reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kto po in vitro?

reklama
Kiedy niepłodność jest po stronie mężczyzny a nie kobiety. Jednak nie wszystkie zarodki dochodzą do blastocysty w 5 dobie. Tak po prostu jest. W przypadku naturalnych ciąż szacuje się ze 1 na 4 zarodki rozwinie się poprawnie, zaimplantuje i urodzi. U nas tych zarodków statystycznie musi być więcej.
Mało jest takich przypadków, gdzie wszystie zarodki dochodzą do 5 doby. Jednak są to przypadki kliniki w której transferuje się zarodki nawet klasy C. W niektórych klinikach nie transferuje się takich zarodków.
I to nie jest tak, ze hodowla na „szkle” coś tym zarodkom robi. W jajowodzie a potem macicy, tez czesc nie rozwinie się do stadium blastocysty.
Dokonując hodowli i selekcji zarodków dajemy szanse tym, które „na oko” mają największe szanse. Wiadomo, ze to loteria jednak współczynnik inplantacji 4AA (4.1.1) to 40-50% a 3BB około 20%.
Po transferze mrożony zarodki, które mają według nas mniejsze szanse, mniej rokują, ale to nie znaczy, ze nie będzie z nich dziecka. Embriologia dopiero się rozwija i jak to nauka - jest nieskończona…
A możesz powiedzieć, gdzie szukać tych statystyk? Jestem ich ogólnie bardzo ciekawa. Czasem myślę, że mój syn z 2 bc przy tak słabym efekcie stymulacji to jak wygrana w totka.
 
Metformina ... Ja dostałam glucophage xr 750 , nie wiem czy to przypadek , czy faktycznie one pomogły 🤷‍♀️najważniejsze że jest ciąża 😍😍 która mam nadzieję rozwija się prawidłowo , dowiem się dopiero na wizycie . Ale jestem bardzo dobrej myśli więc musi być dobrze ❤️✊✊✊🙏🙏
Dostałaś metformine po transferze czy brałaś już wcześniej?
 
Hej dziewczyny jakby któraś była zainteresowana to został mi jeszcze prograf 1mg, 60tabletek czyli 2 opakowania, jedno opakowanie to koszt 112zł, ja sprzedam obydwa za 50, plus koszt wysyłki 🙂
 
Dzień dobry wszystkim! Dziewczyny, jak sobie radzicie z bólem piersi? Nigdy nie miałam takich bóli, czasami lekko max 2 dni przed miesiączka, teraz bolą mnie od punkcji, czyli półtora tygodnia, nawet dotyk (przede wszystkim sutków) mnie bardzo razi. Jest to dla mnie nowość a ze biust mam spory tym jest trudniejsze. Helpunku :(
 
A możesz powiedzieć, gdzie szukać tych statystyk? Jestem ich ogólnie bardzo ciekawa. Czasem myślę, że mój syn z 2 bc przy tak słabym efekcie stymulacji to jak wygrana w totka.
Wpisz implantation rate by embryo morphology itp. Tutaj z jednego artykułu zarodki i wspl implantacji i wspl urodzenia. No, ale to są zarodki po PGS w 5 dobie nie po PGS w 3 dobie, które było obarczone ogromnym błędem. Tylko nadal nie wiemy czy PGS z 5 dniowych zarodków nie jest obarczony „innym” błędem. Bo PGS opiera się na założeniu ze genetyka trofoblastu jest = genetyce embrioblastu.
Żeby wyliczyć szanse na nie przebadany zarodek trzeba wziąć tez pod uwagę ile zarodków o takiej morfologii jest poprawnych genetycznie. Chyba przy zarodkach powyżej 4AA około 50% jest poprawnych genetycznie, z tych poprawnych 60% się urodzi.
Z zarodków poor około 20-30% jest poprawnych genetycznie a urodzi się z nich tylko 17%. Wynika to z innych czynnikowi niż genetyka.
Czyli 4AA na 10 zarodków, 5 będzie zdrowych, z tych 5 urodzi się 3 dzieci.
Z 2BC na 10 zarodków, 3 będą zdrowe ( optymistycznie) i urodzi się 0,5 dziecka albo może 1 dziecko.
Czyli potrzeba około 10 zarodków 4AA na 3 dzieci.
A w przypadku 2BC 20 transferów żeby urodziło się 1 dziecko. Współczynnik poronień tez jest ogromny. Dlatego kliniki odrzucają takie zarodki. No, ale badania pokazują ze należy je transferować bo rodzą się z nich dzieci zdrowe. Tylko gdzie granica? Bo koszty in vitro są ogromne, przynajmniej w PL. To ze IVF nie jest w pełni refundowane stawia wiele par w trudnej sytuacji. Ale to już inny temat 😉
 

Załączniki

  • DB3F2C9C-6828-47A7-B586-FAFEC724969C.jpeg
    DB3F2C9C-6828-47A7-B586-FAFEC724969C.jpeg
    59,2 KB · Wyświetleń: 44
reklama
Dzień dobry wszystkim! Dziewczyny, jak sobie radzicie z bólem piersi? Nigdy nie miałam takich bóli, czasami lekko max 2 dni przed miesiączka, teraz bolą mnie od punkcji, czyli półtora tygodnia, nawet dotyk (przede wszystkim sutków) mnie bardzo razi. Jest to dla mnie nowość a ze biust mam spory tym jest trudniejsze. Helpunku :(
Ja się ratuje stanikami sportowymi . Śpię w nich a w dzień normalny 😉 mi pomagają 😉
 
Do góry