Pamciaw ja po badaniu na czczo czekałam pół godziny na wynik, potempielęgniarka dała mi do wypicia roztwór, zakazała poruszania się, miałam siedzieć na dupsku, bo chodzenie, w ogóle wszelki ruch, zbija cukier i wpływa na złą interpretacje wyników, powiedziała, ze nie mogę nic jesć i po godzinie pobrano mi krew z palca i to wszystko. Ale zobacz, ponizej piszą, ze te wszystkie ceregiele niepotrzebne - to cytat z poprzedniego linka, którego podałam, wiec nie wiem po co aż tak się bawią. u wszystkich ciężarnych między 24 a 28 tygodniem ciąży należy wykonać test doustnego obciążenia glukozą (50 g) i oznaczyć stężenie glukozy we krwi w 60. minucie – przy wykonywaniu tego testu bez znaczenia jest pora dnia i czas jaki upłynął od ostatniego posiłku (tzn. że ciężarna nie musi być na czczo i wykonuje się oznaczenie poziomu cukru tylko w 60. minucie po doustnym zażyciu 50 g rozpuszczonej w wodzie glukozy – dla celów tego testu nie ma potrzeby wykonania oznaczenia poziomu cukru na czczo, do czego często nakłaniają laboratoria).
Interpretacja tego testu oraz postępowanie jest następujące:
stężenie glukozy w surowicy krwi, oznaczone 60 minut po zażyciu 50 g glukozy, poniżej 140 mg% jest wartością prawidłową. Przy poziomach cukru między 140 a 180 mg% należy wykonać test obciążenia 75 g glukozy. Nieprawidłowy wynik testu po obciążeniu 75 g glukozy lub stężenie glukozy powyżej 180 mg% po obciążeniu 50 g glukozy jest wskazaniem do skierowania pacjentki do Ośrodka Diabetologiczno – Położniczego.
jeżeli test przesiewowy (obciążenie 50 g glukozy) jest nieprawidłowy, a wynik testu diagnostycznego (obciążenie 75 g glukozy) jest prawidłowy – należy wykonać w 32. tygodniu ciąży ponowny test diagnostyczny.