reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy

Kochane zbliżaja sie świeta Bozego Narodzenia podzielcie sie swoimi przepisami -chodzi mi o te tradycyjne być moze takie które przechodzą z pokolenia na pokolenie Dla mnie to okres radości i zadumy (rocznica śmierci mojego taty i chociaz zawsze w wigilie płacze i te świeta straciły urok to mam dzieci i dbam aby tradycje im przekazywac)



to ja bede pierwsza i pokaze Wam swoja pierwsza żywą choinke nigdy w pl nie było nas stac zeby była żywa cieszyłam sie jak dziecko kiedy mój mąż zabrał mnie do szkółki :)


kliknij na zdjecie powiekszy sie :)
 
Ostatnia edycja:
reklama
Muszę wyciągnąć od mamy przepis na moją ulubioną rybną zupę - zawsze tylko byłam pomocnikiem w jej wykonaniu więc nie do końca wiem co się tam robi, oprócz tego że jest bardzo pracochłonna i warta każdej poświęconej minuty. Pycha.
A co do innych przygotowań: zaczęłam suszyć papryczki chilli oraz plasterki pomarańczy - lubię nimi obwieszać choinkę...
 
Potrawy wigilijne

Oplatek,
Zupa grzybowa (bez smietany) z lazankami,
Zupa barszcz czerwony z uszkami (uszka z miesem),
Pierogi z kapusta i grzybami (najpierw ugotowane potem podsmazone na patelni),
Makowka (mak z chalka i mleko - pycha caly rok na to czekam :tak:jak ktos bedzie chccial to podam przepis),
Kluski z makiem (tradycja u meza w rodzinie gruby makaron i mak jak do mojej makowki),
Rybka smazona. Zazwyczaj sa to filety bo oboje nie przepadamy za karpiem,
Ryba po grcku,
Pare rodzai sledzi,
Chleb,
kompot z suszonych sliwek (zepomnialam wczesniej dodac ;-) )
Jakies dobre czerwone winko.
Ciasto zazwyczaj sernik z bakaliami :-)

A na drugi i trzeci dzien swiat jest jeszcze:
Bigos,
Salatka jarzynowa,
I jeszcze jakies 2 inne salatki wedle uznania ;-)Nie wiem jakie zrobie wtym roku. Cos glowy do wymyslania nie mam ;-)
No i miecho. W tym roku mam zamiar upiec nozki z kurczaczka i chcialabym zrobic kurczaka nadziewaniego farszem, ale jeszcze nigdy nie robilam i troche boje sie do tego zabrac ;-) (dopisuje bo tez wczoraj zapomnialam dodac ;-) skleroza ;-P )
Owoce,
Slodycze.

To by bylo chyba na tyle ;-)
 
Ostatnia edycja:
U nas na Wigilię serwuje się następujące potrawy (razem z mężem i synkiem spędzamy Wigilię z moimi rodzicami i braćmi):
- zupa grzybowa (nie zabielana) z ziemniakami
- barszcz czerwony z uszkami z kapustą i grzybami (u nas nie je się mięsa w Wigilię)
- pierogi z kapustą i grzybami
- kapusta z grochem
- smażone filety z ryby (my też nie jemy karpia :tak:)
- kluski z makiem
- śledzie pod różną postacią
- kompot z suszonych śliwek lub z suszonych owoców (u nas nie pije się alkoholu w Wigilię)
- różne rodzaje ciast

Na drugi dzień Świąt to już różnie - menu się zmienia, ale zawsze jest sałatka jarzynowa (moja mama robi przepyszną) :-) i różne ciasta.
 
U mnie Nanya prawie tak samo jak u Ciebie ,tylko ze ciasto jemy dopiero po pasterce,znaczy sie ja bo maz ma troszke inne obyczaje ,oni jedza mieso i ciasto juz w wigillie i maja bialy barszcz z jajkiem zamiast czerwonego jak my.My co roku sie zmieniamy ,raz idziemy do mojej siostry raz do meza a za rok czas na mnie...
 
My z mężem wigilię spędzamy z moimi rodzicami i bratem.
Tradycyjnie podaje się u nas:

dwa rodzaje śledzi
smażonego karpia (nie lubię, ale moja mama jest fanką, wiec zazwyczaj zjadam tylko symbolicznie)
drugą smażoną rybę ale to już rożne gatunki zależy jaka fantazja kupującego ;-)
zupę grzybową z prawdziwków z łazankami
barszcz z uszkami
pierogi z kapusta i grzybami
groch z kapustą
kompot z suszu
makowiec, piernik, owoce i bakalie (dla każdego coś dobrego)

Uff dużo tego ale tradycja to tradycja trzeba każdej potrawy spróbować;-)
 
dziewczyny, a czy macie sprawdzony przepis na kruchy spód do ciasta, spód na serniczki z foremek?
 
Juz ci pisze ;-)

Kruche ciasto

Skladniki:
3 zoltka,
3 szklanki maki,
1,5 lyzeczki proszku do pieczenia,
25dkg margaryny
1 szklanka cukru.

Zoltka utrzec z cukrem nastepnie dodac reszte skladnikow, wyrobic ciasto az bedzie odchodzilo od reki (tylko nie za dlugo bo potem bedzie twarde) i wylozyc na blache.


Kruche ciasto

Skladniki:
20dkg masla,
4,5 szklanki maki,
5 lyzek kwasnej smietany,
3 lyzeczki proszku do pieczenia,
20dkg cukru pudru,
4 zoltka.

Ciasto zagniesc i podzielic na dwie czesci.


Smacznego

 
reklama
Do góry