody. Kiedy skończysz zakręć kran, aby uniknąć przecieków.
  • Nie zostawiaj węża i zraszacza bez obsługi. Używaj kuchennego zegara, aby przypominać sobie i wyłączeniu podlewania trawnika.
  • Sprawdzaj regularnie połączenia i zawory w wężu.
  • Myj samochód w myjni, która stosuje recykling wody.
  • Unikaj instalacji fontann, jeśli nie mają zamkniętego obiegu wody. Sprawdź gdzie będą najmniejsze straty wody spowodowane parowaniem i wiatrem.

OGÓLNE WSKAZÓWKI
  • Uświadamiaj dzieci jak ważna jest ochrona wody. Unikaj zakupu wodnych zabawek.
  • Zapoznaj się i przestrzegaj wszystkich przepisów i restrykcji, które dotyczą ochrony wody.
  • Zachęć swojego pracodawcę aby prowadził ochronę wody w Twoim miejscu pracy.
  • Wspieraj działalność, która praktykuje i promuje ochronę i oszczędność wody.
  • Zgłaszaj wszystkie zauważone miejsca , w których występują straty wody (uszkodzone rury, otwarte hydranty, zbędne zraszacze) wodociągom, lokalnym władzom lub właścicielom.
  • Zachęcaj szkoły i lokalne władze, aby pomagały rozwijać i poprawiać ochronę i oszczędzanie wody wśród dzieci i dorosłych.
  • Wspieraj pomysły i projekty, które doprowadzą do zwiększenia się stosowania raz użytej, a nie zanieczyszczonej wody.
  • Wspieraj działania i programy propagujące ochronę wód wśród turystów i gości odwiedzających nasze miasto. Upewnij się, czy Twoi goście rozumieją potrzebę i dobroczynność ochrony wody.
  • Zachęć przyjaciół i sąsiadów, aby przyłączyli się do społeczności rozumiejącej odpowiedzialność za ochronę wody. Promuj ochronę wody własnym przykładem.
  • Chroń wodę, ponieważ to bardzo ważna sprawa.
  • Próbuj robić choć jedną rzecz dziennie, która zaowocują oszczędnościami wody. Nie martw się, jeżeli będą one minimalne. Liczy się każda zaoszczędzona kropla.
 
Do góry