reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wysokie NT

Corabia

Fanka BB :)
Dołączył(a)
6 Wrzesień 2022
Postów
151
Witam. Są tu mamy które na pierwszym prenatalnym badaniu dowiedziały się o wysokim NT równocześnie wiedząc że reszta parametrów jest bardzo dobre ?
 
reklama
Hej, ja się dowiedziałam ze NT jest wysokie. Wykraczało ponad 90. centyl. Aktualnie jestem w 27 tygodniu ciąży, dziecko zdrowe. Lekarz mowil o ewentualnych zagrożeniach, ale jak się okazało „taki jej urok”. W teście pappa niskie ryzyka, ogolnie wszystko ok.
 
U mnie jedno z dzieci (ciąża bliźniacza) miało podwyższone do 2,5, do tego nie chciało się odwrócić, aby ocenić kość nosowa. Z pappy 1:405, zrobiłam nifty, ale przy pojedynczej pewnie bym nie robiła, i dzieci są zdrowe :)
 
U mojego dzieciątka NT w pierwszym badaniu prenatalnym wyszło 2,8mm. Lekarka wykonująca badanie bardzo to przeżywała, aż wkoncu wkurzona powiedziałam jej ze ma przestać bo to zwiększa ryzyko a nie potwierdza na razie żadnej wady. Uspokoiła się, ale na opisie dopisała „lekka niedomykalność zastawki”…. Nooo i tym już mnie zmartwiła. Jednak co lekarz to inna opinia. Z pappy wyszło mi ryzyko posrednie T21 1:429 reszta bardzo niskie. Genetyk kierował na amnio tylko ze względu na niedomykalność zastawki bo jego zdaniem NT wcale wysokie nie było (przekraczało siatkę wiec było) i należy się martwić jeżeli NT wynosi ponad 3,5mm 🤷🏻‍♀️ Moja prowadząca widziała wszystko w czarnych kolorach i kazała zrobić amnio. Dla upewnienia poszłam drugi raz na badanie prenatalne do innego specjalisty. Postanowiłam ze jeżeli NT od pierwszego badania wzrosło (a przy wadach lubi wzrastać) i kolejny lekarz uzna, ze faktycznie jest niedomykalność zastawki to poddam się amnio. Po tym badaniu NT największe jakie wyszło wyniosło 2,4 reszta poniżej tej wartości. Niedomykalnosci nie stwierdzono. Zdecydowałam się na test Nifty. Lekarz od drugiego prenatalnego jak i jeszcze jeden specjalista patrząc na wyniki nawet z pierwszego badania powiedział, ze jeżeli amnio to tylko ze względu na NT, ponieważ niedomykalnosc w ogóle nie powinna być brana pod uwagę w pierwszym badaniu prenatalnym. Ale ich zdaniem z pośrednim ryzykiem w pappie wystarczyłoby nifty - decyzja należała do mnie. Wykonałam nifty - ryzyka wyszły wszystkie niskie. W poniedziałek miałam badania połówkowe wraz z echem serduszko, bo jednak niepownosc już mi towarzyszył. Nawet samo poszerzone NT może wskazywać na wadę serduszka… okazało się ze wszystko jest okey ♥️
Nie wiem ile u Ciebie wyniosło to NT. Jednak chce dać Tobie nadzieje, bo tyle ile historii czytałam to większość kończyła się pozytywnie. Może przeszłaś jakaś infekcje na początku ciąży? Mnie przeziebienie brało ze 3 razy i nie wiem czy czasem to nie miało wpływu na to NT…
 
Witam. Są tu mamy które na pierwszym prenatalnym badaniu dowiedziały się o wysokim NT równocześnie wiedząc że reszta parametrów jest bardzo dobre ?
Ja . U mojego młodego wyszło nt 2,6 mm przy długości 73 mm w 12 tc . Nt w granicy górnej normy ale wynik pappa, nifty i USG ogólne wskazują, że będzie zdrowy chłopak. Wiem, że nt mojego syna nie jest bardzo wysokie ale przerażona przeczytałam pół internetu polskiego i zagranicznego i wiem, że do 3.5 mm nie ma się czym stresować - w ponad 90,% rodzą się zupełnie zdrowe dzieci. Czytałam i o przypadkach gdzie i powyżej 5 z dzieckiem było ok ( choć większe ryzyko wad serca np). W Stanach norma jest do 3.5 mm.
 
Do góry