Asiun
To byc moze Twoje przewrazliwienie.bo byc moze akurat w tym miejscu i tamtego dnia mala pokochalaby ziemniaki.tak jest ze wszystkim dlatego trzeba probowac nawet jesli poraz kolejny jest niepowodzenie a nie zychodzic zzalozenia ze znowu zwroci obiad.Probowac,motywowac,zachecac.Duzo czasu i zachodu to wymaga ale nic na sile.Ja nie lubilam slimakow,fuuuuuuuu az ktoregos razu kolega mi podsunal i co od tej pory jestem uzalezniona......
„Tadek Niejadek” to dziecko, które je mało lub takie, które nie je tak, jak życzą sobie tego rodzice. „Tadek Niejadek” niechętnie próbuje nowe potrawy i/lub niechętnie je różnorodne znane mu dania. Tadek Niejadek bywa zarówno chłopcem jak i dziewczynką.
„Tadki” stają się Niejadkami, gdy przestają mieć kontakt z sygnałami płynącymi z ciała: własnym głodem, pragnieniem i poczuciem sytości. Może się to zdarzyć wtedy, gdy są zbytnio kontrolowani i zmuszani w sferze jedzenia.
Fakty i prawidłowości
Wszystkie dzieci chcą jeść.
Większość małych dzieci zjada 1-2 pełne posiłki dziennie.
Przy różnorodnym, wystarczającym doborze produktów, dziecko instynktownie wybiera odpowiednią dla siebie ilość pełnowartościowego pożywienia.
Dzieci uczą się nowych smaków. Dlatego warto serwować im różnorodne potrawy. Zdarza się, że zanim dziecko polubi nowy smak, musi daną potrawę nawet kilkanaście razy spróbować.
Nie ma określonych potraw i produktów, które są niezbędne dla zdrowia, a tylko grupy pokarmowe. I tak na przykład warzywa i owoce są na tym samym poziomie piramidy. Oznacza to, że wszystko jest w porządku, gdy dziecko je jabłka i ogórki, a nie je kapusty i bananów.
Gdy dziecko rozwija się normalnie i ma względnie normalny poziom energii, prawdopodobnie nie ma się czym martwić, nawet jeśli nie je idealnie wg wskazań dietetycznych.
Zazwyczaj dzieci nie spożywają pełnowartościowych poszczególnych posiłków każdego dnia, ale dieta ich równoważy się zwykle na przestrzeni tygodnia.
Sposób, w jaki odżywiają się rodzice, służy dzieciom jako wzorzec do naśladowania.
„Tadek Niejadek” potrzebuje pomocy by stać się „Tadkiem Jadkiem”. Nie należy liczyć, że sam z tego wyrośnie.
Uczenie dziecka niezależności w zakresie jedzenia jest ważnym elementem uczenia go bycia niezależnym człowiekiem w ogóle!
Złota zasada
Z danych tych wynika zasada, która może wydawać się bardzo radykalna, ale jest też bardzo prosta i skuteczna, jeśli chodzi o karmienie dzieci. Dotyczy ona podziału odpowiedzialności. Zgodnie z nim:
Rodzic decyduje
Co podać swojemu dziecku do jedzenia.
Kiedy mu podać jedzenie.
Jak mu podać jedzenie.
Dziecko decyduje
Czy będzie jadło.
Ile będzie jadło.
Rodzic więc odpowiada za to, co dziecko dostaje do jedzenia (biorąc pod uwagę zasady zdrowego żywienia) oraz za sposób i godzinę podania posiłku. Rodzic robi więc zakupy i planuje, co w danym dniu będzie się w domu jadło. Dopiero po tych decyzjach dziecko, spośród podanego mu jedzenia wybiera to, co chce w danej chwili zjeść (jeśli w ogóle), i ile. Równocześnie obowiązkiem dziecka jest przyjście do stołu i respektowanie ustalonych przez rodziców reguł zachowania przy stole.
Jak w Tadku Niejadku odkryć Tadka Jadka
Postaraj się, by podczas posiłków panowała miła atmosfera.
Unikaj rozmów o „marnym jedzeniu Tadka”.
Zadbaj o stałe miejsce spożywania posiłków.
Jeśli dziecko nie ma ochoty na daną potrawę – pozwól mu jej nie jeść i nie szykuj żadnych alternatyw.
Jadłospis oprzyj na głównych posiłkach. Ograniczyć należy przekąski.
Nie używaj jedzenia jako nagrody ani jako kary.
Bądź uważna/uważny na sygnały świadczące o sytości dziecka i szanuj je.
Jeśli dziecko wykazuje taką chęć, pozwól mu na samodzielnie jedzenie.
Jasno określ zasadę spożywania słodyczy, deseru np. po daniu głównym.
Nie karz dziecka za nie zjedzenie wszystkiego z talerza (np. mówiąc „Nie kocham Cię”).
Zachęcaj dziecko do próbowania nowych potraw.
Nie martw się, gdy dziecko nie je produktów ze wszystkich grup pokarmowych w czasie jednego posiłku.
Tadek Niejadek, by zmienić się w Tadka Jadka potrzebuje czasu, a Ty potrzebujesz konsekwencji w przestrzeganiu „Złotej Zasady” i cierpliwości.
Powodzenia zycze a tu link do ciekawej lektury:
ftp://ftp.helion.pl/online/zaklin/zaklin-4.pdf