NaProTechnology (Natural Procreative Technology) – technologia naturalnej prokreacji to metoda leczenia niepłodności i chorób kobiecych (zachowawcza i chirurgiczna), oparta na osiągnięciach medycyny współczesnej, będąca katolicką odpowiedzią na medycynę reprodukcyjną i techniki wspomaganego rozrodu. Naprotechnologia powstała ponad 30 lat temu jako konkretna odpowiedź prof. Thomasa W. Hilgersa z Omaha w USA na encyklikę "Humanae vitae" papieża Pawła VI.
Jako pierwszy tę inicjatywę zaakceptował, przyjął oraz wspierał duchowo i materialnie Jan Paweł II. Niestety, NaPro jest jeszcze mało znana w Polsce i na świecie, jest obecnie tylko ok. 460 przeszkolonych lekarzy. Tak małe zainteresowanie naprotechnologią wynika m.in. z tego, że odkąd w latach 80. XX wieku pojawiła się możliwość zapłodnienia in vitro, uznano ją za najszybszą i najskuteczniejszą drogę do posiadania dziecka.
Rzekoma skuteczność przysłaniała pozbawianie godności i człowieczeństwa zarodków ludzkich przez traktowanie ich jako materiału biologicznego poddawanego manipulacji. Na postrzeganie kwestii in vitro duży wpływ ma również zysk klinik i firm farmaceutycznych, stąd też nie podnosi się kwestii znacznie niższych kosztów leczenia, skuteczności i bezpieczeństwa NaProTechnology oraz traktowania z godnością zarówno rodziców, jak i poczętego dziecka.
Czym się charakteryzuje?
Naprotechnologia to metoda, która respektuje hormonalny cykl fizjologiczny kobiety. Jest ukierunkowana na określoną diagnostykę i terapię dla konkretnej kobiety, stąd też zasięg NaPro obejmuje zarówno choroby ginekologiczne, zaburzenia cyklu, depresje poporodowe, niepłodność, jak i rozpoznawanie płodności w celu czasowego odsunięcia możliwości poczęcia.
Przy metodzie NaProTechnology bardzo istotne jest, że bez względu na to, co jest diagnozowane, pacjentka (para małżeńska) jest zaangażowana w badanie przez prowadzenie i rejestrację obserwacji cyklu miesięcznego. Już na podstawie tych obserwacji można postawić pierwsze diagnozy.
NaProTechnology wykracza jednak znacznie poza wymiar metod naturalnego planowania rodziny, ponieważ po wstępnych obserwacjach wykwalifikowany lekarz prowadzi kolejne działania laboratoryjne, chirurgiczne oraz leczenie.
W NaPro chodzi więc o przywrócenie zdrowia kobiecie, a nie – jak w technikach wspomaganego rozrodu – zastąpienie naturalnych mechanizmów technologią. Kobieta wyleczona dzięki NaPro może poczynać kolejne dzieci w sposób naturalny, natomiast przy metodach in vitro jest to zawsze działanie jednokrotne. Diagnostyka i terapia obejmuje również mężczyzn. Metoda ta u podstaw ma akceptację godności człowieka jako dziecka Bożego, rodzicielstwa, przekazywania życia i aktu małżeńskiego jako aktu sakramentalnego, a dziecko postrzegane jest jako dar. Jeśli dzięki dokładnej diagnostyce rozpoznanie nie rokuje możliwości poczęcia, zgodnie z nauką Kościoła, proponuje się adopcję.
Skuteczność
Według statystyk przeprowadzonych przez Instytut Papieża Pawła VI w Omaha, dzięki NaPro można pomóc nawet 60-80 procent małżeństw, które zgłaszają się z powodu niepłodności. Efekty leczenia są, oczywiście, zależne od przyczyny i wieku pacjentów.
Natomiast według badań przeprowadzonych w Galway Clinic w Irlandii we wrześniu 2008 r., jest to 52 procent powodzenia. Dr Boyle, który prowadzi Fertilty Care Center i Naprotechnology Practice od 10 lat, może pochwalić się ponad 800 urodzonymi dziećmi. Według badań Instytutu Papieża Pawła VI z 2004 i 2008 r., wskaźnik ciąż w przedziałach czasowych po leczeniu niepłodności naprotechnologią wynosi: do 12 miesięcy – uzyskano 44 procent ciąż, do 24 miesięcy – 62 procent, a w ciągu 48 miesięcy od rozpoczęcia leczenia – 71 procent ciąż. Natomiast według rzetelnych statystyk in vitro ze Stanów Zjednoczonych z 2001 r., w zależności od ośrodka skuteczność wynosi 27-31 procent, przy czym, aby urodziło się jedno dziecko po procedurze zapłodnienia in vitro, ginie kilka zarodków.
NaPro w Polsce
Pod koniec 2008 r. w Lublinie odbył się pierwszy etap szkolenia dla lekarzy i instruktorów zainteresowanych leczeniem metodą NaProTechnology. To pierwszy tego rodzaju kurs w Polsce; wcześniej uczestnicy z Polski wyjeżdżali na szkolenia za granicę. Obecnie w Polsce jest 11 lekarzy w trakcie szkolenia i 21 instruktorów rozpoczynających pracę. Inicjatorem przeniesienia NaProTechnology do Lublina jest dr Maciej Barczentewicz, lekarz specjalista położnik i ginekolog z Lublina, prezes Fundacji „Instytut Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im. Jana Pawła II”. Dzięki niemu również w najbliższej przyszłości powstanie w Lublinie poradnia ginekologiczna z ośrodkiem leczenia niepłodności i ośrodkiem szkoleniowym.
tutaj pelna lista lekarzy :
Naturalne planowanie rodziny - Wirtualna przychodnia "Pro Vita"