reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Upadłość / likwidacja firmy

P

pooola

Gość
Hej,

Chciałam zapytać o czysto hipotetyczną sytuację - wyobraźmy sobie, przebywam obecnie na L4 ciążowym, rozwiązanie planowane koniec listopada.
Załóżmy, że mój pracodawca ogłasza upadłość - co w takim razie z wypłatami na L4 oraz po porodzie? Czy przejmuje to ZUS w takiej wysokości jak dotychczas?

Co z urlopem macierzyńskim i rodzicielskim? Czy nadal przysługuje mi 52 tygodnie urlopu? Czy tutaj wygląda to inaczej?

Dzięki z góry za odpowiedzi!
 
reklama
Hej,

Chciałam zapytać o czysto hipotetyczną sytuację - wyobraźmy sobie, przebywam obecnie na L4 ciążowym, rozwiązanie planowane koniec listopada.
Załóżmy, że mój pracodawca ogłasza upadłość - co w takim razie z wypłatami na L4 oraz po porodzie? Czy przejmuje to ZUS w takiej wysokości jak dotychczas?

Co z urlopem macierzyńskim i rodzicielskim? Czy nadal przysługuje mi 52 tygodnie urlopu? Czy tutaj wygląda to inaczej?

Dzięki z góry za odpowiedzi!
Nie będzie przysługiwał ci urlop, bo ustanie stosunek pracy. Nadal będziesz miała prawo do wypłaty zasiłku chorobowego, a po porodzie zasiłku macierzyńskiego - za te wypłaty odpowiada ZUS. Wysokość zasiłków zostanie wyliczona na podstawie twoich zarobków sprzed L4, zatem w praktyce nie powinnaś odczuć zmiany.
 
A przez jaką ilość czasu otrzymywałaby zasiłek macierzyński? Tych 52 tygodni? Czy nawet jak upadłość będzie miała miejsce jeszcze przed porodem to po porodzie wciąż przysługuje mi zasiłek macierzyński?
Tak samo jeśli nastąpi już po porodzie?

Czy w każdej hipotetyczne sytuacji mogę być spokojna o środki do życia?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
A przez jaką ilość czasu otrzymywałaby zasiłek macierzyński? Tych 52 tygodni? Czy nawet jak upadłość będzie miała miejsce jeszcze przed porodem to po porodzie wciąż przysługuje mi zasiłek macierzyński?
Tak samo jeśli nastąpi już po porodzie?

Czy w każdej hipotetyczne sytuacji mogę być spokojna o środki do życia?
Tak, wg mnie będziesz miała prawo do wszystkich świadczeń na takich samych zasadach, jak gdybyś była nadal pracownicą.

Tylko pamiętaj, że sama upadłość nie oznacza automatycznie rozwiązania stosunku pracy. Pracodawca musi ci wręczyć wypowiedzenie oraz sporządzić świadectwo pracy.

Jeśli upadłość nastąpi już po porodzie, to dla ciebie oznacza tylko tyle, że do momentu wypowiedzenia umowy będziesz na urlopie macierzynskim/rodzicielskim, a od momentu wypowiedzenia umowy utracisz prawo do urlopu - ale nie zasiłku, bo ten będzie nadal wypłacany.

Z życiowej i zawodowej praktyki podpowiem ci jedną rzecz. Nie znam twojej sytuacji finansowej, ale miej trochę oszczędności. W takich sytuacjach, kiedy zus musi wydać jakieś decyzje, przejąć obowiązek wypłaty, zdarzają się opóźnienia w wypłatach i to się dzieje nagminnie. Miej więc pewność, że w czasie jak zus będzie obrabiać papiery, to ty będziesz miała środki do życia. Bo zus potem wszystko spłaca, jasne... Ale nie zawsze to wszystko się dzieje płynnie.
 
Jasne jasne, mam oszczędności :)To jest tylko hipotetyczna sytuacja, nie sądzę żeby sytuacja w firmie aż tak się pogorszyła, żeby doszło do takich kroków, poza tym to jest światowa firma, więc myślę, że jak zamkną tylko polski oddział, wciąż będę zatrudniona - tak to rozumiem co czytam w internecie.
 
Jasne jasne, mam oszczędności :)To jest tylko hipotetyczna sytuacja, nie sądzę żeby sytuacja w firmie aż tak się pogorszyła, żeby doszło do takich kroków, poza tym to jest światowa firma, więc myślę, że jak zamkną tylko polski oddział, wciąż będę zatrudniona - tak to rozumiem co czytam w internecie.
Jak pracujesz w polskim oddziale, który zamkna, to nie będziesz zatrudniona. Bo jak?
 
reklama
Do góry