reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

uprawnienia rodziców po poronieniu/ urodzeniu martwego dziecka

UDAŁO SIĘ!!!
ciągłe chodzenie, dzwonienie, rozmowy, pisma... ale w końcu się udało.
Wczoraj z USC odebrałam akt urodzenia martwego dziecka - ponad miesiąc od porodu/zabiegu.
Nastąpiło to w 12 tyg. mojej ciąży a moje maleństwo zmarło w ok 8 tyg. mojej ciąży. Nie można było określić płci, ale dzięki Wam wiedziałam jak to wszystko załatwić - dziękuję.
Jeśli ktoś z Was będzie miał pytania, to z przyjemnością pomogę, powiem jak napisać pismo, prześlę taki wzór na maila itd.
Wy na forum bardzo mi pomogliście przejść to wszystko i zrozumieć, pogodzić się z tym... 13X13 jesteś wielka, dziękuję
 
reklama
kika2 a nie moglabys tutaj na forum wpisac taki wzor pisma? byloby lepiej szczegolnie dla dziewczyn ktore tu dopiero pojawią za parę lat, bo moze byc tak ze ty juz na forum nie bedziesz wpadac lub zmienisz maila itd. nie wiem tak chyba byloby latwiej dla tych dziewczyn ktore dopiero tu się pojawią a niestety wiele kobiet jeszcze czeka ta trauma :-(
 
Szpital oprócz naszych rozmów, spotkań i telefonów otrzymał 3 pisma i to ostatnie dopiero poskutkowało. Wpisuję wszystkie.
podaję w takiej formie, ponieważ nie mogę dołączyć jako plik word.

Łódź, dn. 12.07.2010r.
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki

Klinika ...

Przypomnienie o obowiązku zgłoszenia urodzenia dziecka

Uprzejmie prosimy o zgłoszenie we właściwym Urzędzie Stanu Cywilnego urodzenia przeze mnie
w Waszej Klinice martwego dziecka, oraz wystawienia pisemnego zgłoszenia urodzenia martwego dziecka
i wydania karty zgonu. Urodzenie nastąpiło dnia 02.07.2010r., poprzez wywołanie porodu, a następnie wyłyżeczkowanie jamy macicy.
UZASADNIENIE:
Zgodnie z art. 39 ust. 2. ustawy z 29 września 1986 roku – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 1986 roku Nr 36, poz. 180 z późn. zmianami), jeżeli urodzenie dziecka nastąpiło w zakładzie opieki zdrowotnej, do zgłoszenia urodzenia dziecka obowiązany jest zakład opieki zdrowotnej. Zgodnie z art. 38 ust. 2 wymienionej wyżej ustawy jeżeli dziecko urodziło się martwe, zgłoszenie takiego zdarzenia powinno nastąpić w ciągu 3 dni. Szczegółowe zasady zgłoszenia określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2005 r. w sprawie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka (Dz. U. z roku 2005 Nr 27, poz. 232).
Informujemy, że zgłoszenie przez Was urodzenia przeze mnie martwego dziecka jest konieczne do sporządzenia aktu urodzenia dziecka, a to z kolei jest niezbędne do ubiegania się o urlop macierzyński. (Zgodnie
z kodeksem pracy, art. 180. w przypadku urodzenia martwego dziecka (rozróżnienie na poronienie
i urodzenie martwe stosowane jest tylko w dokumentacji medycznej, w tym przypadku mowa o martwym urodzeniu niezależnie od wieku ciąży) należy się urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni.) Równocześnie informujemy, że w tym wypadku nie sporządza się aktu zgonu, tylko w rubryce Uwagi aktu urodzenia wpisuje się adnotację, że dziecko urodziło się martwe.

