reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

reklama
Mogę zapytać czy dziecko urodziło się zdrowe przy tym ryzyku 1 : 163


Tak, wszystkie moje dzieci są zdrowe, zadno z nich nie ma zespołu Downa.W każdej ciąży ryzyko skorygowane było wyższe niż podstawowe.Pierwsza ciąża 29lat, druga 36, trzecia 38.Dopiero w trzeciej zdecydowałam się na amniopunkcje (wynik 1:57 tr 21) i za 4-5 tyg mam termin.Wynik amniopunkcji '''kariotyp żeński prawidłowy".
Jeśli na USG lekarz nie znalazł żadnych nieprawidłowości to przy wyniku 1:800 spalabym spokojnie na Twoim miejscu.
Mam dziwne wrażenie, że ktoś po prostu chce skasować pieniążki za Twoje badanie.

Moja wizyta u genetyka również polegała na tym, że pan doktor usilnie mnie namawiał na badania (testy NIFTy, panorama i amniopunkcja) u niego w gabinecie.Gdy usłyszał że chce to zrobić na NFZ i nie chce badań przesiewowych, a w dodatku jestem RH ujemna i mam chorobę von Willebranda stracił w ogole zainteresowanie moja osoba.Stad sadze, że chodziło głównie o pieniądze....
 
W poniedziałek idę na amnio, i wykupuję jedną sondę Fish w kierunku trisomni 21 bo tu mam wyliczone największe ryzyko 1:4
Ile dni przeciętnie czekałyście na wynik Fisha? Czy mogę liczyć na telefoniczną info? (bo to chyba zależy od osoby po drugiej stronie)

Na FISHa czeka się od 3-5 dni.
A jak wygląda USG, wiek tak bardzo zawyżył Ci ryzyko i zła biochemia czy również USG wykazało nieprawidlowosci
 
Tak, wszystkie moje dzieci są zdrowe, zadno z nich nie ma zespołu Downa.W każdej ciąży ryzyko skorygowane było wyższe niż podstawowe.Pierwsza ciąża 29lat, druga 36, trzecia 38.Dopiero w trzeciej zdecydowałam się na amniopunkcje (wynik 1:57 tr 21) i za 4-5 tyg mam termin.Wynik amniopunkcji '''kariotyp żeński prawidłowy".
Jeśli na USG lekarz nie znalazł żadnych nieprawidłowości to przy wyniku 1:800 spalabym spokojnie na Twoim miejscu.
Mam dziwne wrażenie, że ktoś po prostu chce skasować pieniążki za Twoje badanie.

Moja wizyta u genetyka również polegała na tym, że pan doktor usilnie mnie namawiał na badania (testy NIFTy, panorama i amniopunkcja) u niego w gabinecie.Gdy usłyszał że chce to zrobić na NFZ i nie chce badań przesiewowych, a w dodatku jestem RH ujemna i mam chorobę von Willebranda stracił w ogole zainteresowanie moja osoba.Stad sadze, że chodziło głównie o pieniądze....
Gdybym miała podejrzenie 21 trysomi to pewnie nie myślała bym o aminopunkcję. U mnie rozchodzi się o trysomie 18 i tu moje obawy że jak dziecko urodzi się chore to i tak przeżyje góra tydzień może dłużej w wielkim cierpieniu. Nie wiem czy jestem gotowa patrzeć na takie cierpienie małej niewinnej istotki . A w większości przypadków płód niedożywa do porodu. Więc nie wiem czy zrozumiałaś teraz moje obawy :(
 
Gdybym miała podejrzenie 21 trysomi to pewnie nie myślała bym o aminopunkcję. U mnie rozchodzi się o trysomie 18 i tu moje obawy że jak dziecko urodzi się chore to i tak przeżyje góra tydzień może dłużej w wielkim cierpieniu. Nie wiem czy jestem gotowa patrzeć na takie cierpienie małej niewinnej istotki . A w większości przypadków płód niedożywa do porodu. Więc nie wiem czy zrozumiałaś teraz moje obawy :(
Na pocieszenie powiem Ci że T13 czy 18 są to tak duże wady, że raczej na usg nie ukryja się, co innego t21 ta może nie dawać oznak w usg. Jeżeli w usg lekarze nie widzą nic niepokojącego to raczej na pewno będzie dobrze. Poza tym t13 i t18 są bardzo rzadkie. Polecam usg u dr Roszkowskiego. Jeżeli coś jest nie tak to on to wykryje.
 
