pokochacie mnie za to co zrobiłam przez ostatnie 3 dni. porównałam wszystkie nawilzacze powietrza w.w. firm: CLIMATIC, HB POLSKA, BIONAIRE, GORENJE, NSCESSITY, TOPCOM, MEBBY, TRIADA I PLASTON GROUP (czyli BONECO i AIR-O-SWISS).
Nawilżacze ultradźwiękowe
Proces nawilżania przy użyciu technologii ultradźwiękowej przebiega następująco. Znajdująca się w zbiorniku woda przepływa przez specjalny filtr, który usuwa z niej wszelkie niepożądane substancje (np. kamień). Następnie specjalny przetwornik, w który wyposażony jest nawilżacz rozbija wpływającą niewielkimi ilościami wodę na drobne cząsteczki pary wodnej. Wytworzona w ten sposób widoczna chłodna mgiełka wydostaje się na zewnątrz nawilżacza. W związku z tym, że technologia ta jest jedna z tzw. technologii zimnych, napełniając zbiornik chłodną wodą możemy uzyskać efekt obniżenia temperatury w pomieszczeniu.
Nawilżacze „zimna niewidoczna mgiełka”
Jest to grupa nawilżaczy, których działanie oparte jest na nawilżaniu chłodną parą wodną, – zimną, niewidoczną mgiełką. Znajdujący się wewnątrz nawilżacza wkład nawilżający pochłania wypływającą ze zbiornika wodę. Następnie wentylator mechanicznie wydmu****e, znajdującą się we wkładzie wodę, na zewnątrz. Podobnie jak nawilżacze ultradźwiękowe, nawilżacze „zimna, niewidoczna mgiełka”, poza swoim głównym zadaniem nawilżania powietrza, mogą być używane w celu schłodzenia otoczenia.
Nawilżacze „ciepła niewidoczna mgiełka”
Nawilżacze te wytwarzają ciepłą, kojącą i wilgotną mgiełkę czystej pary. Nazwa tej grupy nawilżaczy pochodzi stąd, że wydobywająca się z nich para wodna - ciepła, niewidoczna mgiełka - powstaje w procesie tzw. gotowania błonkowego. Proces ten polega na ciągłym gotowaniu małych porcji wody, dzięki czemu eliminowane są znajdujące się w wodzie bakterie i wirusy. Ogrzana woda jest następnie schładzana do bezpiecznej temperatury i dopiero wtedy wypuszczana na zewnątrz. Nawilżacze powietrza działające w oparciu o powyższą technologię, mogą być stosowane również do aromaterapii i parówek leczniczych – inhalacji
Zatem kupujcie tak jak pisałam te z funkcją ciepłej mgiełki, lub najlepiej wersję ciepła lub zimna mgiełka do wyboru. Czy chcecie ultradźw. czy nie, to już decyzja nalezy do was.
W moim porównaniu wzięłam pod uwagę wszystkie dostępne modele w/w firm. Informacje uzyskiwałam z ich oficjalnych stron.
I teraz przejdę do najważniejszego...
Wymienię tylko te urządzenia, które mają funkcję ciepłej mgiełki, bo tak jak pisałam, tylko one zapewniają że nie będziecie wdychać bakterii, czyli zakres poszukiwań zdecydowanie zawęziłam do tylko tych modeli, które są warte jakiejkolwiek uwagi.
HB POLSKA UH 1090 i UH 1100B (ultradźwiękowe)
BIONAIRE (nie ultradźwiękowy) BWM 401
GORENJE H 30 DV (nie wiem czy ultradźwiękowy czy nie)
Z PLASTON GROUP: U650; U600; U7147; U7144; U7142; U7135; U7133 (ultradźwiękowe)
NSCESSITY COMBINATION NSWUH 7708 (ultradźwiękowy)
TOPCOM 1850 (ultradźwiękowy)
MEBBY Umildo (nie ultradźwiękowy)
TRIADA - nie ultradźwiękowy i nie z ciepłą parą. On inaczej niż cała reszta emituje aerozol i jest on w takiej temperaturze jak wlewana do niego woda. W zwiazku z tym jak nalejesz ciepłą wodę, to będzie ciepła para.
Jonizator jest na pewno w:Triada, Topcom, Nscessity, Gorenje, HB Polska. W Plaston Group nie wiem.
Ciche, czyli poniżej 25dB są: HB Polska UH 1100B, wszystkie z Plaston Group, Nscessity ma 26dB, natomiast nie wiem jak wypada Topcom i Mebby. Reszta, czyli HB Polska UH 1090 to 35dB, Bionaire 40dB, Gorenje 35dB a Triada do 43dB.
Higrometr lub Higrostat jest we wszystkich z w/w listy poza Mebby i Triada.
Pojemności zbiornika:
HB POLSKA to 6L;
Bionaire 4,2 L;
Gorenje 3L;
Plaston group U7147 5L; z tej grupy modele U600 i U650 mają poj. 5,5L; Modele U7144 - nie wiem, U7142 - 7,5L, U7135 - 6,5L i U7133 - 6,5L
NScessity ma poj. 3,5L
Topcom - 6L
Mebby - 6L
Triada - nie wiem
Do jakich pomieszczeń:
HB POLSKA - brak info
Bionaire - do 65m2
Gorenje - brak info
Plaston group - do 60m2
NScessity - 10-20 m2
Topcom - do 25m3
Mebby - brak info
Triada - do 30m2 lub 100m3
Zużycie energii:
HB POLSKA - do 130W (model UH1090) i do 145 (model UH 1100B)
Bionaire - do370W
Gorenje - do130W
Plaston group - do 140W
NScessity - do110W
Topcom - do130 W
Mebby - brak info
Triada - wg. producenta tylko 8W
Jaki wybrać ? - nie mam pojęcia. Jak już wymyślę czy chcę ultradźwiękowy czy nie, to zasugeruję się ceną i porównam w.w. parametry. Pozdrawiam i życzę udanych zakupów.
PS: Nie, nikt mi nie zapłacił za to porównanie. Są to całkowicie obiektywne informacje ze stron producentów. Wybrałam te a nie inne firmy sugerując się wyłącznie zdaniem całej masy ludzi, piszących na forach internetowych oraz sprawdzając czy jest funkcja ciepłej mgiełki.