reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

reklama
Niestety to wszystko to loteria.Czasem ktoś trafi szczęśliwy los a inny nie...
Mam dwóch synów, całkowicie innych z charakteru.Zupelnie inaczej rozwijających się.Jeden zawsze był do przodu, drugi na granicy ( w sensie ruchowym) ale ogólnie rezolutny i mniej lękliwy niż brat.

@Kaśka 1983
Najważniejsze jest umieć zaakceptować to, że dziecko jest inne.Inaczej ustawić mu poprzeczkę.Nie krzywdzić udając, że mojego dziecka taki czy inny problem nie dotyczy.To pomaga podjąć np rehabilitację czy inne formy wspomagania rozwoju.
Wierze, że był to dla Ciebie szok, ból.Ze była złość na cały świat i milion pytań "Dlaczego ja"
To, ze są inni ludzie z takim samym problemem, pozwala szukać informacji, metod postępowania, rehabilitacji i przede wszystkim znika poczucie osamotnienia i beznadziei.

W moim.przypadku amnio nie tyle była upiornie bolesna, co przy przebijaniu ściany macicy(lub mięśnia) po prostu dostałam mdłości, a wiedziałam że nie mogę się ruszyć.Lzy same mi ciekły z oczu.
Próg bólu mam raczej bez wysoki, naprawdę rzadko kiedy biorę znieczulenie u dentysty, porody też bez znieczulenia.
Może to była kwestia na psychiczna, o jeden dzień przesunięto mi zabieg, leżałam dłużej w szpitalu.Dzien wcześniej potwornie się zdenerwowałam, co spowodowało nagły skok ciśnienia (stąd przesunięcie zabiegu) i sadze, że mogła to byc częściowo reakcja nerwowa.
 
Dziewczyny, taka historia na pokrzepienie duszy. Kobietka urodziła dziecko miało mieć ZD wg amnio, a jest zdrowe.Dokladniej ma jakąś wadę genetyczna (badanie kariotypu) ale raczej mało istotna dla jego rozwoju, ale nie ma ZD.
Cuda czasem się zdarzają. A ryzyko błędu było przecież tak małe...
 
Shaer
JESZCZE nigdy nie słyszałam żeby amniopunkcja się myliła.

Do końca się nie pomyliła.Bo błąd genetyczny jest, tylko inny.W takiej małej miescinie wszyscy się znają. I wszyscy tym żyją.Ja.wlasnie spotkałam ja u ginekologa z tym maluchem, bo byłam po kopię wyników z prenatalnego.
 
Hej,
Moja historia: 23.04 robiłam usg prenatalne i wszystko wyszło w porządku, tj.
FHR 164 ud/min
CRL 58,6
NT 1,6
DVP 0.73 (trochę niskie Ale lekarz powiedział, że mieści się w normie)
Lokalizacja lozyska: przednia ściana wysoko.
Niestety 24.04 miałam robione badania krwi, gdzie
Wolne B-hcg 15, 1 IU/I = 0.430 MOM
PAPPA 0.944 IU/I = 0.270 MOM
przez to po wyliczeniu wyszlo:
Trisomia 18 wyszła 1:370 (wcześniej 1:4833)
Trisomia 13 wyszła 1:2416 (wcześniej <1:20000)
W sierpniu skończę 30 lat.

Oczywiście już mnie nastraszono i kazano robić badanie krwi za 2,5 tys zl. Nie tłumacząc w ogóle skąd takie wyniki.
Jedynie lekarz prowadzący powiedział mi, że ważne że usg jest prawidłowe, bo badania z krwi są przeczulone i często pokazują wyniki nadwymiar. Powiedział też że PAPPA może być niskie przez ułożenie łożyska. Zaproponował szczegolowe usg w 20 tygodniu ciąży bez testu z krwi... zgodziłam się.
Dziewczyny co o tym sądzić?
Bardzo dziękuję za dpowiedz

Miałam niemalże identyczne wyniki jak Twoje choć ryzyko troszkę gorsze bo w granicy 1:300.
Lekarz nie krył tego, że namawia mnie na badania inwazyjne i szczerze powiem, że nawet dość nieetycznie mnie straszył i opowiadał raczej zmyślone historie.
Ja nie robiłam dalszych badań bo ryzyko było stosunkowo małe, a terminacji nie brałam pod uwagę więc wolałam nie wiedzieć na tym etapie ciąży...
Dziecko mam zdrowe.

Polecam Ci wykonać porządne USG u dobrego specjalisty wcześniej- tj koło 17 tc, a potem jeszcze raz koło 22.
Takie wczesne USG już bardzo wiele powie, bo przy wadach takich jak ZE czy ZP nie ma praktycznie opcji by nie było cech widocznych na USG (zwłaszcza jak lekarz wie czego szukać) , a w razie "w" jeszcze wtedy zdążysz zrobić Amniopunkcje.

Shaer ja wiem, że to o czym napisałaś brzmi jak super cud ale...
Opcja, że amniopunkcja się myli jest praktycznie żadna...zwłaszcza w przypadku ZD gdzie chromosomy naprawdę łatwo policzyć. Oczywiście zawsze jest ten 0,1% który raczej zakłada błąd ludzki.
I wydaje mi się, że takie historie są mało krzepiące bo chwytać się tak nierealnej nadziei to raczej nie dobry pomysł, a pomyśl co czują kobiety które terminowały ciąże a czytają coś takiego...
Swoją drogą mimo, że wiem, że nie ma badan nieomylnych to myślę jednak, że w tej historii jest wiele niedomówień z "ust do ust"...
 
Malaja też wydaje mi się, że był to błąd ludzki.

Evi 88 Co do samych badań prenatalnych i amniopunkcji. To moje zdanie jest takie, że ja chciałam wiedzieć tyle ile się da. Nie brałam pod uwagę przy 2 ciąży terminacji bo wyniki były w 19 tc. i Ja już się zżyłam z dzieckiem. Jednak wiedzieć, że coś jest nie tak lepiej wcześniej by móc się przygotować, rodzić w innym lepszym szpitalu itd.
 
reklama
Do góry