Na FISHa czeka się od 3-5 dni.
A jak wygląda USG, wiek tak bardzo zawyżył Ci ryzyko i zła biochemia czy również USG wykazało nieprawidlowosci
Biochemia o dziwo nie była zła: beta 1.57 MoM i pappa 1.15 MoM, ale na usg wyszedł obrzęk ogólny, NT 3.4 i kość hypoplastyczna. Kość po pewnym czasie udało się dostrzec gdy obrzęk na główce się zmniejszył. Największe ryzyko to trisomnia21 1:4 ale trisomnia 18 też nie mało bo 1:68, a trisomnia13 1:376
Wiek to tylko dodatek w tym wszystkim - 36lat
 
Biochemia o dziwo nie była zła: beta 1.57 MoM i pappa 1.15 MoM, ale na usg wyszedł obrzęk ogólny, NT 3.4 i kość hypoplastyczna. Kość po pewnym czasie udało się dostrzec gdy obrzęk na główce się zmniejszył. Największe ryzyko to trisomnia21 1:4 ale trisomnia 18 też nie mało bo 1:68, a trisomnia13 1:376
Wiek to tylko dodatek w tym wszystkim - 36lat

Wraz z wiekiem ryzyko wad wzrasta, ale to nie jest tak że młoda dziewczyna może spać spokojnie.Ze mną na amnio była dziewczyna 21 lat i wyszedł jej ZE lub ZP.To bardzo okrutna loteria.
Obrzęk ogólny może być od infekcji, o której mogłaś nawet nie wiedzieć, tym nie mniej ryzyko wyszło Ci duże, amnio /Fish powinny dać Ci odpowiedz.Bardzo mocno trzymam kciuki, aby wyniki wyszły dobre.
 
Gdybym miała podejrzenie 21 trysomi to pewnie nie myślała bym o aminopunkcję. U mnie rozchodzi się o trysomie 18 i tu moje obawy że jak dziecko urodzi się chore to i tak przeżyje góra tydzień może dłużej w wielkim cierpieniu. Nie wiem czy jestem gotowa patrzeć na takie cierpienie małej niewinnej istotki . A w większości przypadków płód niedożywa do porodu. Więc nie wiem czy zrozumiałaś teraz moje obawy :(

To jak pisała @Renata501 są takie wady (Zespół Patau czy Edwardsa) że praktycznie niemozliwoscia jest, aby obraz USG był prawidłowy.

Dla mnie osobiście zgdiagnozowanie zepsolu Downa też było b.istotne, choćby dlatego aby móc się przygotować do.porodu
często wada serca, wady układu pokarmowego występują przy trisomii 21, dlatego choćby np. wybór CC zamiast porodu siłami natury, aby nie obciążać serduszka jest ważny, aczkolwiek to już jest wszystko w gestii lekarza prowadzącego ciążę.
 
Gdybym miała podejrzenie 21 trysomi to pewnie nie myślała bym o aminopunkcję. U mnie rozchodzi się o trysomie 18 i tu moje obawy że jak dziecko urodzi się chore to i tak przeżyje góra tydzień może dłużej w wielkim cierpieniu. Nie wiem czy jestem gotowa patrzeć na takie cierpienie małej niewinnej istotki . A w większości przypadków płód niedożywa do porodu. Więc nie wiem czy zrozumiałaś teraz moje obawy :(
Witam wszystkich :) Jestem nowa na tym forum ponieważ temat aminopunkcji dotknoł również mnie. 2 tygodnie temu robiłam badania prenatralne w gymycentrum w Katowicach . Po tygodniu od zrobienia badń dostałam telefon z wiadomością że jest duże ryzyko 18 trysomi. Nie wyjasniając sytuacji Pani zapytała sie mnie czy wyraźam zgodę na aminopunkcję nie informując mnie o skutkach ubocznych ani po co to badanie. Poprostu rozmowa jak o katarze :frown:. Nie miałam nawet konsultacji z genetykiem dlatego postanowiłam na drugi dzień pojechac po te wyniki. Nie bedę pisac jak przebiegało samo badanie ale czułam sie w tej przychodni jak piąte koło :frown: . Obraz usg bez zarzutów opróczpulsu 176 , gdy pytałam lekarza czy mieści się w normie usłyszałam że jest dobrze. Wracając do wyników qyliczono mi nastepujace ryzyko : trysomia 21 : 6812 , trysomia 18 : 837 , trysomia 13 : 1793. jak zobaczyłam wyniki postanowiłam umówić się na badania prenatralne w innym osrodku i wczoraj byłam w Feminie i według usg wszystko ok , puls wynosi 153 .( podobno wysoki puls płodu jest to marker 18 trysomi ale lekarz mnie o tym nie poinformował ) . Na wyniki testu pappa jeszcze czekam ale powinny być jutro. Zobaczę co wyjdzie ale chyba i tak czeka mnie aminopunkcja bo nie wyobrazam sobie urodzic dzieciaczka z 18 trysomia :frown: . Kobitki poradzcie gdzie najlepiej wykonać aminopunkcję na Śląsku ? Genetyk u którego wczoraj byłam poleca ośrodek Genom w Rudzie Śląskiej. Jestem zapisana na 04.10 na amino do Gymycentrum ale juz nie chcę tam wracać po potraktowaniu po badaniach prenatralnych które tez odbyły się w pośpiechu i w mojim stresie. Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczna. A czy bakterie w moczu są przeciwskazaniem do wykonania amino ??

