SELEN A HASHIMOTO
Selen poprawia funkcję tarczycy i redukuje ilość przeciwciał…
Chorobie Hashimoto często towarzyszą niedobory niezbędnych składników pokarmowych. Szczególne znaczenie przypisuje się selenowi. Dawka selenu 200mcg redukuje ilość przeciwciał przeciwko tarczycy i badania kliniczne wykazały, że w niektórych przypadkach po zastosowaniu selenu przez trzy miesiące ilość przeciwciał zmniejszyła się o połowę…
Selen
W warunkach fizjologicznych jod pochodzący ze spożywanych pokarmów jest utleniany do postaci organicznej i dopiero wtedy może być użyty do produkcji hormonów tarczycy. W procesie utleniania jodu wydzielany jest nadtlenek wodoru. Nadtlenek wodoru jest silnym utleniaczem i odpowiada za oksydatywną destrukcję komórek. Selen jest antyoksydantem i neutralizuje szkodliwą działalność nadtlenku wodoru, a także jest elementem budulcowym w produkcji hormonów tarczycy.
Kiedy spożycie jodu jest wysokie, produkcja nadtlenku wodoru również wzrasta i potrzeba więcej selenu, aby szkodliwą działalność zneutralizować. Przy niedoborze selenu staje się oczywiste, że przyjmowanie wysokich dawek jodu prowadzi do niebezpiecznie wysokiego poziomu nadtlenku wodoru. Bardzo reaktywny nadtlenek wodoru powoduje oksydacyjną destrukcję i stan zapalny w miąższu tarczycy. Ognisko zapalne jest sygnałem do kumulacji białych ciałek krwi (limfocytów), które gromadzą się, żeby uprzątnąć zniszczone komórki.
W trakcie różnicowania limfocytów mała ilość przeciwciał jest produkowana, aby oznakować obumarłe tkanki przeznaczone do oczyszczenia.
Podczas badań na myszach okazało się, że występuje u nich niski poziom przeciwciał anty-TPO, które biorą udział w procesie oczyszczania organizmu. Jeżeli jednak pojawi się dużo komórek uszkodzonych na skutek wzrostu podaży jodu, przy jednoczesnym niedoborze selenu, będzie produkowanych więcej przeciwciał. Prowadzi to do zaburzeń funkcji układu immunologicznego i błędnego rozpoznawania swoich komórek jako obce – zostaje zapoczątkowany proces autoimmunologiczny. Niedobór selenu jest jednym z poznanych czynników wyzwalających Hashimoto.
Więcej jodu----->Więcej H202------>Niedobór selenu/glutationu ----->Duża liczba komórek z oksydacyjną destrukcją---->Proces zapalny i gromadzenie limfocytów---->Duża liczba przeciwciał potrzebnych do oznakowania uszkodzonych komórek---->Zwrot immunologiczny----> Zaburzona rozpoznawalność własnych tkanek (proces autoimmunologiczny).
Według Państwowego Instytutu Zdrowia większość przypadków niedoboru selenu powiązana jest z chorobami przewodu pokarmowego, takimi jak choroba Crohna czy chirurgiczne usunięcie żołądka. Inne wymieniane choroby to celiakia, choroby, którym towarzyszy stan zapalny w jelitach i zaburzenia wchłaniania w jelicie cienkim.
Współistnienie Hashimoto i celiakii zostało potwierdzone w wielu badaniach i uważam, że upośledzona przyswajalność selenu występuje nawet u osób bez pełnoobjawowego przebiegu choroby.
Selen odgrywa ważną rolę w prawidłowej funkcji tarczycy:
1) Katalizuje produkcję aktywnej formy hormonów tarczycy (przemianę T4 do T3)
2) Chroni tarczycę przed destruktywnym działaniem nadtlenku wodoru poprzez tworzenie selenoprotein.
Do innych chorób powiązanych z niedoborem selenu zaliczamy:
• Chorobę Keshana, która występuje u dzieci i charakteryzuje się powiększonym i niewydolnym sercem
• Chorobę Kashin-Becka, spowodowaną niedoborem selenu i jodu, któremu towarzyszą zaburzenia układu kostnego.
• Myxedematous Endemic Cretinism (Wrodzony Zespół Niedoboru Jodu) z towarzyszącym niedorozwojem umysłowym, występuje u dzieci i w
miejscu komórek tarczycy tworzy się tkanka
bliznowata.
UWAGA: Myxoedema (obrzęk śluzowaty) powstaje na skutek gromadzenia się śluzowatej substancji w przestrzeniach międzykomórkowych.
Badania wykazały, że stosowanie selenu zmniejsza toksyczny efekt nadmiaru jodu na tarczycę.
Selen jest śladowym pierwiastkiem, który w połączeniu z białkami tworzy związki o działalności przeciwutleniającej, takie jak peroksydaza glutationowa (ang. glutathione peroxidase). Związki te, zwane selenoproteinami, działają jako antyoksydanty i chronią tarczycę przed destruktywnym działaniem nadtlenku wodoru, powstałego w trakcie przemiany jodu do postaci aktywnej. W procesie chemicznym z nadtlenku wodoru powstaje woda i integralność tkanki tarczycowej zostaje zachowana, co z kolei zapobiega procesom prowadzącym do powstania stanu zapalnego.(Xu)
H2O2 +Peroksydaza Glutationowa --->H2O (woda)
W przypadku nadmiernej podaży jodu dochodzi do relatywnego niedoboru selenu, ponieważ przy niewystarczającej ilości selenu produkcja peroksydazy glutationowej będzie również zmniejszona. XU uważa, że "suplementy selenu zapobiegają niszczeniu TPO, które jest spowodowane nadmierną podażą jodu”.