reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Karmienie piersią

Lolisza ale niktórzy mówią, że jak dziecko pozna raz butelkę to mu się już potem z piersią nie chce męczyć i domaga się zawsze butli. Może tak być? Bo ja bym też chętnie wprowadziła takie rozwiązanie z butlą raz dziennie.

Z tym, ze jak pozna butle "raz" i potem nie będzie chciało piersi to troche przesadzone, owszem na butelce dziecko sie rozleniwia bo mu łatwiej leci mleko niż z piersi ale nie stanie się tak po jednym karmieniu. Na oddziale mieliśmy dzieci, które wracały na pierś nawet po miesiacu butli, a jeszcze wczesniej sondy do żołądka (na której to już wcale sie nie męczyły bo samo do brzucha leciało), więc nie ma co przesadzać. Duże znaczenie ma też to że mieszanki mają inny smak niz mleko kobiece, tego drugiego nie próbowała (jeszcze...) a le koleżanki które próbowały mówią że mieszanka dużo lepsza. Na nasz pokarm wpływ ma to, co zjemy i nie zawsze musi to maluszkowi pasować a mieszanek kilka kosztowałam i smakowo są naprawde ok, więc może i dlatego maluchy je lubią. Są kobiety które stosują karmienie mieszane i dziecko ssie pierś np rano i wieczorem a jak sa w pracy dostaje butle i jest ok, są przeciez takie które maja mało pokarmu i muszą dokarmiać ale z piersi też nie rezygnują, więc to jedno karmienie butelką na dobe które my z M wprowadzimy mysle nie zaszkodzi, a ja bym chciała żeby mały pił moje mleko do roku więc będzie sie musiał nauczyć i z piersi i z butli i z niekapka bo przez cały rok dzień w dzień godzine w godzine nie będą mogła z nim być.
 
reklama
każde dziecko jest inne córke urodziłam początkiem czerwca dopajałam ją przez lato herbatką z butelki,ale nie zauważyłam żeby nie miała ochoty ssać piersi,teraz z biegiem czasu mogę stwierdzić że do ok 3mca wstawałam do niej raz w nocy i raz już wczesnym rankiem ok5-6 wysypiała się ona i ja również ale później jakby coś w nią wstąpiło,być może ma to związek z szczepieniem po którym dostała wstrząsu i wówczas stwierdzono że ma alergie być może moja dieta była niewystarczająca ciężko stwierdzić ale karmienie to super sprawa i ja napewno będę próbować
 
poniewaz czuje sie matka tego watku :)))))) chcialambym podzielic sie z Wami wiedza jaka wyczytalam z ksiazki ktora tu kiedys polecalam.
Od razu mowie ze to wiedza z ksiazki nie z mioch doswiadczen ale przyznam szczerze ze po jej przeczytaniu zaluje bardzo ze nie wpadla mi w rece przed porodem Jacka.

* Nieprawidlowe przyssanie sie dziecka do piersi jest glowna a czasem jedyna przyczyna utrudniajaca karmienie - proscie o pomoc sprawdzenie czy to robicie prawidlowo.
* w ciagu pierwszych 2 - 3 dni pokarm zawiera SIARE jest zoltawa i gesta substancja zawierajaca duze ilosci bialka. Wazne jezt zeby w tych wlasnie dniach karmic 15 minut z jednej a pozniej kolejne 15 z drogiej piersi. Jak sie pojawi narmalne mleko przechodzimy na karmienie jednostronne.
oto schemat:))

PIERWSZY DZIEN karmienie przez caly dzien na zyczenie dziecka po 5 minut z kazdej piersi
DRUGI DZIEN karmienie co 2 godziny po 10 min z kazdej piersi
TRZECI DZIEN karmienie co 2,5 godziny po 15 minut z kazdej piersi
CZWARTY DZIEN zaczynamy karmienie jednostronne czyli max 40 nimut co 2,5 -3 godziny zmieniajac piers przy kolejnym karmieniu.

