reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Co po macierzyńskim?

Ponieważ na głównym wątku pojawiło się info o długości urlopu macierzyńskiego to chciałam również do właściwego tematu wrzucić parę informacji...

Wklejam mały kawałek kodeksu pracy i przypis do niego. Stan prawny na dzień 18.01.2009 r.

Art. 182.1. (141) § 1. Pracownica ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
1) do 6 tygodni - w przypadku, o którym mowa w art. 180 § 1 pkt 1,
2) do 8 tygodni - w przypadkach, o których mowa w art. 180 § 1 pkt 2-5.
§ 2. Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego
wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.
§ 3. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek pracownicy, składany w
terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu; pracodawca jest obowiązany
uwzględnić wniosek pracownicy.
§ 4. Pracownica uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego może łączyć korzystanie z
tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie wyższym niż
połowa pełnego wymiaru czasu pracy; w takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela
się na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy.
§ 5. W przypadku określonym w § 4 podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownicy,
składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy, w którym pracownica
wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu
macierzyńskiego z wykonywaniem pracy; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.
§ 6. Przepisy art. 47, art. 50 § 5, art. 57 § 2, art. 163 § 3, art. 165 pkt 4, art. 166 pkt 4, art. 177, art.
180 § 7, art. 180.1 § 2 i art. 183.1 § 1 stosuje się odpowiednio.

No i wspomniany przypis... niestety już na nas ciężarówek na minus.
141) Art. 1821 dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. (Dz.U.08.237.1654) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1
stycznia 2009 r., z tym że zgodnie z art. 12 ustawy zmieniającej, pracownicy mają prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego
począwszy od dnia 1 stycznia 2010 r. Zgodnie z art. 12 ust. 2 wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego, o którym mowa w art.
1821 § 1 pkt 1, wynosi:
1) w 2010 r. i 2011 r. - do 2 tygodni;
2) w 2012 r. i 2013 r. - do 4 tygodni.
Zgodnie z art. 12 ust. 3 wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego, o którym mowa w art. 1821 § 1 pkt 2, wynosi:
1) w 2010 r. i 2011 r. - do 3 tygodni;
2) w 2012 r. i 2013 r. - do 6 tygodni.


dane z: pip.gov.pl - Kodeks pracy
stan prawny na 18.01.2009 r.
 
reklama
poprawiam,bo napisałam coś innego,ale sprawdziłam.Choć mnie nie dotyczy,ale z ciekawości.
Ten art. 180.
Art. 180. (133)§ 1. (134)Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
1) 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
2) 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
3) 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
4) 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
5) 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Więc jeżeli macie jedno dziecię w brzuchu,to żaden wniosek nie pomoże
Znowu dopisuję,bo juz się naprawde zakręciłam.Trzeba by dokładnie wszystko przeczytać.sory,że mieszam.
Ale tak jak wcześniej napisałam,cos mi się obiło o uszy,że te dodatkowe tyg. to w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.
 
Ostatnia edycja:
141) Art. 1821 dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. (Dz.U.08.237.1654) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1

stycznia 2009 r., z tym że zgodnie z art. 12 ustawy zmieniającej, pracownicy mają prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego
począwszy od dnia 1 stycznia 2010 r. Zgodnie z art. 12 ust. 2 wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego, o którym mowa w art.
1821 § 1 pkt 1, wynosi:
1) w 2010 r. i 2011 r. - do 2 tygodni;
2) w 2012 r. i 2013 r. - do 4 tygodni.
Zgodnie z art. 12 ust. 3 wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego, o którym mowa w art. 1821 § 1 pkt 2, wynosi:
1) w 2010 r. i 2011 r. - do 3 tygodni;
2) w 2012 r. i 2013 r. - do 6 tygodni.

Potwierdzam! Należy się nam wyłącznie 20 tyg. A powyżej najważniejszy fragment ustawy dotyczacy dodatkowcyh 6 tygodni. :)
 
Ja bedąc w 5 m-cu złożyłam podanie do żłobka państwowego okazało się że okres oczekiwania na rozpatrzenie to około 12 m-cy (trójmiasto). Po macierzyńskim planuje wrócić do pracy na 3/4 etatu jeżeli będe karmić przysługuje mi godzina w ciągu dnia. Tym sposobem jestem w stanie skrócić okres pobytu mojego maleństwa poza domrm do około 5-6 godzin. Ale mam nadzieje że nie będe musiała zostawiać małego pod opieką teściowej. Z tego co się orientuje to żłobek prywatny kosztuje 700-1000pln a państwowy około 340pln.

Pozdrawiam
 
Klucha09 żłobek/przedszkole pywatne w mojej okolicy kosztuje ok .700 fuli za miesiąc, na szczęście panstwo może dofinansować nawet 80% tej sumy, zależy od dochodów rodziny.
Ja niestety planuje wrócić w styczniu, najpóżniej w marcu do pracy, wtedy nie pozostanie nam nic innego jak żłobek własnie.........:-(No ale życie pokaże jak bedzie...
 
W Warszawie zaproponowali znajomym przedszkole (niestety nie pamiętam za ile) z trzema językami obcymi w programie... no to się rodzice małego zastanawiali jak ma się języków obcych uczyć jeżeli nie zna jeszcze Polskiego porządnie...
 
reklama
Własciciele tych przedszkoli chyba już sami nie wiedzą co wymyślić. Ostatnio widziałam w Pytaniu na sniadanie był temat przedszkoli i mówili że teraz to są już oprócz tych wielojęzykowych, różnokulturowych np specjalne dla wegetarian albo dla alergików. Co za głupota... przez to też tworzą się podzialy, a gdzie w tym wszystkim jakaś integracja i zabawa?:sorry2:Jedna kobieta szukająca przedszkola dla swojego dziecka usłyszała od jednej z pań dyrektorek wypowiedziane z dumą zdanie:
-Proszę Pani u nas dzieci nie mają czasu na zabawę!!
:blink::no:
 
Do góry