Jeżeli chodzi o pierwszą część twojej wypowiedzi, to powiem tyle, owszem można podać tabletkę jeżeli robi się tylko badanie TSH, ale karygodne jest jeżeli wykonywane jest badanie FT4 i FT3 a to badanie powinno się wykonywać za każdym razem, gdyż tylko kompletne badania dają obraz pracy tarczycy
a już tłumaczenie, że trzeba podać hormon "bo chodzi nam o uzyskanie wyniku czy podawana dawka leku wystarcza do utrzymania odpowiedniego poziomu hormonów." jest absolutnie nieprawdziwe, tak, wiem jest mnóstwo niedouczonych lekarzy , którzy lubią eksperymentować,
a tak na marginesie wystarczy trochę poszperać w artykułach źródłowych by wiedzieć, dlaczego powinno się badania wykonywać przed podaniem tabletki.
co do drugiej części dotyczącej pobrania krwi to powiem tylko tyle a właściwie przytoczę:
"
Hormon tyreotropowy (TSH)
Hormon tyreotropowy jest wydzielany przez przysadkę mózgową. Działa na gruczoł tarczowy (tarczycę), pobudzający go do produkcji hormonów: tyroksyny oraz trójjodotyroniny.
Kiedy wykonujemy?
1. Podejrzenie zaburzeń funkcji tarczycy.
2. Biegunka, zaburzenia rytmu serca (uczucie kołatania, nierównego bicia serca), zmniejszenie masy ciała mimo dobrego apetytu, niepokój, pobudzenie, podenerwowanie.
3. Zaparcia, spowolnienie, obrzęki, zwiększenie masy ciała, osłabienie, zmiany skórne, rozdwajanie się paznokci i włosów.
4. Badanie przesiewowe u noworodków.
5. Monitorowanie terapii hormonami tarczycy.
6. Diagnostyka niepłodności u kobiet.
Materiał do badania: surowica.
Przygotowanie do badania: na czczo (co najmniej 8 godzin).
Przebieg badania: jednorazowe pobranie krwi z żyły łokciowej.
Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień.
Norma: 0,32-5,0 mU/l.
Uwagi: W pierwotnej niedoczynności tarczycy, kiedy dochodzi do uszkodzenia tkanki gruczołu tarczowego, stężenie TSH ulega podwyższeniu. W przypadku pierwotnej nadczynności tarczycy stężenie TSH ulega obniżeniu.