reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

Anitaka, ależ piękna dzidzia ;-) ;)

Dziewczyny pytanie z serii socjalnej. Mamy znajomych u których ostatnio krucho z pieniędzmi. Ona nie pracuje, słabo mówi po niemiecku, od ponad pół roku jest zapisana w AMS, na kurs jej nie wysłali, bo niby umie za dużo. Od czasu do czasu posprząta komuś w domu, dojechać dalej też nie może, bo jej auto musieli sprzedać (ponaglenia za rachunki już przychodziły), do tego na zadupiu mieszkają a tam pracy dla niej nie ma. Jego pół roku przenieśli na inne stanowisko, na którym zarabia 1300 Euro, a wcześniej miał 1900. Spłacają kredyt za mieszkanie, mają dzieciaczka który ciągle choruje (tu już ona widzi swoją winę, bo dzieciak przegrzewany i wystarczy że wyjdzie z domu i już wymaga leczenia i zakupu leków). On ma w Polsce matkę obłożnie chorą i każdy uciułany grosz tam wysyłał, więc oszczędności nie mają.
Czy dla takich ludzi przysługuje jakiś zasiłek z tytułu niskich zarobków, czy coś? On pracuje całymi dniami, nie może nawet do głupiego urzędu pojechać, a urlopu boi się brać, bo podobno sytuacja w firmie nieciekawa i woli nie podpadać.
 
reklama
Aniag niech spyta w AMSie o Notstandhilfe. Wiem, że jest coś takiego ale nie wiem jak to dokładnie wygląda i na jakich warunkach przyznają itd. Coś gdzieś się im pewnie będzie należeć. Mindeststandart na 2015 wynosił na 2ke dorosłych + 1 dziecko ok. 1465 €. Nieco więcej niż zarabia jej mąż. Może uda się więcej, jakiaś pomoc w opłatach, wstrzymanie chwilowo kredytu itp.
 
Ola u nas jutro 2ga wizyta z MKP. Wszystko w jednym terminie :) i do tego pierwsze szczepienie. Zobaczymy jak mała zniesie. Ale pierwsze chyba jest doustne. Coś mi się tak o uszy obiło, ale głową nie ręczę.
Co do spania i czuwania, moja ładnie obserwuje wszystko, dopóki jej nie wezmę na ręce. Jak już raz wzięta to co jakiś czas się dopomina cfaniaczek mały :D
 
Notstandhilfe dostaje się po zasiłku dla bezrobotnych, bodajże po 3 miesiącach lub po pół roku bycia na zasiłku, nie pamiętam dokładnie, ale mój mąż to dostawał. Czy ta znajoma dostaje zasiłek? Bo jeśli nie, to raczej Notstandhilfe nie dostanie. AMS daje pieniądze bezrobotnym, którzy mają prawo do zasiłku czyli musi być miminum rok przepracowany legalnie w Austrii. Dla osób poniżej 25 r.ż. pół roku.
Prędziej mogliby się starać o socjal, ale nie mam pojęcia w jakim to Magistracie. Mogą też się starć o Wohnbeihilfe - przy niskich zarobkach miasto dopłaca wtedy coś do czynszu. Niech złożą wnioski, z tego co piszesz to oficjalny dochód mają mały jak na trzyosobową rodzinę.
Co do niemożności pojechania do urzędu, cóż, nikt za nich tego nie załatwi... Niech sprawdzą, może odpowiednie wnioski można wysłać pocztą.

Ola13650 tak, pneumokoki są darmowe
 
reklama
Do góry