reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zagadki grudniówek

No to czekam na pytanko :)

Domyslam sie, ze arsenal i chelsea znałaś i moze tottenham :)
Ja przynajmniej te trzy znalam, a 4 akurat nie :p
Ale za to znałam Everton i West Ham :) Reszty też nie znałam, ale na okoliczność wymyślenia pytania, sie dowiedziłam :)
 
reklama
Więc pytanko jest z dziedziny ...historia sztuki... i religia

Wsztuce średniowiecza przede wszystkim popularne stało się przedstawianie czterech postaci z pisma świetego pod inną postacią niż ludzką. Kim są te cztery osoby, pod jakimi postaciami je przedstawiano i ewentualnie dlaczego ale to już dodatkowa i nie wymagana część pytania ponieważ może się okazać trudna... tak samo miło będzie jak ktoś poda gdzie można przykładowo takie przedstawienie zobaczyć ale też nie jest to chyba proste więc też nie jest to konieczne.


Trudno mi powiedzieć z mojego punktu widzenia czy to trudne pytanie ale wiele katolików nie ma o tym zielonego pojęcia a powinno chyba ;)

heheheeh to sobie pytanko zadałam-ja ortodoks religijny..... ;)
 
Ketsa, czy chodzi Ci o 4 ewangelistów?
Ich symbole to:
sw Marek - lew
sw. Łukasz - wół
św Jan - orzeł
św Mateusz - i tu miałam klopot i sie posiłkowałam netem - znalazłam, ze orzeł

A gdzie ich można takich zobaczyć - na ambonach w kościolach
ale dlaczego to już za trudne...
 
Hanka no to wychodzi że i Jan i Mateusz to orzeł........

skoro nie było trudne to proszę o więcej wyjaśnień ....tzn. dlaczego akurat taka symbolika....

no i nie chodziło mi o ambony bo to zbyt oczywista odpowiedz :p...ale bardziej o konkretne zabytki i i konkrtne dzieła

czepiam sie bo myśle że warto taką rzecz wiedzieć ;)
 
sorki, zakrecilam sie - Mateusz to anioł

nad resztą będę sie głowić...

i jak najbardziej masz rację, ze watro to wiedzieć (przede wszystkim ci, co z kościola nie wychodza powinni, ale to juz inny temacik...)
 

Hanka otóż to więc już zasadniczą częś pytania masz za sobą to teraz z górki żeby uzupełnić wiedze.....i myśl nad pytaniem
 
no to drążę temat dalej, przyznam, ze sama się zainteresowałam,, kolejna część odpowiedzi:

Ew. Mateusz - symbol człowieka (anioła) - ponieważ rozpoczyna swoją Ewangelię od opisu narodzenia naszego Zbawiciela i dokładnej Jego genealogii (rodowód Jezusa).

Ew. Marek - symbol lwa - gdyż rozpoczyna swoją relację od opisu pobytu św. Jana Chrzciciela na pustyni.

Ew. Łukasz - symbol wołu - pierwszy rozdział jego Ewangelii opisuje starotesta-mentową służbę w świątyni, a wół był zwierzęciem ofiarnym.

Ew. Jan - symbol orła - gdyż Jan podobny jest do orła, który wysoko wznosi się w górę, jego tekst jest najbardziej „duchowy”
 
reklama
Haniu dokładnie ...i to co napisała Wańdzia o cnotach też ma przełożenie na tą symbolikę i tzw. symbololodzy doszukują się więcej znaczeń tej symboliki ale to już na prawde wnikliwe studia nad tą problematyką ;)

A tak nawiasem mówiąc jest wiele takich ciekawych niby drobiazgów które tworzą tradycje , historie, symbolike chrześcijaństwa o których nikt nigdy np. w szkole czy na religii nie mówił a są to na prawde pasjonujące rzeczy .......ale niestety taka nasza instytucja kościelna..... że nie wiemy tak na prawde nic
(np. skąd się wzieły wszystkie czapki biskupie czy papieskie dlaczego mają taki a nie inny kształt jak takie pierdółki -isygnia, czy inne przedmioty obrzędowe się nazywaja i skąd i po co się wzieły...to wszystko nie jest kwestią przypadku)


No ale się rozpisałam.... ale może kiedyś właśnie tego się dowiemy zadając sobie też pytania z tej dziedziny ;)
 
Do góry