Świetny pomysł
:-)
http://www.ptd.republika.pl/strony/karmienie.html
Tutaj trochę o nowych zasadach żywienia niemowląt - zmiany od 2007r.:
"Do niedawna kasza manna i kleiki zawierające gluten były na indeksie przez pierwszych 9 miesięcy życia dziecka. Specjaliści od żywienia dzieci ogłaszają zmiany! Warto znać nowe zasady karmienia niemowląt.
Dotychczas, produkty zawierające gluten, np. kaszę mannę zalecano niemowlętom dopiero w 10. miesiącu, a jeśli malec miał skłonność do uczuleń – nawet po pierwszych urodzinach. Uznano bowiem, że im młodsze dziecko, tym wrażliwość na gluten jest większa i skutkiem podania go zbyt wcześnie jest większe ryzyko alergii i ujawnienia choroby zwanej celiakią. Okazało się, że tej ostrożności jest chyba zbyt wiele.
■ Bohater zmian
Gluten to białko występujące w czterech zbożach: pszenicy, jęczmieniu, owsie i życie. Jest więc w wielu produktach, m.in. makaronach, kaszach, pieczywie, ciastach. Kilkadziesiąt lat temu gluten przysparzał wielu zmartwień. Powodował u dzieci ogromną ilość przypadków celiakii (choroby wynikającej z nietolerancji glutenu). Właśnie dlatego wprowadzono zasadę, aby niemowlętom podawać go dopiero w 10. miesiącu. Pomogło. Nie tylko zmalała liczba chorych na celiakię. Zmienił się także przebieg choroby – nie jest tak dramatyczny jak kiedyś. Ale to jedna strona medalu...
■ Nadmierna ostrożność
Po latach problem glutenu podjęto na nowo. Rozpoczęły się kolejne badania. Okazało się, że wprowadzenie glutenu do diety malca nie jest aż tak ryzykowne, jak się wydawało. W dodatku włączenie do jadłospisu kaszy zawierającej gluten w czasie, gdy dziecko jest karmione piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia celiakii. Dostępne aktualnie wyniki badań (wiele z nich wciąż trwa) wskazują, że najlepiej wprowadzać gluten do diety między 4. a 7. miesiącem życia dziecka. Niemal cała Europa zaczęła właśnie tak podawać dzieciom gluten np. we Francji, Holandii, Włoszech i Chorwacji w 6. m. ż., a w Szwecji – nawet już w 5.
■Czas na zmiany
Doświadczenia innych krajów sprawiły, że eksperci w Polsce wprowadzili nowe zalecenia dotyczące żywienia niemowląt. Zmiany te, jak twierdzą, są zgodne z rozwijającą się nauką i sprawiają, że dzieci są mniej zagrożone nietolerancją glutenu. Pełny schemat żywienia niemowląt zamieściliśmy na stronie 16.
■ „Mało”, czyli ile?
Zmiany nie polegają na tym, by półrocznemu bobasowi od razu zaserwować miskę kaszy. Ich celem jest stopniowe, ostrożne przyzwyczajanie organizmu dziecka do glutenu. Specjaliści zalecają, by zaczynać od maleńkich porcji: 2–3 gramów (1/2 łyżeczki!) kaszy manny lub kleiku pszennego dodanego do 100 ml zupy. Taką mieszankę początkowo podajemy raz dziennie.
NOWE ZALECENIA DOTYCZĄCE WPROWADZANIA DO DIETY NIEMOWLĄT PRODUKTÓW ZAWIERAJĄCYCH GLUTEN
■ Dzieci karmione piersią mogą już w 5. miesiącu życia dostawać raz dziennie zupkę z dodatkiem 2–3 g (na 100 ml przecieru jarzynowego) kaszy manny.
■ Menu dzieci karmionych butelką w 6. miesiącu może zawierać niewielką ilość glutenu (j.w.) dodanego do mleka modyfikowanego lub papki z warzyw.
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]
Zmiany zasad żywienia wprowadzili specjaliści po rozważeniu wszystkich „za” i „przeciw”. Ostateczna decyzja należy do ciebie![/FONT] Źródło artykułu: Rodzice 3/2007"
Zasady urozmaicania diety niemowlęcia:
U dzieci karmionych sztucznie, wcześniej (od 5 miesiąca) niż u tych karmionych piersią (od 7 miesiąca) wprowadza się nowe produkty żywieniowe.
