reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Decyzja TK uderza w nas wszystkie. Wybór powinien należeć do każdej z nas

aniaslu

red. nacz. babyboom.pl, psycholog, admin
Członek załogi
Dołączył(a)
14 Czerwiec 2004
Postów
3 680
Miasto
Warszawa
Nie mogę uwierzyć, że zostałyśmy postawione pod ścianą i ubezwłasnowolnione. W dodatku bez żadnej pomocy, za to z cierpieniem, traumą, rozpaczą i zagrożeniem życia. Nie mogę uwierzyć. Chociaż nie. Ja, po prostu nie mogę zrozumieć.

W czwartek 22 października zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Uznano, że przepisy umożliwiające aborcję z powodu poważnych wad płodu są niekonstytucyjne. Nie rozumiem, jak można pozbawić kobiety prawa decydowania o swoim zdrowiu i życiu.

W imię czego? W imię czyjego dobra? Matek, które mogą decyzję TK przypłacić śmiercią lub w najlepszym przypadku PTSD? Dzieci, które dostały prawo do życia, ale bez prawa do godności, za to z przyzwoleniem na ich cierpienie?

Rozumiem i podziwiam kobiety, które decydują, że nie chcą dokonać terminacji ciąży i mają do tego prawo. Rozumiem i podziwiam kobiety, które decydują inaczej, bo wiem jak trudno dokonać takiego wyboru. Jakie ponoszą koszty.

Wiele lat temu, kiedy czekałam na wyniki badań prenatalnych byłam przerażona, że w razie czego będę musiała podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu. To były najgorsze 3 tygodnie ciąży. Kiedy przyszły wyniki wiedziałam, że będzie dobrze, ale jednocześnie płakałam, bo stres związany z oczekiwaniem, tygodnie rozważań, rozmów, lęku bardzo silnie wpłynęły na moją psychikę. Ja dostałam dobre wiadomości i miałam wybór. Powinna go mieć każda kobieta.

Tak sądzą również lekarze i lekarki, którzy napisali list otwarty do sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

„Obecnie w Polsce rocznie wykonuje się około 1100 legalnych terminacji ciąży. 1074 z nich wykonano ze względu na przesłankę o nieodwracalnym upośledzeniu lub nieuleczalnej chorobie płodu. (…) Wykreślenie przesłanki o przerywaniu ciąży z powodu powyższych wad płodu będzie stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet. (…) Powołaniem lekarskim jest niesienie ulgi w cierpieniu, a najwyższym nakazem moralnym dobro chorego i zdrowie publiczne. Uchylenie dopuszczalności przerywania ciąży postawi lekarzy w sytuacji, kiedy to cierpienie będą musieli zadawać lub przedłużać wbrew woli pacjentki i ze świadomością możliwych powikłań.

Tak uważają również mamy chorych dzieci, których wpisy pojawiają się na FB. Chodzi o wybór, prawo do godności, człowieczeństwo.

Akcja Demokracja wystosowała apel - jeśli czujesz, że jest dla ciebie ważny - podpisz.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Rozwiązanie
Dziewczyny to co się teraz dzieje to jak zły sen.... nie dość, że szaleje pandemia i wszyscy zmagają się z problemami finansowymi to jeszcze to....
Zgadzam się ze wszystkim co tu piszecie i mam ogromną nadzieję na zmianę! Siła jest kobietą, a swoją mobilizacją pokazałyśmy jak ogromną!
ja bym z chęcią wrzuciła składankę zdjęć takich dzieci, ale nie wiem czy to nie za bardzo brutalne, bo mi serce pękło jak to zobaczyłam. Jednak polecam sobie wygooglować jak ktoś uważa, że terminowane są tylko słodzie dzieci z ZD, które niejednokrotnie nie są wcale słodkie...
Dokładnie. Popieram z ZD. W większości nie są słodkie bym powiedziala.
 
reklama
Z góry mówię nie czytałam komentarzy, a sam komentarz główny.
Dlaczego ktoś ma ingerować w moje życie i pozostawiać mnie bez prawa wyboru co do swojego życia? Jest to dla mnie nie do pomyślenia... Dlaczego po raz kolejny został zabrany Nam przywilej decydowania o sobie? Każda kobieta powinna sama zdecydować czy chce urodzić chore dziecko. Nie każdy jest gotowy na tak poważny krok, w większości przypadków oznacza to zrezygnowanie z siebie i całe życie poświęcone tylko i wyłącznie dziecku, dziecku które musi cierpieć tylko dlatego bo ktoś miał taki kaprys. Skoro zabraniają Nam decydować o swoim życiu to niech wspomogą rodziców którzy mierzą się z tym na codzień. Co z kobietami którym zawali się świat przez taką decyzję? Ja sobie nie wyobrażam być w ciąży, dowiedzieć się o chorobie dziecka i nie móc podjąć żadnej decyzji, która była by zgodna z moim przekonaniem. Na ten moment Czuje się zmuszona w razie takiej sytuacji urodzić dziecko mimo własnej woli chodź nie jestem w ciąży. Nie chce myśleć co czują kobiety które są na początku ciąży i czekają jeszcze na badania, aby się dowiedzieć czy wszystko z dzieckiem wporządku. Każdy ma prawo wyboru, dlaczego my nie możemy mieć wyboru w kwestii która jest na całe życie? Skoro wykonuje się ponad 1000 legalnych aborcji to zapewne teraz 1000 chorych dzieci będą oddawane do adopcji. Rząd chce aby rodziło się więcej dzieci? Zabawne, zapewne wiele kobiet zrezygnuje na zawsze z starań aby nie rodzić chorego dziecka...
 
