reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Uznanie ojcostwa

reklama
Czy jadąc na porodowke powinnam zabrac ten dokument z USC potwierdzający, że ojcem dziecka jest mój partner ?
 
A jakie nazwisko wpisza dziecku po porodzie ? Będą mnie o to pytali ?
Twoje, dopóki nie pójdziesz z partnerem do Urzędu Stanu Cywilnego, żeby je uznał, to dziecko będzie miało Twoje nazwisko.
Ale doczytałam, że masz papier uznający ojcostwo, to musisz dopilnować sama, żeby wpisali nazwisko ojca (a to też w dokumencie jest, jakie dziecko będzie mieć nazwisko, Twoje czy ojca).
A tak na prawdę nie ma to znaczenia, bo szpital wypisze tylko książeczkę zdrowia i da wypis, nazwisko dziecka możesz w książeczce poprawić sama, jeśli źle wpiszą.
 
Czy jadąc na porodowke powinnam zabrac ten dokument z USC potwierdzający, że ojcem dziecka jest mój partner ?

Tak, zabierz. Jeśli będziesz miała ten dokument przy sobie i przekażesz go położnym, to dziecko w szpitalu będzie od razu występowało pod nazwiskiem twojego partnera (bo zakładam, że tak zadeklarowaliście podczas uznania ojcostwa). Książeczka zdrowia dla malucha też będzie już z właściwym nazwiskiem. Jeśli nie weźmiesz tego dokumentu ze sobą, to dziecku z automatu wpiszą do książeczki zdrowia twoje nazwisko, potem będziecie musieli to skreślać i poprawiać.
 
reklama
Warto mieć ten dokument przy sobie.Dokumenty typu książeczka itp. są mało istotne bo zawsze można poprawić. W USC będzie dziecko od razu figurowalo pod nazwiskiem ojca. Majac ten dokument W razie potrzeby w szpitalu udziela ojcu informacji o dziecku, bez tego dokumentu nie mają prawa. Taka sytuacja może mieć miejsce gdy mama bedzień nieprzytomna np. po cesarce w znieczuleniu ogólnym lub gdy (czego nie życzę) ale zakładać trzeba dziecko zostanie przewiezione do innego szpitala. Mój partner miał ten dokument stale w samochodzie w razie konieczności mógłby donieść. Cały szczęście nie było to konieczne.
Mając ten dokument ojciec może sam jechać do USC załatwić wydanie aktu urodzenia. Nie trzeba targac mamy i dziecka.
 
reklama
Do góry