Zgodnie z przepisami rodzice mają prawo do rejestracji dziecka w USC. Bez względu na fakt, w którym tygodniu ciąży doszło do śmierci dziecka, szpital jest zobowiązany wydać pisemne zgłoszenie urodzenia (niezbędne do sporządzenia aktu urodzenia, w tym wypadku z adnotacją „urodzenie martwe”) Szpital w takiej sytuacji zobowiązany jest do wystawienia pisemnego zgłoszenia urodzenia martwego dziecka oraz wydania Karty Zgonu. Dokumenty te przysługują każdemu dziecku (medycznie płodowi, zarodkowi) bez względu na czas zakończenia ciąży. W USC otrzymuje się wówczas skrócony akt urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe.

Z poważaniem
 
Ostatnia edycja:
Łódź, dn. 21.07.2010r.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki

Przypomnienie o obowiązku zgłoszenia urodzenia dziecka

Uprzejmie prosimy o zgłoszenie we właściwym Urzędzie Stanu Cywilnego urodzenia przeze mnie
w Waszej Klinice martwego dziecka, oraz wystawienia pisemnego zgłoszenia urodzenia martwego dziecka. Urodzenie nastąpiło dnia 02.07.2010r., poprzez wywołanie porodu, a następnie wyłyżeczkowanie jamy macicy.

UZASADNIENIE:
Zgodnie z art. 39 ust. 2. ustawy z 29 września 1986 roku – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 1986 roku Nr 36, poz. 180 z późn. zmianami), jeżeli urodzenie dziecka nastąpiło w zakładzie opieki zdrowotnej, do zgłoszenia urodzenia dziecka obowiązany jest zakład opieki zdrowotnej. Zgodnie z art. 38 ust. 2 wymienionej wyżej ustawy jeżeli dziecko urodziło się martwe, zgłoszenie takiego zdarzenia powinno nastąpić w ciągu 3 dni. Szczegółowe zasady zgłoszenia określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2005 r. w sprawie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka (Dz. U. z roku 2005 Nr 27, poz. 232).
Informujemy, że zgłoszenie przez Was urodzenia przeze mnie martwego dziecka jest konieczne do sporządzenia aktu urodzenia dziecka, a to z kolei jest niezbędne do ubiegania się o urlop macierzyński. (Zgodnie z kodeksem pracy, art. 180. w przypadku urodzenia martwego dziecka (rozróżnienie na poronienie
i urodzenie martwe stosowane jest tylko w dokumentacji medycznej, w tym przypadku mowa o martwym urodzeniu niezależnie od wieku ciąży) należy się urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni

Zgodnie z przepisami rodzice mają prawo do rejestracji dziecka w USC. Bez względu na fakt, w którym tygodniu ciąży doszło do śmierci dziecka, szpital jest zobowiązany wydać pisemne zgłoszenie urodzenia (niezbędne do sporządzenia aktu urodzenia, w tym wypadku z adnotacją „urodzenie martwe”) Szpital w takiej sytuacji zobowiązany jest do wystawienia pisemnego zgłoszenia urodzenia martwego dziecka. Dokumenty te przysługują każdemu dziecku (medycznie płodowi, zarodkowi) bez względu na czas zakończenia ciąży.
Zdajemy sobie sprawę, iż mogą wystąpić obiektywne trudności z ustaleniem płci dziecka. Pragniemy się w tym miejscu powołać na odpowiedź Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Ministerstwa Zdrowia na pytanie Biura Praw Pacjenta przy ministrze Zdrowia w tej kwestii. Odpowiedź ta informuje, iż w takich przypadkach dopuszczalne jest stosowanie „uprawdopodobnienia płci” które to opiera się na odczuciach matki. Zastosowanie takiej metody wydaje się jedynym możliwym sposobem rozwiązania przedmiotowej kwestii.
W związku z powyższym prosimy o wpisanie w pisemnym zgłoszeniu urodzenia płci żeńskiej urodzonego dziecka.


Z poważaniem
 
Łódź, dn. 26 07 2010r.


Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
Klinika...

