reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa na pół etatu, ciąża, urlop macierzyński-pomocy

Adziorek$

Początkująca w BB
Dołączył(a)
15 Wrzesień 2024
Postów
27
Hej, przeczytałam kilka wątków na tym forum ale nigdzie nie ma opisanej sytuacji podobnej do mojej, dlatego postanowiłam napisać osobny wątek.
W swojej głównej pracy jestem zatrudniona od 4.07.2018 i tu wiem że nie będę miała problemu z urlopem macierzyńskim i rodzicielskim.
Natomiast 3.06.2024 podpisałam umowę na pół etatu która po 3 miesiącach została przedłużona na rok, czyli kończy się 2.09.2025r.
Jestem obecnie w 10tc i ciągnę w pracy jak mogę ale niestety lekarz wysyła mnie na L4 z powodu problemów z łożyskiem. Wizytę mam 30.09 i zapewne wtedy dostanę zwolnienie.
Termin porodu mam na około 20.04.2025r.
Moje pytanie brzmi: co będzie z urlopem macierzyńskim i ekwiwalentem za urlop w tej nowej pracy? Czy będzie wypłacany przez rok czy skończy się z dniem wygaśnięcia umowy? Jakie wnioski i gdzie będę musiała złożyć? Czy umowa wygasa wówczas sama czy będę musiała pisać wypowiedzenie? (O ile nie zmienią mi działu to nie chce tam już pracować, pisałam o przedłużenie umowy na 6 mscy ale przedłużyli na rok).
Dzięki z góry za pomoc 🥳
 
reklama
Urlop macierzyński należy Ci się z obu prac. Jeżeli będziesz szła na chorobowe to musisz zgłosić lekarzowi, że masz dwóch pracodawców. Umowy (tej na pół etatu) nie musisz wypowiadać. Po prostu jak nie będziesz chciała podpisywać kolejnej to ta obecna wygaśnie. Po jej zakończeniu nadal będzie Ci się należał macierzyński. Z chwilą zakończenia umowy powinnaś mieć wypłacony ekwiwalent za urlop a wypłatę zasiłku przejmie Zus.
 
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź!
Czy po wygaśnięciu mojej umowy będę musiała pisać jakieś pismo do zusu o wypłatę dalej macierzyńskiego czy to jakoś z automatu idzie od pracodawcy? Czy muszę zapytać w kadrach?
 
Dziękuję, jestem spokojniejsza teraz. Na l4 juz zgodzę się na następnej wizycie, chociaż lekarz chciał mnie wysłać już wcześniej, bo nie podoba mu sie obraz na usg (podejrzenie krwiaka). Zastanawiała mnie właśnie tylko ta druga praca bardzo :)
 
Dziękuję, jestem spokojniejsza teraz. Na l4 juz zgodzę się na następnej wizycie, chociaż lekarz chciał mnie wysłać już wcześniej, bo nie podoba mu sie obraz na usg (podejrzenie krwiaka). Zastanawiała mnie właśnie tylko ta druga praca bardzo :)

Ale co Cie zastnawia. Musisz tylko dopilnować, aby lekarz wystawił L4 i tu i tu
 
reklama
Do góry