reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Świadczenia, zasiłki, L4 , urlop macierzyński i wychowaczy

kiedy poszlyscie na zwolnienie

  • I trymestr - do 12 tygodnia

    Głosów: 124 43,5%
  • II trymestr - 13-27 tydzien

    Głosów: 87 30,5%
  • III trymestr - po 27 tygodniu

    Głosów: 74 26,0%

  • Wszystkich głosujących
    285
daizee też czytałam o tym, że mogą jakoś obniżyć kwotę chorobowego jeśli przed zajsciem w ciąże byłaś na L4 z powodu jakiejś innej choroby. I myslalam, że własnie mnie tak "potraktowali" bo za drugi i trzeci miesiąc ZUS wypłacił mi mniej kasy niż powinien. Z tym, że w połowie 4 miesiąca dostałam jak to nazwali "wyrównanie". Być może Tobie też tak jakoś naliczają.
Żeby obliczyć ile powinnaś dostać musisz od kwoty wynagrodzenia brutto odjąć 18,71% składki na ubezpieczenie i jeszcze raz odjąć 19% podatku.
Acha.. i zwróć uwage czy dostałaś kaske za cały miesiąc czy np. tylko za dni przypadające na dany miesiąc.
 
reklama
witam
wiem ze gdzies to było na forum ale nie mogę znaleść nic co mnie interesuje.
Mianowicie chodzi o to ze w lutym zaczęłam pierwsza prace ( okres próbny 3 miesiące) po miesiącu okazało sie ze jestem w ciązy i musiałam isc na zwolnienie lekarskie i do dzis jestem na nim. Umowe przedłuzono mi do porodu czyli do pażdziernika a potem co??? Przed podjęciem pracy miałam pół roczny staz.
Jakie świadczenia bede mi sie należec po porodzie??? Bo pare groszy zawsze sie przyda przy dziecku .
POMOCY moze któraś z mam bedzie wiedziała :-D



Zasiłek macierzynski bedzie mi przysługiwał przez 3 miesiące po porodzie ?????
 
Według mnie przysługuje Ci zasilek macieżyński bo będziesz miała przez rok opłacane składki ZUS.
Jeżeli jednak nie a i tak po urodzeni malucha skończy ci się umowa idz do urzędu pracy i zarejestruj się jako bezrobotna. Tam dostaniesz urlop macieżyński i może nawet zasiłek dla bezrobotnych. Wiem że żeby dostać zasiłek trzeba przepracować 12 miesięcy w ciągu ostatnich 18 miesięcy ( mi brakło 2 miesiące :-()
Wybierz się do UP bo ostatnio zmieniali coś a nie wiem co dokładnie. Tam ci wszytko powiedzą, a lepiej być na bierząco niż potem tak jak ja stracić odatkowe 500 zł miesięcznie przez pół roku
 
Powiem ci że sama się zastanawiałam i wciąż się dowiaduję co nie co.... mam podobą sytuację, dostałam pracę 8 kwietnia, 22 dowiaduję się o ciaży, okres próbny do 31 maja.
Miałam nic nie mówić pracodawcy ale 7 maja musiałąm iść do szpitala i się wydało, dostałam zwolnienie od lekarza z pracy, mam przedłużoną umowę do czasu porodu ale co dalej... więc...
- becikowe
- zasiłek z opieki dla samotnej matki bo dochody nie beda mi przekraczać 590zl na osobę....
- ponoć coś z ubezpeiczenia osobistego dają

a o UP nie słyszałam i przyznam się że zamierzam to wybadać....

Niestety jak się okazuje posiadanie dziecka z chłopakiem jeszcze nie w małżeństwie bardziej się opłaca.... tym bardziej, że na powrót do pracy nie mam co liczyć a dziecko to skarbonka, słodka i kochana ale zawsze.... wydatki i wydatki.
 
cholera co za lekarze....
Ja trafiłam chyba na anioła, starszy Pan, na wózku inwalidzkim ale wesoły i radosny jak mało kto.
Jak usłyszał o moich chorobach nerki + nadciśnienie, praca tak samo call center, od razu kazał się z pracą pożegnać i relaksować.... fakt, w domu można czasami zwariować ale wtedy głaszczę brzuszek i rozmawiam z moją dzidzią i wszystko jest OK :)
 
moja koleżanka z pracy musiała się przyznać bo okres próbny kończył jej się w 6 msc i i tak byłoby już widać.. dostała przedłużenie umowy do końca ciąży a później zasiłek wychowawczy wypłacał jej zus.. dokładnie taką kwotę ile zarabiała w pracy.. i dokładnie tak długo co powinen trwac taki zasiłek
 
Miałaś chyba na myśli zasiłek macierzyński a nie wychowawczy!!??
I macierzyński zawsze jest płatny 100%.
 
daizee też czytałam o tym, że mogą jakoś obniżyć kwotę chorobowego jeśli przed zajsciem w ciąże byłaś na L4 z powodu jakiejś innej choroby. I myslalam, że własnie mnie tak "potraktowali" bo za drugi i trzeci miesiąc ZUS wypłacił mi mniej kasy niż powinien. Z tym, że w połowie 4 miesiąca dostałam jak to nazwali "wyrównanie". Być może Tobie też tak jakoś naliczają.
Żeby obliczyć ile powinnaś dostać musisz od kwoty wynagrodzenia brutto odjąć 18,71% składki na ubezpieczenie i jeszcze raz odjąć 19% podatku.
Acha.. i zwróć uwage czy dostałaś kaske za cały miesiąc czy np. tylko za dni przypadające na dany miesiąc.
tak chyba właśnie było, bo ostatnio dostałam pismo z ZUSu i moja firma też. gadałam z księgową - bałagan mają niesamowity w tym zusie. okazało się, że musi wypełnić jeszcze raz druk Z3, bo źle mi wyliczyła (właśnie ze względu na wcześniejsze chorobowe). cały dowcip polega na tym, że była osobiście i razem z babą z ZUSu to wyliczały, a teraz koretkę musi zrobić. mam nadzieję, że wyjdzie na plus dla mnie. a kasę dostaję za 28dni, bo zawsze na tyle dostaję zwolnienie od gina.
 
reklama
Mam podobną sytuację. Umowa o prace konczy mi się we wrzesniu a poród mam w październiku. I tez się zastanawiam jak to bedzię. Czy pracodawca musi umowe przedłuzyć tylko do porodu? Nie moze np. na rok? i czy w razie jak przedłuży tylko do porodu to czy urlop macierzyński nadal jest ciągłoscia pracy? Do tej pory mam juz przepracowane 7 lat.
 
Do góry