Z góry mówię nie czytałam komentarzy, a sam komentarz główny.
Dlaczego ktoś ma ingerować w moje życie i pozostawiać mnie bez prawa wyboru co do swojego życia? Jest to dla mnie nie do pomyślenia... Dlaczego po raz kolejny został zabrany Nam przywilej decydowania o sobie? Każda kobieta powinna sama zdecydować czy chce urodzić chore dziecko. Nie każdy jest gotowy na tak poważny krok, w większości przypadków oznacza to zrezygnowanie z siebie i całe życie poświęcone tylko i wyłącznie dziecku, dziecku które musi cierpieć tylko dlatego bo ktoś miał taki kaprys. Skoro zabraniają Nam decydować o swoim życiu to niech wspomogą rodziców którzy mierzą się z tym na codzień. Co z kobietami którym zawali się świat przez taką decyzję? Ja sobie nie wyobrażam być w ciąży, dowiedzieć się o chorobie dziecka i nie móc podjąć żadnej decyzji, która była by zgodna z moim przekonaniem. Na ten moment Czuje się zmuszona w razie takiej sytuacji urodzić dziecko mimo własnej woli chodź nie jestem w ciąży. Nie chce myśleć co czują kobiety które są na początku ciąży i czekają jeszcze na badania, aby się dowiedzieć czy wszystko z dzieckiem wporządku. Każdy ma prawo wyboru, dlaczego my nie możemy mieć wyboru w kwestii która jest na całe życie? Skoro wykonuje się ponad 1000 legalnych aborcji to zapewne teraz 1000 chorych dzieci będą oddawane do adopcji. Rząd chce aby rodziło się więcej dzieci? Zabawne, zapewne wiele kobiet zrezygnuje na zawsze z starań aby nie rodzić chorego dziecka...
Ja jestem w takiej sytuacji. 27.11 mam badania prenatalne. Wiem ze jesli okaze sie chore niestety ale wyjeżdżam do Holandii na zabieg. Będzie mi bardzo ciężko ale taka decyzję podjęłam juz dawno dawno temu.
 
Ja jestem w takiej sytuacji. 27.11 mam badania prenatalne. Wiem ze jesli okaze sie chore niestety ale wyjeżdżam do Holandii na zabieg. Będzie mi bardzo ciężko ale taka decyzję podjęłam juz dawno dawno temu.
Ja nie jestem tutaj, aby Cię oceniać. 😉 Musisz zrobić zgodnie z swoim przekonaniem, ale wiem że chciałabym mieć jakiś wybór w takiej sytuacji, a nawet i to zostało Nam zabrane. Każda kobieta najlepiej wie co jest dla niej najlepsze i nie potrzebujemy do tego osób trzecich 😝
 
Ja jestem w takiej sytuacji. 27.11 mam badania prenatalne. Wiem ze jesli okaze sie chore niestety ale wyjeżdżam do Holandii na zabieg. Będzie mi bardzo ciężko ale taka decyzję podjęłam juz dawno dawno temu.
A to z gory juz wiesz ze moze byc chore...ze juz dawno decyzje podjelas ja niewiem czy bym sie odwazyla...
 
A to z gory juz wiesz ze moze byc chore...ze juz dawno decyzje podjelas ja niewiem czy bym sie odwazyla...
Czytaj ze zrozumieniem bo Ty akurat masz z tym problem.
GDYBY BYŁO CHORE! Każde dziecko może okazać się chore. Nie wiem tego i marzę żeby tak się nie stało ale jestem osobą która musi mieć plan na każdą ewentualność. I tak podjęłam ta decyzję.
 
Ja jestem w takiej sytuacji. 27.11 mam badania prenatalne. Wiem ze jesli okaze sie chore niestety ale wyjeżdżam do Holandii na zabieg. Będzie mi bardzo ciężko ale taka decyzję podjęłam juz dawno dawno temu.
Trzymam kciuki żeby było wszystko dobrze u ciebie i każdej innej ciężarnej. Ty jesteś w tej "lepszej" sytuacji że w razie w masz opcje, stać cię na taki wyjazd, niestety część kobiet nie będzie miało takiej możliwości finansowej.
A to z gory juz wiesz ze moze byc chore...ze juz dawno decyzje podjelas ja niewiem czy bym sie odwazyla...
A to jest coś dziwnego? Ja w ciąży nie jestem i nie planuje ale gdybym jeszcze kiedyś zmieniła zdanie i okazało by się chore to też już dziś i już od dawna wiem że nie urodziłabym.
 
reklama
Czytaj ze zrozumieniem bo Ty akurat masz z tym problem.
GDYBY BYŁO CHORE! Każde dziecko może okazać się chore. Nie wiem tego i marzę żeby tak się nie stało ale jestem osobą która musi mieć plan na każdą ewentualność. I tak podjęłam ta decyzję.
Moze byc a nie musi oby Bylo zdrowe...Twoja decyzja to jest
 
Do góry