- każdy nowy produkt wprowadzać należy w odpowiednim dla danego produktu wieku dziecka (według poniższego schematu)
- nowe produkty wprowadza się zawsze pojedynczo (z kilkudniowymi odstępami), tak aby wychwycić nieprawidłowe reakcje pokarmowe (biegunka, zaparcie, ulewania, wymioty, ból brzuszka, wysypka, rumień, katar)
- jeżeli określony produkt dziecku nie smakuje, nie należy go zmuszać, tylko za jakiś czas spróbować ponownie
- niektóre niemowlęta z trudem odzwyczajają się od smaku mleka, wówczas do nowo wprowadzanych potraw - takich jak kleik czy zupka jarzynowa - można dodać odrobinę mleka (modyfikowanego lub z piersi)
- wszystkie produkty podawane niemowlęciu muszą być bezpieczne dla jego zdrowia i pochodzić wyłącznie ze sprawdzonych źródeł; ich gwarancją są atesty Instytutu Matki i Dziecka
Kolejność wprowadzania nowych produktów do diety niemowlęcia.
Kolejność ta jest taka sama dla dzieci karmionych sztucznie i karmionych piersią, a jedynie czas ich wprowadzania jest przesunięty dla dzieci karmionych naturalnie o około 2 miesiące).
- od 5 miesiąca - pierwsze owoce i warzywa, bezglutenowe produkty zbożowe
- od 6 miesiąca - mięso
- od 7 miesiąca - rosół, żółtko
- od 9 miesiąca - biszkopt bezglutenowy
- od 10 miesiąca - zboża glutenowe, wędliny wysokogatunkowe
- od 11 miesiąca - całe jajka
Jakie konkretnie produkty?
5 miesiąc
OWOCE - jabłka, porzeczki, jagody, maliny, jeżyny, winogrona, owoce dzikiej róży
WARZYWA - marchew, ziemniaki, dynia, kalarepka, pietruszka, seler, por
PRODUKTY ZBOŻOWE - ryż, kaszki i kleiki ryżowe, kukurydziane
6 miesiąc
OWOCE - śliwki
WARZYWA - brokuły, cukinia, kalafior, kabaczek
MIĘSA - pierś z kurczaka, pierś z indyka, królik, cielęcina, jagnięcina
PRODUKTY ZBOŻOWE - kasza jaglana
7 miesiąc
OWOCE - gruszki, żurawiny, morele, brzoskwinie
WARZYWA - zielony groszek, pomidory
MIĘSA - wołowina
INNE - żółtko, wywar mięsny
9 miesiąc
OWOCE - wiśnie, czereśnie
PRODUKTY ZBOŻOWE - biszkopty bezglutenowe, chrupki kukurydziane
10 miesiąc
OWOCE - truskawki
WARZYWA - kapusta, fasolka szparagowa
MIĘSA - chuda, gotowana wędlina
PRODUKTY ZBOŻOWE - glutenowe produkty zbożowe: białe pieczywo, kaszki pszenne, kasze (np. jęczmienna, płatki owsiane)
11 miesiąc
NABIAŁ - ser żółty, całe jajka, twarożek
Po 12. miesiącu
OWOCE - kiwi, arbuz
WARZYWA - rzodkiewka, sałata, szparagi, ogórek
INNE PRODUKTY - miód, czekolada, orzechy, ryby
Pamiętać trzeba o tym, że mimo wprowadzania urozmaiceń pokarmowych, w diecie dziecka ważną rolę nadal odgrywa mleko oraz kaszki i kleiki, które pozostają najważniejszym źródłem węglowodanów, białka, witaminy B i żelaza. Do końca 12 miesiąca życia podajemy mleko następne, oznaczone "2". Po 12 miesiącu życia - mleko następne "2" należy zmienić na "3". Na polskim rynku dostępne są już także mleka "3" smakowe, np. waniliowe i bananowe, które chętnie piją nawet te maluchy, którym zwykłe mleko nie odpowiada.