Basaii ja również jestem ze Śląska. Moja sytuacja jest bardzo podobna do Twojej.
Dokładnie 20 sierpnia robiłam amniopunkcję w Centrum Medycznym Sodowski w Katowicach.
A zaczęło się od biochemii. Usg w 13 tygodniu bardzo dobre. Wyniki z krwi: niskie białko pappa i wolne betahcg, wzrost trisomii18 na 1: 731.
Odebrałam telefon z Centrum: wzrost ryzyka, ryzyko pośrednie, spotkanie z genetykiem.
Pani przekazała mi w zasadzie to co można przeczytać na necie. Nie namawiała.
Podjęłam decyje o amniopunkcji,bo ta niepewność przez resztę ciąży nie dalaby mi spokoju. Sam zabieg, nieprzyjemny, ale niebolesny, przy wyciąganiu igły trochę zabolało. Zabieg wykonywała p. Dr Patrycja Sodowska. Przed zabiegiem dokładne usg, sam zabieg poszedł szybko i bez komplikacji. Stres okropny, oczekiwanie również. Wynik: Kariotyp prawidłowy męski.
Miałam zbliżone ryzyko do Twojego,ale zdecydowałam się.
Jakbyś miała jakieś.pytania to pisz Kochana.
Trzymam kciuki, na pewno wszystko będzie dobrze, ale decyzje musisz podjąć sama.
 
reklama
Basaii ja również jestem ze Śląska. Moja sytuacja jest bardzo podobna do Twojej.
Dokładnie 20 sierpnia robiłam amniopunkcję w Centrum Medycznym Sodowski w Katowicach.
A zaczęło się od biochemii. Usg w 13 tygodniu bardzo dobre. Wyniki z krwi: niskie białko pappa i wolne betahcg, wzrost trisomii18 na 1: 731.
Odebrałam telefon z Centrum: wzrost ryzyka, ryzyko pośrednie, spotkanie z genetykiem.
Pani przekazała mi w zasadzie to co można przeczytać na necie. Nie namawiała.
Podjęłam decyje o amniopunkcji,bo ta niepewność przez resztę ciąży nie dalaby mi spokoju. Sam zabieg, nieprzyjemny, ale niebolesny, przy wyciąganiu igły trochę zabolało. Zabieg wykonywała p. Dr Patrycja Sodowska. Przed zabiegiem dokładne usg, sam zabieg poszedł szybko i bez komplikacji. Stres okropny, oczekiwanie również. Wynik: Kariotyp prawidłowy męski.
Miałam zbliżone ryzyko do Twojego,ale zdecydowałam się.
Jakbyś miała jakieś.pytania to pisz Kochana.
Trzymam kciuki, na pewno wszystko będzie dobrze, ale decyzje musisz podjąć sama.
Ja raczej też zrobię aminopunkcję tylko zastanawiam się gdzie ;) wolę sprawdzić i mieć poczucie że zrobiłam wszystko . Jakby urodziło by się chore dziecko nigdy bym sobie tego nie wybaczyła.
A możesz napisać gdzie,od robiłaś badania prenatalne? Tam gdzie robiłaś amino to jest Ligota ?
 
Do góry