1 czy 2? Od kiedy mleko następne?
Pierwszy rok życia niemowlęcia to okres jego intensywnego rozwoju, w którym kluczowe znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka ma dostarczenie mu składników odżywczych i energii w odpowiednich ilościach. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia, ponieważ mleko matki jest dla nich najlepszym i najbardziej wartościowym pokarmem. Zawiera wszystkie niezbędne dziecku składniki odżywcze i naturalnie wzmacnia jego odporność, chroniąc przed infekcjami i alergią.
Jeśli jednak dziecko nie może być karmione mlekiem matki, należy mu podawać mleko modyfikowane o składzie możliwie najbardziej zbliżonym do naturalnego pokarmu. Dotychczas zalecano, by w pierwszych 4 miesiącach życia podawać niemowlętom mleko początkowe (oznaczone numerem 1), natomiast po ukończeniu 4. miesiąca życia dziecka stopniowo wprowadzać do jego diety mleko następne (oznaczone numerem 2).
Mleka początkowe i następne różnią się składem.
Mleko dla najmłodszych niemowląt zawiera wszystkie potrzebne składniki w ilości i proporcjach odpowiednich dla niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego niemowlęcia i jest jedynym pożywieniem w tym okresie życia. Mleko następne, dostosowane do potrzeb kilkumiesięcznego dziecka, jest bardziej sycące i zawiera m.in. więcej białka i żelaza.
Specjaliści ds. żywienia oraz pediatrzy stale badają potrzeby żywieniowe niemowląt i dzieci, a także wpływ diety na ich zdrowie i rozwój. W oparciu o wyniki tych badań powstają schematy żywienia i opracowane zgodnie z zaleceniami specjalistów receptury mlek modyfikowanych. Wyniki ostatnich obserwacji wskazują na nieco zbyt dużą podaż białka w diecie niemowląt. Dlatego specjaliści zalecają, aby mleko początkowe (oznaczone 1) było stosowane nawet do końca 6. miesiąca życia, czyli tak samo długo, jak zaleca się karmienie piersią. Mleko następne (oznaczone 2) należy zaś stopniowo włączać do diety dziecka po ukończeniu 6. miesiąca życia.
Zmiany zalecane przez specjalistów ds. żywienia i pediatrów wprowadza w życie dyrektywa Unii Europejskiej (2006/141/EC) oraz wydane w nawiązaniu do niej rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 października 2007 roku w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego (Dz. U. z dnia 13 listopada 2007 r.). W myśl obowiązującego prawa producenci żywności dla dzieci zobowiązani są do zmiany oznaczeń na opakowaniach mlek początkowych i następnych przed końcem 2008 roku.
Nowe mleka następne Bebiko (Bebiko 2, Bebiko 2R, Bebiko 2 Smaczny Sen i Bebiko HA 2 Dobry Apetyt) – zgodnie z aktualnymi zaleceniami żywieniowymi – są przeznaczone dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Ich receptury zostały w ostatnim czasie ulepszone. Główna zmiana dotyczyła obniżenia wartości energetycznej i zawartości białka – to ważny krok w zapobieganiu otyłości w przyszłości. Tym samym mleka Bebiko spełniają wymagania unijne, a ich receptury są opracowane zgodne z najnowszą wiedzą żywieniową.