aga6
Fanka BB :)
- Dołączył(a)
- 16 Listopad 2016
- Postów
- 21 072
Patrzac na przypadek pierwszy - nie bedzie to urlop ale zasilek - tylko w jakiej kwocie?@aga6 Mam nadzieję, że jasno napiszę
PRZYPADEK 1 - poród następuje przed końcem października:
1. idziesz na L4 - za pierwsze 33 dni zwolnienia płaci pracodawca, później wypłatę chorobowego przejmuje ZUS.
2. rodzisz np. we wrześniu - składasz wniosek do pracodawcy o urlop macierzyński/rodzicielski (razem z aktem urodzenia), a on składa odpowiednie dokumenty do ZUS. Do 31 października widniejesz na dokumentach swojego pracodawcy (prawnie jesteś na urlopie macierzyńskim)
3. 31 października kończy Ci się umową i pracodawca rozwiązuje z Tobą umowę o pracę - idziesz do ZUSu i składasz pismo, że prosisz o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres, który Ci przysługuje tj. od dnia 1.11.2018. I dalej płaci Ci ZUS, ale już nie ma mowy o urlopie, ale jest to zasiłek.
PRZYPADEK 2 - termin porodu wypada po 31 października, ale w tym wiek ciąży wynosi 12 tygodni:
1. umowa z mocy prawa zostaje przedłużona do dnia porodu
2. analogicznie jak poprzednio - idziesz na L4 - za pierwsze 33 dni zwolnienia płaci pracodawca, później wypłatę chorobowego przejmuje ZUS.
3. w dniu porodu umowa zostaje rozwiązana, ale ty zanosisz wniosek o urlop macierzyński/rodzicielski (wraz z aktem urodzenia) do pracodawcy, on składa dokumenty do ZUS, a ty otrzymujesz za ten okres zasiłek macierzyński/rodzicielski
PRZYPADEK 3 - 31 października nie osiągniesz 12 tygodnia ciąży:
1. Prawo pracy Cię nie chroni, może nastąpić rozwiązanie umowy z upływem czasu na jaki została zawarta.
Czy kwota sie nie zmieni tylko jest to.inaczej nazwane?