Szanowni Państwo,

W związku z Państwa odpowiedzią z dnia 16 07 2010r. na nasze pismo z dnia 15 07 2010r. w sprawie pisemnego zgłoszenia urodzenia naszego dziecka uprzejmie informujemy, iż rzeczona kwestia była przedmiotem oficjalnego stanowiska Ministerstwa Zdrowia wyrażona przez Departament Prawny (pisma z dnia 8 czerwca br. znak.: MZ-PR-024-6271-2/IT/06) zgodnie,
z którym „brak jest podstaw prawnych do odmowy wypełnienia pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka".

Jednocześnie, Biuro Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia wystosowało pytanie do Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Ministerstwa Zdrowia o kwestie sposobu wypełniania rzeczonego dokumentu w sytuacji, gdy są obiektywne trudności z ustaleniem płci. W odpowiedzi otrzymaliśmy informacje, iż w takich sytuacjach dopuszczalne jest stosowanie „uprawdopodobnienie płci", które to opiera się na odczuciach matki.
Zastosowanie takiej metody wydaje się jedynym możliwym sposobem rozwiązania przedmiotowej kwestii szczególnie w kontekście legalnej definicji zwłok ludzkich zgodnie, z którą za zwłoki uważa się ciała osób zmarłych i dzieci martwo urodzonych, bez względu na czas trwania ciąży (§ 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 roku w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi Dz. U. z 2001 r. Nr 153, póz. 1783 z zm.).
W związku z powyższym prosimy o ponowne wysłanie do USC Łódź Górna prawidłowo wypełnionego druku pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka z adnotacją o żeńskiej płci urodzonego dziecka.


Z poważaniem
 
mam nadzieję, że to pomoże...
wiem, że nic nie jest w stanie ugasić bólu po takiej stracie, wiem bo sama przez to przechodzę zadając sobie wciąż pytanie dlaczego mnie to spotkało... ale wiem też, że należy walczyć o swoje prawa, by w ten sposób chociaż troszę "zapomnieć" i być z innymi - tak jak ja z Wami - bo to pomaga
 
Witam
Kika2 wielkie wyrazy współczucia a zarazem wielkie gratulację, że Ci się udało w CZMP. Przeżyłam to w listopadzie i niestety nie przebrnełam tych wszystkich procedur. Jeszcze raz wielkie gratulacje.
 
Witam! Dziewczyny jestem w podobnej sytuacji....poroniłam samoistnie w 6 tyg ciąży w domu, dokładnie 1.08. Lekarz stwierdził że lepiej nie jechać do szpitala bo wszystko się samo oczyści. Czytałam o mojej sytuacji prawnej, co mi sie należy itd. Byłam u lekarza żeby wydał mi stosowny dokument świadczący o tym że urodziłam martwe dziecko, to mnie wyśmiał i że on nie wie o jaki dokument mi chodzi. Podjechałam do szpitala wydali mi pusty dokument i że mam z tym zgłosić się ponownie do lekarza który musi mi to wypełnić. Więc jadę jutro i napewno znowu usłyszę to samo: jak można ustalic płeć w 6 tyg ciąży itp. i że idioty z niego robią. Cóż spróbuje, ale już nie mam na to siły. 3mcie kciuki...może się uda.
Mama Benjamina ur. 29.03.2001
Mama Aniołka Olka
[*]ur.1.08.2010

"Najbardziej gorzka prawda w dzisiejszym smutku to pamięć o wczorajszej radości"
 
samemu się tego nie załatwi, nie przebrnie przez bezdusznych lekarzy...
u mnie 3/4 spraw pozałatwiał mąż...
mam nadzieję, że te pisma w czymś Wam pomogą - a lekarze muszą odpowiedzieć na takie pismo i mają na to 14 dni.
Czasami może też warto iść z tym do prawnika i niech on wystosuje pisno...
 
reklama
No i w końcu mam akt urodzenia mojej fasolki...po wielkiej batalii z lekarzem, który tak krzyczał że musi wypisać taki dokument, że nie sposób opisać bo nie mam na to siły. Serdecznie dziękuję 13x13 za wsparcie i Wam wszystkim za to co tu przeczytałam i co było mi bardzo pomocne. Pozdrawiam!
 
Do góry