reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Zakupy :-)

Ostatnio przechodziłyśmy z mamą koło sklepu z ubrankami dla dzieciaczków i mama postanowiła coś wnusiowi kupić. W kolejce stało jeszcze kilka osób a moja mama wypala :"Bo dla chłopca to różowe śpioszki, tak??" A potem z rozmowie z babkami w sklepie wyszło na to, że niebieski dla chłopca, różowy dla dziewczynki to zachodnia moda, a u nas było kiedyś odwrotnie.
Czy któraś z Was o tym słyszała?? Ja już kiedyś o tym słyszałam, ale myślałam, że to żarty. Hmmm...
I kupiłyśmy biały komplecik w śliczne króliczki:)
 
reklama
heheh, ja tam nie wiem, ale nie chcialabym mojego Marcelka widziec na rozowo:) Ale powiem Wam, co kupila tesciowa mojej kadrowej...dla wnuczka na roczek...czarny golf.....to dopiero koszmar!!!!!! Niezla babcia...chociaz ja nazwalabym ja niezla Baba...Jaga!!!
 
Z tymi kolorami to bylo tak:
Kiedys niebieski barwnik byl bardzo drogi i ciezko dostepny (zamierzchle czasy przedsredniowieczne i sredniowieczne). Zatem na niebiesko farbowane rzeczy (i czerwien), byly przydzielone "wazniejszym". A do tego kojarzyly sie z niebem, z ochrona niebianska. Zazwyczaj wyzej ceniono potomkow plci meskiej, a ze smiertelnosc byla wieksza wsrod niemowlat wlasnie tej plci i bardziej chlopcy potrzebowali ochrony niebios, wiec im przydzielono kolor niebieski.
To jeden watek.... i to byla tradyzja nie "zachodnia", ale ogolna... jak najbardziej slowianska rowniez.
A rozowe.... to wlasnie byl wymysl bodajze rzymski.... ubieralo sie chlopcow w rozowosci, zeby zmylic... Takie male oszustwo, zeby odpedzac zle bostwa... od slabszych chlopcow.... Jakos trzeba bylo przechytrzac, skoro ewidentnie wolely zabierac chlopaszkow.
A teraz powrot do korzeni i przeniesienie niejako doroslej kolorystyki na malenstwa. Wyobrazacie sobie doroslych facetow w rozu?? Wiec dlatego rowniez mali chlopcy raczej w niebieskim.
Na szczescie jest jeszcze cala gama neutralnych kolorkow (bialy, zolty, zielony etc.)
 
A Misia, bo ja tak z zamilowania siedze w czasach niemalze prehistorycznych ;-)
Zwyczaje i wierzenia poganskie (ja wole nazywac przedchrzescijanskie) ludow slowianskich :-) Tak mnie cos naszlo kiedys i trzyma ;-)
 
Kira przeczytałam z ciekawością i jestem z Misią różowy to kolor zdecydowanie dla dziewczynki, niebieski zresztą też ;D wiec ja kupuje ciuszki
w obu kolorach z przewagą tego pierwszego!
 
ja to dziewczyny slyszalam od cioci ,ze rozowe dla chlopca , a niebieskie dla dziewczynki , bo tak ubrani byli pan jezus w czerwonym ,a maryja w niebieskim,ale ja dla mojego synka i tak kupowalam niebieskie ,gdzie dla chlopca roz ,ale tak ciocie to do siebie maja
 
reklama
Ja też słyszałam to co pisała blond. Ale w koło wszyscy mówia, że niebieski dla chłopaka. Zresztą nie wyobrażam sobie Matiego w różowej bluzie. Co innego dziewczynka. Chociaz za tym kolorkiem nie przepadam (ale ostatnio jakoś mnie nawet nie odrzuca - ciekawe czy to przez Igę? ;))
 
Do góry