Ćwiczenia do siedzenia
Siedzieć jest znacznie łatwiej niż samodzielnie usiąść, dlatego tę umiejętność dzieci osiągają wcześniej - zwykle już około szóstego, siódmego miesiąca. Jeśli jednak twój maluch w pozycji siedzącej wciąż chwieje się na boki lub pochyla do przodu, albo długo nie zbiera się do samodzielnego siadania - nie sadzaj go. I w żadnym wypadku nie podpieraj poduszkami ani nie sadzaj w "rogu wersalki". Jego ciało i umysł nie są na to gotowe. Maluch ma jeszcze słabą koordynację pracy mięśni i odruchy pomagające utrzymać równowagę.
Sadzając go zamiast mu pomagać spowodujesz, że dłużej będzie się uczył utrzymywać równowagę i trudniej mu będzie się bronić przed upadkami.
Najlepiej pomożesz dziecku stwarzając mu okazję do gimnastyki, Często kładź je na podłodze (na dywanie, kocu, macie), niech ćwiczy obroty, leżenie na brzuchu, niech pełza i raczkuje. Podnosząc głowę i klatkę piersiową na przedramionach, sięgając po zabawki, turlając się skutecznie przygotowuje się do siedzenia i siadania i zrobi to samodzielnie zanim się obejrzysz.
Niektóre niemowlęta potrafią siadać już w ósmym miesiącu, większość jednak zaczyna to robić dopiero w dziewiątym, a nawet dziesiątym miesiącu. Może się zdarzyć, że maluch już pewnie stoi na nogach lub nawet próbuje sam wstawać, ale z siadaniem ma jeszcze kłopoty. To normalne i nie trzeba się tym niepokoić. Wiele dzieci zaczyna samodzielnie siadać dopiero gdy nauczy się pewnie stać na czworakach, dlatego umiejętność ta może pojawić się nawet w 11. miesiącu życia.