reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badania - NIFTY, CZY PAPPA

No nie do końca. Nifty bada DNA a nie markery. Owszem, przez swoją metodykę może dać wyniki zafałszowane (łożysko może mieć inne dna niż dziecko, może być mozaika, może być dna już nie istniejącego bliźniaka) stąd w statystyce wymienione są możliwości błędów dla badania danej mutacji i nie jest uważane za badanie diagnostyczne, ale nie jest tak że to badanie jest statystyką...
Tak tak, mało dokładnie napisałam. Niemniej jednak znam osobiście co najmniej trzy przypadki, w dwóch wyszło niskie ryzyko T21 a przy porodzie okazało się, że dziecko ma zespół Downa, a w jednym wyszedł zespół Edwardsa, który wykluczyła amniopunkcja.
 
reklama
A jak wygląda wynik nifty, to również jest jakieś prawdopodobieństwo czy wynik 100 %?
Wyniki to np 1:1000000 - ale to umowny zapis chroniący firmę, w praktyce taki wynik oznacza kariotyp prawidłowy - mogący buc błędny w przypadkach które wymieniłam (bardzo rzadkie, właśnie jak jeden do setek tysięcy )
 
Tak tak, mało dokładnie napisałam. Niemniej jednak znam osobiście co najmniej trzy przypadki, w dwóch wyszło niskie ryzyko T21 a przy porodzie okazało się, że dziecko ma zespół Downa, a w jednym wyszedł zespół Edwardsa, który wykluczyła amniopunkcja.
Przy ZE mogła być przyczyną właśnie mozaika.
Z ZD dziwne, napewno było to nifty a nie pappa? Wyniki fałszywie negatywne to w NIPT rzadkość, niewiarygodne wydaje mi się poznanie osobiście dwóch takich historii.
 
Jak chcesz znac tylko i wylacznie ruzyko wad u dziecka to nifty, ale przy pappie mozna "odkryc" wiecej mozliwych dolegliwosci zwiazanych z ciaza i tym samym zapobiec im w jakims stopniu badz bardziej kontrolowac przebieg ciazy zeby w odpowiednim momencie zareagowac
 
reklama
Do góry