Najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze inhalatora jest schorzenie, które chcemy leczyć przy jego użyciu.
W przypadku przeziębień, kataru i podobnych nie musimy zwracać tak bacznej uwagi na wszystkie parametry i bardziej decydujące są względy praktyczne, takie jak długość przewodu (rurki) do maseczki - spróbujcie inhalować 3-letniego szkraba "przymocowanego" do kompresora 0,5-metrowym przewodem. Im dłuższy przewód, tym będzie łatwiej. A gdy dziecko się boi, można ukryć kompresor w szafce, przewód wyprowadzić na zewnątrz i voila!
Znaczenie może mieć wygląd samego nebulizatora (maseczki) - bajkowo-zwięrzęce motywy znacznie ułatwiają inhalacje.
Inną "pomocną" cechą inhalatora jest szybkość inhalacji (ile leku może podać inhalator), bo im szybciej, tym mamy szybciej z głowy. Szybkość inhalacji zależy przede wszystkim od jakości nebulizatora, czyli części przykładanej do twarzy. Mitem jest, że znaczenie ma siła kompresora.
Natomiast, gdy nasza pociecha jest astmatykiem lub cierpi z powodu innej przewlekłej choroby układu oddechowego niesłychanie istotne staje się fakt, czy dany inhalator wytwarza cząsteczki o odpowiedniej wielkości. To przede wszystkim zależy (podobnie jak szybkość inahalacji) od jakości i konstrukcji nebulizatora. Od nebulizatora zależy także, ile leku zmarnuje się podczas nebulizacji (nie trafi do organizmu). Sól fizjologiczna jest tania, ale specjalistyczne leki już nie.
W przypadku chorób przewlekłych może wystąpić potrzeba, aby inhalator zasilany był bateryjnie lub z gniazdka zapalniczki w samochodzie.
Podsumowując: o skuteczności i wygodzie inhalacji decyduje para: kompresor i nebulizator oraz wynikające z ich połączenia parametry, a doboru należy dokonywać uwzględniając schorzenie, wiek dziecka (pacjenta) i jego indywidualne cechy, takie jak ruchliwość, odwaga
Więcej na temat nebulizacji/inhalacji można poczytać w następujących artykułach:
Inhalacje dzieci inhalatorem-nebulizatorem
Inhalacje przyjazne małym dzieciom
Jak wybrać inhalator?
Jak są zbudowane inhalatory i do czego służą?