reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Hej Dziewczyny. Wiem, że tu dużo mądrych głów.
Miałam USG prenatalne w 12+2, dziecko wg pomiarów 13+0, ale ciąża na pewno nie jest starsza, bo musiałoby to być wtedy niepokalane poczęcie. ;)
Mam 33 lata.
Kość nosowa obecna, NT 2.5, crl 66.6.
Ryzyka skorygowane
21 - 1:111
18 - 1:2814
13 - 2451
Beta HCG 0.937 mom
Pappa 0.340 mom
Pi 1.140 mom

3 lata temu z synkiem przy bardzo podobnej becie (0.843 mom) i pappie (0.386) oraz pi (1.062) miałam ryzyka zupełnie inne, kolejno 1:7374/>1:20000/1:18954.

Nie mam pojęcia czemu te skorygowane mi nagle teraz takie wyskoczyły, szczególnie zD. O co chodzi? Dr powiedziała, że to przez biochemię. Ale przy bardzo podobnej biochemii wyniki skorygowane miałam super, duże niższe niż te podstawowe. A teraz sytuacja odwrotna. :/

Wiecie, o co może chodzić?

Ogólnie ja nie chcę amniopunkcji robić, do nipt mam mieszane uczucia, a mąż kategorycznie nie chce nipt. No i trochę w kropce jestem. 🤔
Wiek robi swoją robotę bo już na dzień dobry ryzyko podstawowe jest większe a biochemia może to ryzyko zwiększyć.
Ja 3 lata temu miałam wysokie ryzyko ZD i robiłam amniopunkcję - wszystko ok.
 
reklama
Wiek robi swoją robotę bo już na dzień dobry ryzyko podstawowe jest większe a biochemia może to ryzyko zwiększyć.
Ja 3 lata temu miałam wysokie ryzyko ZD i robiłam amniopunkcję - wszystko ok.
No tak, ale ja niżej napisałam, że podstawowe ze względu na wiek w obu ciążach się aż drastycznie nie wiem jak nie różniło. A skorygowane już mega. I tak naprawdę jedyne w USG co można się na siłę przyczepić to NT na górnej granicy, bo 2.5. 🤷🏻‍♀️
 
Jak robiłam teraz amnio to 1.5 roczniak z wadą też odpocząć nie dał 😆 ale mąż wziął urlop i w miarę możliwości zajmował się młodą (podnoszenie itd)
Ja mam córkę 8 lat z autyzmem i ADHD i 2 latka, który też jest wątpliwy, a przy okazji jest nadpobudliwy, okropny łobuz, ciągle tylko rozwala, niszczy, kopie, potrafi gryźć, no i ciągle jest wszędzie. A starsza muszę z nim odwozić autobusami do szkoły, ze szkoły, zakupy, na terapię, z terapii itd. No słabo to widzę. 🙈 No i nie miałam złego USG. Jakbym miała, to bym była bardziej zdeterminowana na amnio... A teraz wydaje mi się, że to ryzyko tylko bez sensu. Z tego, co znajduje w Google, to mniej więcej mam teraz takie samo ryzyko dziecka z zD jak ryzyko poronienia przez amnio. 🤔
 
Ja mam córkę 8 lat z autyzmem i ADHD i 2 latka, który też jest wątpliwy, a przy okazji jest nadpobudliwy, okropny łobuz, ciągle tylko rozwala, niszczy, kopie, potrafi gryźć, no i ciągle jest wszędzie. A starsza muszę z nim odwozić autobusami do szkoły, ze szkoły, zakupy, na terapię, z terapii itd. No słabo to widzę. 🙈 No i nie miałam złego USG. Jakbym miała, to bym była bardziej zdeterminowana na amnio... A teraz wydaje mi się, że to ryzyko tylko bez sensu. Z tego, co znajduje w Google, to mniej więcej mam teraz takie samo ryzyko dziecka z zD jak ryzyko poronienia przez amnio. 🤔
Ryzyko poronienia po amnio to 1:1000 chyba.
Oczywiście nie namawiam. To wasza decyzja. Ja teraz ryzyk wielkich nie miałam. Amnio tylko ze względu na wadę córki.
 
USG było ok, ale ryzyka są dużo wyższe niż podstawowe. Podstawowe zd miałam prawie 1:400 a skorygowane mam 1:111.
Wiek jest w ryzyku skorygowanym, miałam koło 1:600 trzy lata temu, teraz 1:400. I skorygowane trzy lata temu prawie 1:7500 a teraz 1:111, więc różnica znaczna.

Mąż nie chce nipt, bo szkoda kasy. Że i tak jak wyjdzie zd, to nie usunę, więc co to zmienia wg niego.
Dodaj do tego wiek ... jesteś teraz 3 lata starsza więc widełki się zmieniły. To tylko statystyka.
 
reklama
Dziewczyny, a wiecie może czy przed testem nipt np sanco trzeba odstawić acard? Biorę 150 na noc, zaleciła mi lekarka po obliczeniu ryzyk
 
Do góry