Mleko zmienia swoj skald w czasie jednego karmienia wiec TRZEBA pamietac aby karmic wystarczajaco dlugo zeby dziecko otrzymalo w kazdym karmieniu dawke mleka koncowego.
MLEKO POCZATKOWE wydziela sie w czasie pierwszych 5 -10 min. pelni funkcje zupy zaspakaja pragnienie i ma duzo LAKTOZY.
MLEKO SRODKOWE wydziela sie po 5 -8 min. zawiera duze ilosci bialka i przyponika wygladem tluste mleko krowie
MLEKO KONCOWE wydziela sie po 15 -18 min. geste i ma konsystencje smietany zawiera tluszcze ktore powoduja ze dziecko przybiera na wadze.
Tak wiec trzeba pamietac aby odpowiednio dlugo karmic swoje maluszki. Jezeli dziecko pije zbyt ktotko np max 10 min to:
- czesto miewa KOLKI bo w tym poczatkowym mleku jest duzo LAKTOZY ktora wywoluje u dzieci kolki.
- malo przybiera na wadze i tu zaczyna sie klopot ...mamy rezygnuja z karnienia i przechodza na butle bo pediatrzy twierdza ze pokarm jest malo wartosciowy.
- jezeli krotko karmimi i nie dochodzimy do mleka koncowego to jest to sygnal dla organizlu ze go NIEPOTRZEBA i organizk zaprzestaje go produkowac.
Pamietajcie wiec aby o tych wskazowkach pamietac. Nie pisze zebyscie siedzialy z zegarkiem w reku ale po prostu abyscie mialy swiadomosc jak to dziala.

Sposoby na spiocha:)))
niektore dzieci zaspiaja przy cycu i mamy przestaja karmic a za pol godziny dziecko znow glodne sie budzi i wolaja piers.
delikatnie pocieramy ruchem okreznym kciuka wew powierzchnie dloni dziecka.
delikanie pocieramy plecki dziecka lub powierzchnie pod pachami
przebieramy palcami dloni w gore i w dol po kregoslupie.

Normalny przyrost tygodniowy wagi dziecka to 120 do 210 g.

Kiedy odciagac pokarm???
przewaznie pokarm jest gotowy do odciagania po uplywie godziny od karmienia. Chcac zwiekszyc ilosc pozyskiwanego pokarmu nalezy przez dwa dni uzywac laktatora dziesiec minut po karmieniu.

KILKA DOBRYCH RAD
Jezlei dziecko wydaje sie szczegolnie glodne w nocy dobrym rozwiazaniem jest odciagnoc mleko rano po dobrym nocnym wypoczynku bo zawiera ono najwiecej tluszczu i podanie go wieczorem.

Jezlei karmimy dziecko regularnia co 2,5 -3 godziny i nagle zauwazymy zwiekszony apetet u dziecka. Dziecko sprawia wrazenie, jakby chcialo jesc przez caly dzien. NAlezy przypuszczac ze jest to objaw przyspieszonego wzrostu. W ciagu jednego dnia lub dwoch niemowle potrzebuje wiecej pokarmuniz zwykle Skoki takie wystepuja co 3 -4 tyg. W takiej sytuacje naleze dziecko czesciej karmic aby bardziej pobudzic laktacje.

To tyle co wiem i czym sie moglam z wami podzielic reszta pewnie wyjdzie kiedy zaczniemy karmic piersia:)))
 
dziewczyny - mam pytanie odnosnie odciagania pokarmu i dokarmiania butelka (odciagnietym mlekiem, nie mieszanka). czy nie jest tak, ze dziecko jak sprobuje raz z butelki to nie bedzie chcialo ssac cyca, bo to jednak jest dla niego duzo wiekszy wysilek niz picie z butelki? boje sie, ze kiedys dla wygody odciagne troche mleka i podam z butelki i potem juz zawsze bede musiala tak robic...
 
Kahaaa trudno mi odpowiedzieć na Twoje pytanie bo mam jedno dziecko i nie wiem czy zawsze tak jest jak było u mnie, mianowicie moje dziecko nawet jak miało od czasu do czasu podane mleko odciągnięte(jak np. gdzies wychodziłam)to nigdy nie miało problemu z tym żeby z powrotem przerzucić się na pierś-ja miałam wrażenie że dla niego nie było różnicy z czego leci ważne że leci :)tak gdzieś po pół roku to nawet mi się odciągać nie chciało więc jak wychodziłam zostawiałam mleko modyfikowane, i wtedy również nie było dla niego różnicy...ale tak naprawdę to ja z moim dzieckiem nie miałam żadnych problemów i boję się że tym razem tak kolorowo nie będzie, bo to przecież istna sielanka by była...:)
 
Kahaaa jesli chcesz karmic piersią to wazne żebys na poczatku nie dawała butli częściej niż raz dziennie - chodzi o to zeby dziecko nauczyło sie dobrze ssać pierś. Jak się już nauczy to potem co jakis czas można dac butelke i powinno byc tak jak u Niny - bez większych problemów.
 
dzieki dziewczyny, bo ja to juz w paranoje wpadlam i zabronilam mojemu M. jakichkolwiek butelek do domu przynosic. nawet srwierdzilam, ze zadnego koperku dziecko nie dostanie ani nic, bo jak raz wypije z butelki to gleba. no ale troche mnie uspokoilyscie
 
A ja mam pytanie dotyczące picia. Czy taki noworodek pije coś oprócz mleka mamy? Od kiedy się podaje wodę, bądź herbatki?
 
reklama
Do góry